Már tudjuk, mennyi lesz a minimálbér 2025-ben, mennyi lesz a minimálbér emelés 2025 évére vonatkozóan, mennyit nő a bruttó és a nettó minimálbér 2025 során.
A legszegényebb településeken hozzávetőlegesen 2-2,5-szer kisebb az egy lakosra jutó összes nettó jövedelem, mint a leggazdagabb járásokban. Mutatjuk, hogy hol a legkritikusabb a helyzet Magyarországon, illetve mennyiből élnek ezekben a járásokban a legszegényebb magyar családok.
350 ezer forint felett jár az átlagfizetés Magyarországon, egészen pontosan a bruttó átlagkereset 352 200 forint volt a január-március közti időszakban. Ez nettóban havi 234 200 forint, ami a KSH számításai szerint 11 százalékos emelkedést jelent az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ez már kétség kívül szép summa, ugyanakkor statisztikai átlag lévén rendkívül csalóka. Kereseti tizedek szerinti megoszlás alapján vizsgálva a helyzetet ugyanis továbbra is egyértelmű, hogy a jól kereső kevesek húzzák fel az átlagot.
Mint azt a fenti adat is jól példázza, hatalmas a szórás a béreket illetően Magyarországon. A társadalmi rétegek elszakadását viszont a földrajzi bontás mutatja leginkább. Az Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer (TeIR) nemrég publikált statisztikáit górcső alá véve ugyanis kiderül, hogy a legszegényebb magyar településeken élők gyakorlatilag "vegetálnak".
Noha szegénység és nyomor között jókora a minőségbeli különbség, ugyanakkor ne legyenek kétségeink, ezekben a járásokban sokan igencsak nehéz életkörülmények közt élnek. A szegénység és/vagy társadalmi kirekesztődés szempontjából a gyermekek, a fiatalkorúak, az egyszülős családok, és a roma származásúak a legveszélyeztetettebbek. Illetve a statisztikákat látva az is egyértelmű, hogy egy régió életszínvonalát egyértelműen meghatározza az ott élők munkavállalási hajlandósága - már, ha akad egyáltalán munka a régióban, akármilyen.
A legszegényebb államigazgatási járásokban bőven 10 százalék felett van a munkanélküliségi ráta. Sőt, akad olyan járás is, ahol közel 15 százalékos ez a mutató. Összehasonlításként, a leggazdagabb államigazgatási járásokban 3 százalék alatt mozog a munkanélküliségi ráta, de akadnak járások, ahol az 1 százalékot sem éri el (pl.: Csornai-, Téti-, Soproni járás).
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Így az sem véletlen, hogy ezekről a településekről igen komoly az elvándorlás. Kérdés az is, hogy a falusi csok képes lesz-e változtatni ezen a trenden (a HelloVidék falusi csok kereső adatbázisa szerint a 10 legszegényebb hazai járásban 189 olyan település van, amelyekben fel lehet venni a támogatást). De nézzük, hol a legkritikusabb a helyzet Magyarországon, illetve mennyiből élnek ott a legszegényebb magyar családok.
10. Hegyháti járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 689 889 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 1 487 595 Ft/év/fő
9. Bácsalmási járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 684 434 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 1 520 139 Ft/év/fő
8. Sarkadi járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 674 611 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 1 405 320 Ft/év/fő
7. Gönci járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 663 115 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 1 331 163 Ft/év/fő
6. Cigándi járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 645 126 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 1 344 468 Ft/év/fő
5. Vásárosnaményi járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 644 804 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 1 433 606 Ft/év/fő
4. Kisteleki járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 641 292 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 1 437 458 Ft/év/fő
3. Fehérgyarmati járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 637 007 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 1 351 871 Ft/év/fő
2. Kunhegyesi járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 628 695 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 1 311 358 Ft/év/fő
1. Csengeri járás
- Egy lakosra eső összes nettó jövedelem: 620 367 Ft/év/fő
- Egy adófizetőre eső összes nettó jövedelem: 1 357 278 Ft/év/fő
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.