Magyarországon rengeteg aluliskolázott van, aki szegénynek tartja magát, igaz az elmúlt években javultak az adatok, de európai szinten még mindig kiugróak.
Magyarországon a fiatalok átlagosan 27,4 éves korukban hagyják ott a mamahotelt. A férfiak viszont átlagosan két évvel tovább maradnak a szülők nyakán, mint a nők. Ez a tendencia szinta az egész EU-ban megfigyelhető, igaz, vannak azért olyan országok, ahol ez egyáltalán nem törvényszerű.
2020-ban a fiatalok átlagosan 26,4 éves korukban hagyták el a szülő házat az Európai Unióban – derült ki az Eursotat friss statisztikáiból. Az egyes tagállamokban azonban merőben eltérő képet mutat a fiatalok kirepülésének az ideje. Néhány országban például az átlagéletkor 30 (!) év fölött van.
Ilyen például a listavezető Horvátország (32,4 év), a második Szlovákia (30,9 év), illetve a harmadik Málta és Olaszország is 30,2 – 30,2 átlagévvel. Az éllovasokon kívül a negyedik helyen, pontosan 30-as átlagéletkorra egyébként Portugália áll.
Az éllovasokkal szemben van 3 olyan ország is, ahol 22 év alatt már átlagosan kirepülnek a fiatal felnőttek a családi otthonból. Ilyen Dánia (21,2 év), Luxemburg (19,8 év), illetve Svédország is (17,5 év). A statisztikákból látszik az is, hogy Magyarországon tavaly átlagosan 27,4 év volt az az átlagéletkor, amikor a fiatalok elhagyták a mamahotelt.
Ez a 13. legmagasabb életkor, amivel az EU középmezőnyében, de még a EU-átlag fölött helyezkedünk el.
A lányok vagy a fiúk lépnek le hamarabb?
A statisztikákból kiolvasható az is, hogy a férfiak vagy a lányok hagyják-e hamarabb ott a családi fészket. Magyarországon, összhangban az EU-s átlaggal, a férfiak valamivel később szánják el magukat a mamahotel otthagyására,
idehaza ehhez nekik átlagosan 28,4 év kell, míg a nőknek csupán 26,2 év.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A magyar férfiak tehát átlagosan 2 évvel tovább élvezik a családi otthon melegét, mint a nők. Ez a tendencia egyébként szinte egész Európában megfigyelhető. Igaz ugyanakkor, hogy Luxemburgban, Észtországban és Svédországban nemigen van különbség a két nem időbeni távozásakor betöltött életévében, maximum fél év.
A nemek közötti különbségek tehát kifejezettebbek voltak azokban az országokban, ahol a fiatalok később hagyták el a szülői házat, miközben kevésbé hangsúlyosak ott, ahol korábban.
Mi történt a magyar mamahotelekben az elmúlt 10 évben?
Ahogy a grafikonon látszik, Magyarországon az elmúlt 10 évben szinte végig, összességében majdnem egy évet, csökkent a fiatalok szülői otthonuk elhagyásakor betöltött átlagéletkora. A 2018-as mélyponthoz képest, azonban 2019-ben és 2020-ban is ismét növekedés volt tapasztalható.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.