3 °C Budapest
The gas pipeline with flags of Russia, Turkey and EU. 3d rendering

Ez az igazi rezsirémálom: nincs tőlünk messze a 100 százalékos gázáremelés

2022. május 2. 14:03

Amíg nálunk a rezsicsökkentés miatt nem változtak tavaly a lakossági energiaárak, addig az EU-n belül volt olyan ország, ahol egy év alatt 70%-ot drágult az áram, máshol pedig kétszer annyit kell fizetni a gázért, mint 2020-ban. Az áremelkedés mögött a globális energiakrízis és a feszült orosz-ukrán helyzet áll, a drágulás pedig idén sem ér véget, ugyanis az EU minél előbb függetlenedne az orosz energiától, ami nem lesz olcsó. Megnéztük, mit jelent mindez a lakossági rezsiköltségek terén. 

Európában lassan egy éve gyűrűzik az energiaválság, amit az oroszok ellen hozott egyre keményebb szankciók csak még tovább ronthatnak. Ezt mi se bizonyítja jobban, mint hogy a 2021 második felében egy átlagos európai háztartás áramszámlája jelentősen magasabb lett 2020 azonos időszakához képest: egy év alatt 21,3 euró/100 kWh-ról 23,7 euróra emelkedett ez a költség. A gáz, melyet közvetlenül érint az orosz-ukrán háború, szintén jelentősen drágul, itt európai szinten 7 euróról 7,8 euróra drágult 100 kWh energia ára. Az Eurostat cikke alapján megnéztük, Európán belül mely országokban emelkedett egy év alatt a legtöbbet az áram- és a gáz lakossági ára. 

Őrült áramárak

2020-ról 2021-re az EU 27 tagországa közül 25-ben emelkedett az elektromos áram lakossági ára. Ugyan nálunk a hatósági áramárak miatt nem érzékeltük az elektromos energia drágulását, de az Európai Unión belül több országban komoly lakossági rezsidrágulást okoztak a megnövekedett áramárak. A lentebbi térképeről jól látszik, hogy különösen Észak-Európában, valamint Spanyolországban és Törökországban emelkedtek nagyon a lakosság áramköltségei. 

forrás: Eurostat
forrás: Eurostat

 

A legnagyobb lakossági drágulást 50%-kal Észtországban mérték, de közel járt ehhez Svédország (49%) és Cipruson (36%) is jóval többet kellett fizetni az áramért, mint egy évvel korábban. Az adatokból látjuk azt is, hogy Magyarországon nem változott az áram fogyasztói ára, míg Szlovákiában csökkeni (-6%) is tudott. Egyébként az EU-n belül mi fizettünk a legkevesebbet 100 kWh-ért mindössze10 eurót, míg a legtöbbe (34,5euró) Dániában került ugyanennyi elektromos áram. 

Ennyit még sosem kellett fizetni a gázért

2021 második felében 24 EU-s tagállamból 20-ban nőttek a lakossági gázárak az előző év azonos időszakához képest, ez a drágulás pedig még nagyobb volt, mint az áramé. A legtöbbet Bulgáriában nőtt a gáz ára,103%-kal, azaz több mint dupláját kellett fizetni érte 2020-hoz képest. Ettől nem sokkal maradt el Görögország (96%) és Észtország (83%) sem.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

forrás. Eurostat
forrás: Eurostat

 

Ha megnézzük a térképet, akkor Svédországban a gáz is 70%-kal került többe, valamint a Balkánon volt jelentősebb drágulás. Ehhez képest viszont olcsóbb lett a lakossági gáz ára Szlovákiában (-12%), Csehországban (-5%) és Portugáliában (-1%). Nálunk a rezsicsökkentés miatt itt sem volt változás, ráadásul tavaly euróban nálunk volt a legalacsonyabb a gáz ára: 3,1 euróba került 100kWh. A legtöbbet viszont Svédországban kellett fizetni, itt ugyanannyi gáz 18,16 euróba került, ami közel hatszorosa volt a magyar árnak. Ezt követte Dánia (12,5 euró) és Hollandia (11 euró) a sorban.

Zord jövő várható az energiapiacon

Jól látszik, hogy már tavaly nagyon komoly drágulást gyakorolt a lakossági rezsiköltségekre Európában az energiakrízis. Ha már 2021 második felében ekkora emelkedést tapasztaltunk, akkor ennél még rosszabb adatokra számíthatunk idén, ugyanis az Ukrajnában zajló háború, az Oroszország elleni szankciók, és az orosz gáztól való függetlenedés együtt eddig nem látott mértékben drágíthatja meg a lakossági energiaárakat.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 21. csütörtök
Olivér
47. hét
November 21.
"Helló!" Világnap
November 21.
Halászati világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?