Women holding car keys,Sell cars,Car trading,Car insurance,Car insurance concept

Kaució tudnivalók: Mi a kaució jelentése, mikor nem jár vissza a kaució? Bérelhetünk autót kaució nélkül?

2021. június 13. 11:01

Magyarok milliói bérlik használatra lakásukat, autójukat, így mondhatni, az ingatlanok, ingóságok bérbeadása és bérlése egy mindannyiunkat érintő, hétköznapi ügylet – azonban éppen azért, mert az ügy bárkit, bármikor érinthet, mindig érdemes tisztában lennünk az ingatlan és gépjármű bérbeadás szabályaival. Esetünkben a kaució témakörét járjuk körül: tudd meg, mi az a kaució, mi a kaució jelentése és milyen esetekben válhat szükségessé a kaució átadása. Nézzük, a kaució mikor jár vissza, mikor nem jár vissza a kaució, hogyan bukhatja el valaki a kaució összegét!

Cikkünkben a kaució átadásának és a kaució visszaszerzésének a témakörét járjuk körül: tudd meg, mi a kaució jelentése, milyen esetekben kell kauciót letenni, mennyi a kaució összege autóbérlés esetén, mennyi a kaució albérlet esetében? Amellett, hogy eláruljuk, mi az a kaució és miért szükséges a kaució átadása, annak is utánajárunk, hogy lehetséges-e az ingatlan- vagy autóbérlés kaució nélkül. Mikor jár vissza a kaució, mikor nem jár vissza a kaució, mit tehetünk, ha a bérbeadó jogosulatlanul szándékozik megtartani a kaució összegét?

Mi az a kaució? Mi a kaució jelentése?

A kaució az óvadékok, biztosítékok egyik formája, rendszerint egy olyan összeg, amelyet akkor kell kifizetnünk, amikor egy ingatlant (pl. albérlet) vagy ingóságot (pl. bérelt autó) bérbe veszünk. A kaució fogalmával leggyakrabban akkor találkozunk, amikor új albérletbe költözünk, ugyanis ezt a biztosítékot minden esetben ki kell fizetnie a bérlőnek a bérbeadó számára. A kaució kifizetése a bérleti szerződés megkötésével egyidőben, vagy azután történik és szerződésbontáskor visszajár.

Miért fontos a kaució átadása?

A kaució célja, hogy biztosítsa a bérbeadót arról, hogy a bérbe adott dologgal kapcsolatban kár vagy fizetési elmaradás esetén ne érje anyagi veszteség. Tipikus esetek többek között egy albérlet lelakása, a bérleti díjjal vagy számlákkal kapcsolatos fizetési elmaradás, vagy például egy bérautó sérülése.

Kinek kell kauciót adnia?

A kaució mindig a bérlő fél terhe, amelyet a használatra kibérelt ingóság vagy ingatlan tulajdonosának kell megfizetnie – azonban ezt az összeget a bérbeadó nem tarthatja meg örökre. A kaució összegével a bérbeadó és a bérlő a bérleti szerződés leteltét követően igazságosan el kell, hogy számoljon.

Mennyi a kaució albérlet esetén?

A kaució összege albérlet esetében 1-3 hónap közé esik, ritkább, de indokolt esetekben, például, ha nagyon értékes az ingatlan berendezése, a kaució értéke magasabb is lehet.

Leggyakrabban az új albérlőnek 2 havi kauciót + 1 havi lakbért kell átadnia a bérbeadójának, azaz akkor tudunk albérletbe menni, ha legalább 3 havi lakbérnek megfelelő megtakarítással rendelkezünk.

Mennyi a kaució autóbérlés esetén?

Autóbérlés esetén a kaució összege egyedileg meghatározott összeg vagy más biztosíték. Fontos, hogy a kaució összegét és a tényt, hogy a bérbeadó átvette azt, minden esetben tartalmazza a bérleti szerződés, ami a kaució mellett minden más feltételt is rögzít a bérlés kapcsán (például, hogy határozott vagy határozatlan-e a bérlés időtartama, mennyi a bérlés összege stb.).

A kaució visszaadásának szabályai

Ahogy a fentiekben jeleztük, a kaució egyféle óvadékként funkcionál a bérlés során, ez az összeg garantálja azt, hogy a bérlő a bérleményt a lehető legjobb állapotban tartsa és szolgáltassa vissza. Nézzük, a kaució mikor jár vissza és mikor nem jár vissza a kaució!

Mikor jár vissza a kaució?

Amennyiben a bérelt tárgy sértetlen, vagy ugyanolyan állapotban kerül a bérlés után visszaadásra, mint amikor azt a bérlő átvette, a kaució teljes összege visszaadásra kell, hogy kerüljön (azaz, ha minden menetrendszerűen zajlik, normál esetben a kaució visszajár a bérlőnek).

Mikor nem jár vissza a kaució?

A kaució akkor nem jár vissza, ha a bérlő nem tudja visszaadni megfelelő állapotában az albérletet, autót stb. Ide értendő például a bérelt lakás lelakása (a rendeltetésszerű használaton felül), ami a bérelt tárgy értékcsökkenését okozza – tipikus példa erre a kisállatok által megkárosított falak, padló vagy bútorok, a bérleményben történő dohányzás, autók esetében pedig a szakadt kocsiülés vagy például az összekarcolt fényezés. Fizetési hátralék és károkozás esetében a bérbeadónak jogában áll bírósági eljárás keretein kívül levonni a bérhátralékot vagy az esetleges károkozás mértékével egyenértékű összeget a kaució értékéből.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Mi a teendő, ha a bérbeadó nem akarja visszaadni a kauciót?

Abban az esetben, ha például egy albérlet tulajdonosa (feltéve, ha nem történt károkozás) nem adja vissza a lakónak a visszajáró kauciót, a bérlő számításba veheti a Ptk. szerinti jogorvoslati lehetőségeit és hatósági úton visszakövetelheti a kaució összegét, amelyre ő a jogosult.

Hogyan történik a kaució lelakása, mire figyeljünk?

Magyarországon az autók, ingatlanok kibérlésekor bevett szokás a kaució átadása, ami egyrészt biztosítékul szolgál a bérbeadónak, másrészt a felek közötti bizalmi viszony szerves részét képezi. Amikor a bérlés időtartama a végéhez közeledik, a felek az albérleti szerződésben egyedileg rögzített szabályoknak megfelelően jelzik egymás számára a bérlés megszüntetésére irányuló szándékukat – ezt követően bevett szokás szerint két járható alternatíva létezik:

  • a bérlő az utolsó tárgyhónapot is kifizeti, majd a bérlés végén visszakapja a kauciót a tulajdonostól (feltéve, ha az mindent sértetlen állapotban talál);
  • bevett szokás emellett továbbá a kaució „lelakása” is, ami azt jelenti, hogy az utolsó kb. 2 hónapban a bérlő már nem fizet, hanem a lakbér összegét a kaució fennmaradó összegéből vonják le – mindez a felek közötti viszonytól függ.

Mondanunk sem kell, bizalmas viszony nélkül bérbeadói szempontból a kaució lelakása kockázatos vállalkozás, hiszen az utolsó pillanatban is érheti olyan kár a lakást, amit máskülönben költséges lenne megtéríteni. Lehetőség szerint fizessük végig az albérletet, a kaucióval pedig számoljunk el korrekt módon a bérleti szerződés felmondása után, amikor kiköltözünk.

Autóbérlés kaució nélkül: lehetséges?

Bármilyen vagyontárgyat veszünk bérbe, a legtöbb esetben számolnunk kell a kaució fizetési kötelezettséggel. Az albérlet mellett az autóbérlés a leggyakoribb eset, amikor találkozhatunk a kaució fogalmával - autóknál ez egy egyedileg megállapított összeg, ugyanis nem mindegy, hogy milyen régi vagy éppen milyen drága autót veszünk bérbe például egy külföldi kirándulás során.

Az autóbérlés kaució nélkül is történhet, azonban ne higgyük azt, hogy az autón ejtett karcolások vagy egy kisebb koccanás kártérítés nélkül marad. Mindenképpen nézzünk utána a biztosítási lehetőségeknek, illetve érdeklődjünk az autót bérbeadó cégnél, hogy mi a kaució nélküli autóbérlés menete, mik lehetnek az esetleges hátrányai annak, ha kárt teszünk a gépjárműben.

Kaució és infláció: mennyi kaució jár vissza?

Így, hogy tudjuk, a kaució mi az, avagy mi a kaució jelentése, és hogy mikor jár vissza a kaució, nézzük meg azt is, hogy változik-e a kaució értéke a bérlás időtartama alatt! Az albérlők részéről a gyakori és fontos kérdések közé tartozik az is, hogy mennyi kaució jár vissza, ha hosszú éveken keresztül laktunk ugyanabban az ingatlanban – ugyanis az infláció a kaució összegét is „megrágja”, azaz 3-5 évvel később a letett pénzösszeg már nem ugyanolyan értékes, mint korábban volt.

Az alapszabály értelmében a kaució összegét a bérbeadó nem költheti el, nem fektetheti be, csak őrizheti. Amennyiben a szerződésben nem rögzítettük külön tételként, hogy a letett kaució értéke növekszik az infláció mértékével (ilyen nagyon ritkán fordul elő), a kaució összege évek múltával is ugyanannyi marad (ez nem egy „befektetés”), azaz nem követelhetünk vissza távozáskor magasabb összeget annál, mint amit átadtunk kaució gyanánt.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 21. csütörtök
Olivér
47. hét
November 21.
"Helló!" Világnap
November 21.
Halászati világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?