Az ingatlanvásárlásra készülők 10%-a tervezi, hogy a korábbi nyugdíjcélú megtakarításait lakásvásárlásra használja fel.

Tízből kilenc magyar saját tulajdonú ingatlanban él, mindösszesen a lakosság 9 százaléka lakik bérlakásban. Az Eurostat szerint 2020-ban Romániában volt a legmagasabb a saját tulajdonú lakásban élők aránya, míg Nyugat-Európában sokkal kedveltebb a bérlés. Kiderült, hogy Budapesten ma már több mint 150 ezer forint az átlagos bérleti díj: kiszámoltuk, mennyi lakáshitel vehető fel ekkora törlesztőrészletre.
2020-ban az EU lakosságának 70 százaléka saját tulajdonú ingatlanban élt, míg a fennmaradó 30 százalék bérlakásban - derült ki az Eurostat adataiból.
A legmagasabb tulajdonosi arányt Romániában figyelték meg, ahol a lakosság 96 százaléka élt saját tulajdonú lakásban élt, ezt követte Szlovákia (92%), Magyarország és Horvátország (egyaránt 91%).
Németország kivételével valamennyi tagállamban a tulajdonlás a legelterjedtebb. Németország esetében a lakosság fele saját tulajdonú háztartásban élt, a másik fele pedig bérelt lakásban. A lakástulajdon aránya Ausztriában (55%) és Dániában (59%) is alacsony volt.
Albérlet? Egy vagyon!
Vélhetően 10-ből 9 magyar úgy van vele, hogy bérleti díj helyett inkább fizeti a törlesztőrészletet a banknak, és akkor legalább saját ingatlanban lakik. Nem is csoda, hiszen egy friss elemzés szerint
az átlagos budapesti bérleti díj 153 ezer forint havonta
Ez nemcsak az egész évi, hanem a tavaly július óta eltelt időszak rekordját is felállította. Ezzel egyidejűleg a bérlők is hajlandók többet fizetni egy kiadó lakásért, jelenleg ez átlagosan 142 ezer forintot jelent, ami közel másfél éves viszonylatban szintén csúcsnak számít.
Az áremelkedést részben már előre jelezte, hogy a múlt hónapban minimálisra csökkent az egyhavi kaucióval bérelhető lakások száma, arányuk 10 százalék alatt van, hogy hónapról hónapra növekszik azok aránya, akik nem kéthavi, hanem háromhavi kauciót kérnek el a bérlőktől.
Ellenben a Pénzcentrum lakáshitel kalkulátora szerint havi 153 ezer forint körüli törlesztőrészletért akár 25 millió forintnyi lakáshitelt is fel lehet venni a bankotól, 20 évre. Az összeget a legalacsonyabb, 155 87 forintos törlesztőrészletre az UniCreditnél lehet felvenni, 4,39%-os THM-re. De nem sokkal marad el ettől a Takarékbank ajánlata sem, ahol 164 424 forint a törlesztő és 4,72% a THM.

Ez lenne a pusztuló nyugat? Rezsicsökkentés nélkül is szinte minden energiaár csökkent ezen a helyen
Igaz, az energiaárak még így is több mint 25 százalékkal magasabbak, mint az energiaválság előtti 2022-es évben.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Többtucat termék árát csökkentette a Lidl: ezeknél a leglátványosabb a változás
Az árréstoppal érintett termékeken kívül is jelentős árcsökkentéssel találkozhatnak a vásárlóka a Lidl boltjaiban.
-
Több mint 1000 drogériai és háztartási termék ára csökkent a SPAR-ban – intézd el a teljes bevásárlást egy helyen! (x)
Most még egyszerűbbé vált a bevásárlás: az INTERSPAR hipermarketekben több mint 1000 drogériai és háztartási termék ára csökkent.
-
Mobilalkalmazásból, 10 perc alatt, teljesen online igényelhető a Munkáshitel elsőként a Gránit Banknál (x)
A Gránit Banknál egyedülálló módon május 26-tól már mobilalkalmazásból is, teljesen online, 10 perc alatt igényelhető a Munkáshitel a banknál már számlával rendelkező ügyfelek számára. Új számlanyitás esetén akár 90.000 forintot is jóváír az igénylők számláján a pénzintézet.


