A környező országok egyetemi városaiban is pörög az albérletpiac: Bécsben egy garzon akár 400 ezer forintba is kerülhet.
A balatoni települések közül Siófok, Balatonfüred és Balatonalmádi a legnépszerűbb a lakóingatlanok és nyaralók iránt érdeklődők körében. A kereslet a 10-30 millió forintos árkategóriában a legjelentősebb.
A nyári időjárás beköszöntével felélénkült a Balaton-parti lakóingatlanok, ezen belül a nyaralók iránti kereslet, amelynek a bővülő belföldi idegenforgalom is támaszt ad. A kereslet meglehetősen nagy szórást mutat a különböző településeket tekintve - áll az ingatlan.com és a BankRáció.hu közös - saját adatokon alapuló - felméréséből. Kiderül belőle az is, hogy melyek a legnépszerűbb települések és mennyiért keresnek Balaton-parti ingatlanokat, amelyek megvásárlásánál érdemes a hitelfelvétellel is számolni.
Sztártelepülések a tóparton
A közel 20 ezer balatoni ingatlanhirdetésen alapuló elemzés szerint a legtöbben a 10 és 20 millió közötti ingatlanok iránt érdeklődnek, az összes keresés 40 százaléka esik ebbe az árkategóriába. A 10 millió forintnál olcsóbb ingatlanok részesedése 25 százalékos, a 20-30 milliós áron hirdetett ingatlanoké pedig közel 20 százalékos. Az 50 millió forint feletti kategóriának alacsony a részesedése a keresésekből, mindössze 6 százalékos.
- mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
A felmérés rangsorolta a kereslet alapján a balatoni településeket is. A legnépszerűbb Siófok, balatoni ingatlanok iránt érdeklődők 10 százaléka kereste az itt található ingatlanokat. A második helyen az északi parton lévő Balatonfüred áll 4 százalékkal. A harmadik pedig a szintén északi parti Balatonalmádi lett 3 százalékkal. Jelentős még az érdeklődés a Keszthelyen, valamint Zamárdiban, Balatonkenesén és Fonyódon található nyaralók iránt is. Az ingatlan.com szakembere közölte, a legfelkapottabb városokban, Siófokon és Balatonfüreden nagyon felélénkült a lakóingatlan-piac az elmúlt időszakban, lényegében lépést tartottak a budapesti pörgéssel.
- tette hozzá a szakember.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Nyaralóra is adnak hitelt
Gergely Péter, a BankRáció.hu hitelszakértője pedig azt emelte ki, hogy a nyaralóvásárlásoknál egyelőre nem kézenfekvő a jelzáloghitel felvétele, de akiknek belefér a családi költségvetésébe, érdemes ezzel is számolnia. 3-5 millió forinttal kiegészítve a nyaralóvásárlásra szánt összeget már nagyobb és jobb állapotú nyaralót vagy házat lehet vásárolni. A június közepén elérhető banki ajánlatok szerint egy 5 millió forintos, 20 éves futamidejű jelzáloghitel legalább 10 évig fix törlesztőrészlet esetében havi 33-40 ezer forintos havi kiadást jelent.
Ugyanakkor érdemes alaposan körülnézni a hitelfelvétel előtt a banki ajánlatok között - ebben az internetes hitelkalkulátorok nagy segítséget nyújthatnak -, mert a teljes visszafizetendő összegben jelentősek lehetnek a különbségek. A BankRáció.hu szakértője hozzáfűzte: “A legkedvezőbb jelzáloghiteleknél 6 millió forintnál kevesebbet kell visszafizetni, míg vannak olyan hitelek, amelyeknél a teljes visszafizetendő összeg meghaladja a 8 millió forintot".
Mire érdemes figyelni?
A szakértők szerint nem csak egy-egy városra érdemes koncentrálni, mert a közelükben, pár kilométeres távolságra lehetnek olyan települések, amelyeken jóval olcsóbban találhatóak nyaralók. Emellett a nyaralóváráslásnál és a hitelfelvetélnél érdemes mérlegelni azt is, hogy a népszerűbb településeken az adott ingatlan a jövőben fel is értékelődhet, többek között a különböző állami vagy uniós turizmusfejlesztési projektek eredményeként.

Kilátástalan helyzetben rengeteg magyar: hiába az Otthon Start, CSOK, nekik sosem lesz saját lakásuk
A GKI friss elemzése szerint a hazai lakásárrobbanás jelentős része az elmúlt két évre koncentrálódott.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


