Friedrich Merz német kancellár az ARD közszolgálati televíziónak adott interjújában számos aktuális kérdésről nyilatkozott.
Az idei GDP több, mint 4,5 százalékát teszi ki a koronavírus-járvány hazai mentőcsomagja, derül ki a kedden megjelent konvergencia programból. A program részletes táblázataiból azt is megtudhatjuk, hogy a történelmi mentőcsomag fele még a mai napig kidolgozás alatt áll, így vélhetően a közeljövőben újabb bejelentések érkeznek.
A járvány kiváltotta gazdasági válság felülírta a korábbi gazdasági kilátásokat, így a magyar gazdaságpolitika elsődleges céljává vált az eddig elért gazdasági eredmények megvédése, valamint célzott intézkedésekkel annak megalapozása, hogy a járvány elmúltával a gazdasági növekedés visszanyerje lendületét - olvasható a konvergencia program gazdaságpolitikai céljait taglaló részében. A kormány úgy vélekedik a dokumentumban, hogy Magyarország idejében meghozta azokat a döntéseket, amelyek elengedhetetlenek a járvány elleni sikeres védekezéshez, valamint elősegítik a gazdaság újraindítását a járvány elmúltával.
A korlátozó intézkedések azonban negatívan befolyásolják a gazdasági szereplők teljesítőképességét. Ezért dolgozta át a 2020-as költségvetést a kormány és ezért hozott átfogó programot a gazdaság védelme érdekében. Az átmeneti gazdasági visszaesés és a gazdasághelyreállító intézkedések költségvetési hatását figyelembe véve a Pénzügyminisztérium érvelése szerint a költségvetési hiány a körülményekhez képest alacsony szinten marad. Az eredeti GDP-arányos 1 százalék helyett, majd a 2,7 százalékra emelt várakozásról most 3,8 százalékos hiányprognózist készített a tárca.
"Az intézkedések gazdasági léptékét tekintve elmondható, hogy mindezidáig a valaha volt legnagyobbgazdaságmentő és -élénkítő csomag, amelynek nagysága a Magyar Nemzeti Bank gazdaságfinanszírozását segítő lépéseivel együtt a GDP közel 20 százalékát teszi ki" - ismétli meg a kormány eddigi kommunikációját a Brüsszelnek elküldött dokumentum.
A dokumentum bemutatja a koronavírus-járvány miatt alkalmazott kormányzati mentőcsomagot egyszerre két átfogó táblázatban (közvetlen költségvetési lépések és azok fedezete). Az intézkedéssorozat ilyen típusú bemutatására eddig nem volt példa, a számos bejelentést követően nagy szükség is volt ezekre az összefoglaló megjelenítésekre, valamint a 2020-as költségvetési hatások számszerűsítésére. Az is értékes a táblázatokban, hogy:
- 1. a kormány feltünteti a lépések becsült hatását a 2021-es költségvetésre nézve is, valamint
- 2. az intézkedés elfogadásának státuszát is feltüntette. Ezek szerint a GDP közel 2 százalékára rúgó intézkedéssorozat (ami a költségvetést érintő csomag közel fele) még kidolgozás alatt van, illetve csak részben elfogadott.


"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Az OTP Bank elkötelezett a digitális fejlesztések támogatása mellett (x)
Új, online gyorsan és kényelmesen igényelhető hitelterméket vezetett be az OTP Bank kisvállalkozói ügyfelei számára
-
Jön a nyári kupondömping a SPAR-nál! (x)
Több száz termék akár féláron – indul a SPAR nyári kuponakciója! Júliusban visszatérnek a SPAR kuponnapok, ahol nemcsak a strandtáskád, hanem a bevásárlókosarad is tele lehet kedvezményekkel!
-
Digitális vállalkozói számla a BinX-től (x)
Gyors, modern és ügyfélbarát vállalati számlaszolgáltatást kínál a hazai neobank, a BinX, sőt a tranzakciós illetéket sem hárítja át ügyfeleire.


