Új riasztási rendszer bevezetését tervezi a kormány, amely a jelenlegi SMS-alapú tájékoztatás mellett push-üzenetekkel is értesítené a lakosságot veszélyhelyzetekben.
Aggasztó képek jelentek meg nemrég a Facebookon; a XIII kerületben annyi lomot raktak ki a helyiek az utcára, hogy alig fértek el az autók. A lomtalanításnak ráadásul a közegészségügyi kockázata is jelentős.
Megkezdődött a budapesti lomtalanítás, amelyet mi sem bizonyít jobban, mint az alábbi, a XIII. kerületi Tátra utcában készült felvétel.
Habár a képek áldatlan állapotokról tanúskodnak, a helyieknek ma már nem kell hetekig elviselnie a brutális "lomhalmazt". Az új hulladékgazdálkodási törvény szerint ugyanis a lomok elszállítását a kirakást követő napon már meg is ejtik.
Habár a Fővárosi Közterület-fenntartó Nonprofit Zrt. (FKK) honlapján egyelőre csak néhány kerület esetében adtak meg fix időpontot a lomok kihelyezésére, a tavalyi menetrendből azonban nagyjából már lehet következtetni a többi városrésznél meghatározott határidőkre is. A hulladékkezelés rendjéről egyébként postai úton, illetve a társasházaknál tájékoztató plakátokkal is értesítik a helyi lakosokat.
A lomok elszállítására vonatkozó gyors cselekvési terv egyébként nem véletlen. Egyrészt a 2013 januárja óta hatályos törvény szerint a lomtalanítás során közterületre helyezett hulladék a közszolgáltató tulajdonát képezi; az FKF pedig a gyors elszállítással (is) harcol a "területfoglalókkal". Másrészt pedig a lomtalanításnak egyértelműen van közegészségügyi kockázata is.
Tavaly például Komlón és Pécsett számoltak be szemtanúk patkányinvázióról. Egy helyi lakos például arról panaszkodott, hogy a tavaszi lomtalanítás után 3 hónapig tartott, mire a lakásból kiirtották a veszélyes rágcsálókat. A lomok mihamarabbi elszállítása tehát nem tűr halasztást; a hazánkban jellemzően előforduló vándorpatkány ugyanis hozzávetőlegesen
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) tájékoztatása szerint a patkányok lehetnek felelősek az enterális úton terjedő fertőző betegségek (bélfertőzések) terjedéséért. A rágcsálók az emberi fogyasztásra szánt élelmiszereket szennyezhetik ürülékükkel, vizeletükkel, amelyek így olyan fertőző betegségek terjesztői lehetnek, mint például a tularémia (nyúlpestis) és a leptospirózis (állati vizelettel terjedő betegség, mely súlyos hasi problémákat, egyes esetekben halált is okozhat).
A patkányirtás menete egyébként a következő: ha valaki közterületen észlel patkányt, a városgondnokságot kell értesítenie. Amennyiben a csatornákból jönnek fel a rágcsálók, úgy a vízmű az illetékes. Társasház esetén elsősorban a közösség feladata a védekezés, tehát a közös képviselőnek kell jelezni a problémát. Ha pedig csak egy-egy lakás érintett, akkor a tulajdonos dolga az irtás.

Kvíz: Jártál már Miskolcon, mennyit tudsz a Bükk fővárosáról? Ez a 10 kérdés sok helybélin is kifog!
A Pénzcentrum mai kvíze talán még egy echte miskolcin is kifog.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


