A csökkenő új lakás-kereslet csak egy az európai demográfiai változás számos következménye közül amellyel szembesülünk.
A 4,4 millió magyar lakás közül 560 ezer üresen áll, és az elmúlt 10 évben végzett épületfelújítások ellenére az épület minőségét illetően az ingatlanok kevesebb mint 40 százalékával elégedettek a lakók - derül ki a KSH legfrissebb, "Miben élünk?" című felméréséből.
A magyarországi lakóépületek száma közel 2,7 millióra tehető, az ezekben 4,4 millió regisztált lakás van. Mintegy 1 millió lakás van nagy méretű, 25 vagy annál több lakásos épületben. Az üres lakások szám a rendszerváltás óta folyamatosan nő: míg 2001-ben 9,2 százalék volt, 2015-re 12,7 százalékra emelkedett, tehát nagyjából 560 ezer lakás áll üresen. Ezeknek csaknam a fele 5 ezer főnél kisebb népességű településeken található. Ennek legfőbb oka, hogy az ilyen kis lélekszámú településeken nagyon alacsony a lakáspiaci kereslet. A nem lakott lakásoknak a 64 százaléka tartósan üres, tehát legalább egy éve nincs lakója.
Az üres lakások aránya Budapesten és Közép-Magyarországon a legalacsonyabb, ott nem éri el a 7 százalékot.
Nem veszi meg
A tulajdonosi lakáshasználat hosszú idő után kissé csökkent: míg 2011-ben 92 százalékos volt ez az arány, 2015-ben csak 89 százalék lakott saját tulajdonú ingatlanban.
Ahogy csökken a tulajdonosok által lakott ingatlanok aránya, úgy nő a magánbérleti lakások aránya. Országos szinten a lakások 6 százalékát bérlik magántulajdonostól, és 3 százalékát önkormányzattól. Budapesten 10,5 százalékos a magántulajdonstól béret, és 7 százaléka önkormányzati bérlakás.
Mennyiből lehet fenntartani?
A KSH felmérése szerint egy átalgos lakásnak havi 40 ezer forint a fenntartási költsége, ami a háztartások jövedelmének a 22 százalékát teszi ki. Ez az arány 2003-ban ugyanennyi volt, 2010-ben viszont 25 százalék fölé emelkedett.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A fővárosban egy átlagos lakás havi fenntartása 6 ezer forinttal kerül többe, mint máshol. A parasztházak, tanyák havi rezsije átlagosan 29 ezer forint, a lakótelepi lakásoké 39 ezer forint, míg a többszintes családi házaké 49 ezer forint.
Egyre többen érzik úgy, hogy nem megterhelő fenntartani a lakásukat, míg 2003-ban 22 százalék gondolta így. A megkérdezettek elmondása szerint 32 százalékuknak tavaly már nem jelentett nehézséget fenntartania a lakását, a lakosság 68 százalékának viszont ez továbbra is nagy terhet jelent.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


