Egy 89 éves nőt tartottak fogva, miután eladták 60 millió forintért óbudai lakását, és szinte minden pénzét elvették.
Leghamarabb akkor élhetünk a 10+10-es CSOK-kal, ha telket veszünk, amin építkezésbe kezdünk. Aki még nem épített házat, annak viszont újdonság lehet, hogy ilyenkor a támogatás nem egy összegben kerül folyósításra, a bank készültségi fokhoz köti a kedvezmény folyosítását.
Az ingatlanpiaci elemzők szerint jelenleg a leggyorsabban akkor élhetünk a 10+10-es Családok Otthonteremtési Kedvezményével (CSOK), ha egy telket veszünk, amire saját magunk (vállalkozóval) építünk fel egy házat. Ugyan gyorsabb lenne egy kész, új lakást vásárolni, azonban ilyet csak nehezen, sok esetben túl drágán találunk. A kedvezmény kihasználásához nem árt tudni, hogyan folyósítják a CSOK összegét és milyen elvárásai vannak a banknak a lakásvásárláshoz képest.
Nem egyszerre folyósít a bank
A szocpolhoz hasonlóan a bank nem egy összegben, hanem szakaszosan utalja a CSOK-ot, de nemcsak a vissza nem térítendő támogatás,
A pénz utalását egyébként a ház építési fokához kötik, az első részletet a készültségi fokhoz köti a bank, az első rész felépítéséhez így önerőre lesz szükségünk (ahogy a telek megvásárlásához is). Ezt a bank két módszerrel ellenőrzi:
- Számlát kell benyújtani a költségek 70 százalékáról.
- A bankok helyszíni szemlével ellenőrizhetik a készültségi fokot, ez után díjat is felszámíthatnak.
Ha olyan bankot választunk, ahol ez utóbbiért díjat számítanak fel, akkor érdemes minél kevesebb készültségi fokot bejelenteni a banknak, igaz, ehhez nagyobb önerő szükséges. A második foknál viszont már felhasználhatjuk az első folyósítás során kapott összeget. Pénzintézetenként eltér, hogy milyen építési fokozatokat fogadnak el a bankok.
Hogyan érdemes felosztani a folyósítást?
Ha nagy összegű önerővel rendelkezünk, akkor akár készültségi fokok nélkül is felépíthetjük a házunkat, így megspórolhatjuk a banki ellenőrzés után fizetendő díjakat, ezeket csak egyszer kell megfizetni. Ha nem is tudjuk az egész házat saját pénzből kifizetni, akkor is érdemes törekedni arra, hogy minél kevesebbszer kelljen kijönnie a bank ellenőrének.
- mondta a Pénzcentrum kérdésére az FHB. Érdemes tehát minél nagyobb önrésszel belevágni az építkezésbe. Lényeges, hogy a készültségi fokok bejelentése a mi dolgunk, ezt nekünk kell megtenni a bankunknál.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Mekkora önerő kell?
Ha azzal számolunk, hogy egy ház felépítése 20 millió forint, és a bank felé négy készenléti fokot jelentünk be, akkor ez azt feltételezi, hogy
Ez persze már feltételezi, hogy van olyan telkünk, ahol felhúzzuk a házunkat. Ha ennél kevesebb pénzünk van, akkor már jóval többször kell kihívni az ellenőrt, 3 millió forint önerő mellett már hét alkalommal kell kihívni a banki szakértőt a következő részlet folyósításához.
A CSOK összegének meghatározása az igénylés után történik. Az ügyfeleknek természetesen lehetősége van a neki járó támogatásnál kevesebbet kérnie, nem kötelező a maximális összeget felvenni. Építkezéskor a készültségi foknak megfelelően kerül folyósításra az összeg a ház aktuális állapota szerint.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


