A 2025 áprilisában Budapesten zárult adásvételek csaknem felében befektetési célból vásároltak ingatlant.
Még mindig olcsóbban lehet lakást vagy házat bérelni Budapest agglomerációjában, mint a központi kerületekben, de a különbség immár csökken. Egyre nagyobb a kereslet ugyanis a fővároshoz közeli, jó közlekedésű településeken - derül ki az Otthontérkép.hu friss összefoglalójából.
Általában jobb feltételekkel bérelhet valaki lakást vagy családi házat az agglomerációban, ha vállalja az ingázást. A lakásbérlet idén ősszel a budapesti Belvároshoz képest átlagosan 70-80, a külső kerületekhez viszonyítva 20-30 százalékkal kerül kevesebbe az Otthontérkép által vizsgált 15 agglomerációs településen. A családi házaknál a főváros külső budai és pesti körzeteit vetették össze a szomszédos agglomerációs városokkal. Itt azt tapasztalták, hogy kisebb a különbség, mint a lakások esetében, mert a cégek növekvő arányban keresik a cégközpontnak vagy vezetőik számára alkalmas ilyen bérleményeket, s ez felhajtotta az árakat.
Az agglomerációs bérleti piacon a beáramlás miatt is növekszik a kereslet. Ezt alátámasztja a KSH november elején közzé tett jelentése is, miszerint Pest megye vándorlási egyenlege a 2000-es évek elején, illetve közepén tapasztalt nagy költözési hullám 2010 körüli lassulását követően ismét meredeken növekvő tendenciát mutat, és már a leginkább nyereséges időszak szintjét közelíti. Vagyis folyamatosan híznak az agglomerációs települések, természetesen nem azonos ütemben, de immár trendszerűen.
. - érzékeltette a trendeket Mester Nándor, az Otthontérkép Csoport vezető elemzője.
A szakértő szerint a bérleti piac további aktivizálódása várható. Felgyorsulhat ugyanis a kisebb (4-8 lakás) társasházak bérbeadási célú építése és egyes új lakóparkokban a családi házak megjelenése a kínált bérlemények között. Egy-két településen (például Gyál, Vecsés) már kialakítottak olyan épületeket, ahol kifejezetten átmeneti bérleményeket kínálnak jó felszereltséggel. A folyamatos betelepülés miatt Szigetszentmiklóson és Dunakeszin is várható ilyen jellegű változás.
Az elmúlt három évben a legtöbb kiadó lakást vagy házat a környező nyugati és délnyugati agglomerációs városokban jegyezték fel a portál kutatása szerint. Érd, Budaörs vezeti a sort, ezekben a városokban eleve fejlettebb ez a piac, mint más fővárosközeli településeken. Mivel viszonylag nagy a választék, az árak már kissé csökkentek is az elmúlt három évben. A vizsgált időszakban leggyorsabban Gyálon nőttek a bérleti díjak: csaknem kétszer annyit kérnek egy átlagos méretű házért, mint 2016 elején, körülbelül 140-160 ezer forintot havonta.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Figyelemre méltó, hogy a bérleti piac két széle az igazán aktív: sokan keresik a 40-50 négyzetméteres lakásokat, valamint a 200 négyzetméternél nagyobb házakat, házrészeket. A nagyobb területű ingatlanokat többgyerekes vagy összeköltöző családok, valamint vállalkozások szemelik ki.
Természetesen az is megfigyelhető, hogy az átlagosan egy-másfél éves bérleti időszak után, ha megbarátkoztak a környezettel az érintettek, akkor tartós megoldásra törekszenek, vagyis vásárolni szeretnének - tette hozzá Mester Nándor. Ezt még mindig olcsóbban tehetik, mintha a népszerű fővárosi belső kerületekben vagy a kinézett agglomerációs településsel szomszédos külső budapesti kerületben próbálkoznának.

Kvíz: Jártál már Miskolcon, mennyit tudsz a Bükk fővárosáról? Ez a 10 kérdés sok helybélin is kifog!
A Pénzcentrum mai kvíze talán még egy echte miskolcin is kifog.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


