3 °C Budapest
Young men wearing protective mask to Protect Against Covid-19 worried about unemployment,Business man failed to feeling hopeless, distraught, sad and discouraged in life.

Nehezen hagyják el a mamahotelt a magyar fiatalok: egyre kilátástalanabb a helyzet

2021. június 17. 08:31

Átlagosan 27 éves korukban hagyják el szülői otthonukat a magyar fiatalok, a fiúk később, mint a lányok. Hasonlóan a legtöbb Európai Uniós (EU) tagállamhoz, az „elválás” ideje kitolódik, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2019. évi adatokra hivatkozó tanulmánya szerint egy 2005. évi felméréshez képest hazánkban 50 százalékról 62-re nőtt a 18-34 éves magyarok saját otthonba költözésének ideje. A meghosszabbodó tanulmányi idővel, a munkaerő piaci, munkavállalási lehetőségekkel, valamint esetenként anyagi, megélhetési gondokkal is magyarázható, hogy sokan a húszas és harmincas éveikben is még a szüleikkel élnek felnőttkoruk kezdetén a fiatalok.

Ez azonban nem magyar sajátosság, a KSH tanulmánya szerint például a szomszédos Horvátországban, valamint Lengyelországban, Olaszországban, Spanyolországban is hasonló tendenciák és okok figyelhetők meg - írja a Növekedés.hu. A későbbi önállósodásban meghatározó a tanulásban töltött hosszabb idő: 2019-ben a 18-24 évesek 86, a 25-34 évesek 41 százaléka lakott szüleivel.

A férfiak nagyobb arányban élnek még a szülői házban, mint a nők, bár ez az arányszám az életkor előrehaladtával mindkét nem esetében csökken: a 25-34 éves férfiak csaknem fele, a nők közel egyharmada élvezte még a „mamahotelt”. Összességében Magyarországon a férfiak átlagosan 28,5 évesen, a nők ennél 2,7 évvel korábban „lépnek le” hazulról. Ez az életkor mindkét nem esetében kissé magasabb az uniós átlagnál, ami a 26,9, illetve 25 év.

A fiatalok jelentős része tanulmányai idején még a szüleivel él, a 18-24 évesek körében 61 százalék az arányuk. Jellemzően a munkába állásukat követően sem hagyják el rögtön a szülői házat: az otthon maradó 25-34 évesek 72 százaléka dolgozott teljes, 4,5 százaléka pedig részmunkaidőben 2019-ben. A KSH tanulmánya utal arra is: bár az uniós átlagnál évek óta magasabb, 2005 és 2010 között 27,8 százalékról 28-ra nőtt a fiatalok átlagos életkora a szülőktől való elköltözés idején, ezt követően csökkenni kezdett, az utóbbi években pedig alig változott, 27 év körül alakult Magyarországon.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 21. csütörtök
Olivér
47. hét
November 21.
"Helló!" Világnap
November 21.
Halászati világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?