Enyhe drágulást hozott az április az albérletpiacon. Éves szinten országosan 7,6, Budapesten 8,6 százalékos volt az emelkedés.
A CSOK igényléséhez kapcsolódó költségek miatt írt nekünk levelet egy olvasónk. Azt kifogásolta, hogy hiába kaphatna több mint 1,5 millió forintot az államtól, a költségek a támogatás közel harmadát is elviszik. Hogyan kerüljük el, hogy ennyit kelljen kifizetni a támogatásért cserébe?
A Családok Otthonteremtési Kedvezményének (CSOK) kérvényezése során sok hibát elkövethetünk, ami gyakran többletkiadásokkal jár. Egy olvasónk arra panaszkodott, hogy hiába kapott volna 1 millió 560 ezer forint támogatást, az igényléssel járó költségek olyan sokba kerültek, hogy végül 1 millió forintnál is kevesebbet használhatott fel az építkezéshez.
Hogy kerülhet ez ennyibe?
Az olvasónk már elkezdte az építkezést, de még nincs használatbavételi engedélye. Az építési engedély csak az ő nevére szól, mint ahogy az építési telek is kizárólag az ő nevén van. A bank elsőként ezt kifogásolta. Szerintük új építési engedélyre van szükség, amin párja is építtetőként szerepel, továbbá ügyvédi, közjegyzői dokumentumot kérnek arról, hogy a telek ne csak a férj tulajdonában legyen. Az igénylők terveik szerint a lakhatási engedély megkérésekor kérnék a tulajdonjog mindkét félre történő bejegyzését.
Építkezésnél a CSOK iránti kérelem benyújtására a használatbavételi engedély kiadása előtt van lehetőség, a kedvezmény már megkezdett építkezéshez is igényelhető. A kormányrendelet tartalmaz bizonyos rendelkezéseket, előírásokat, kritériumokat, aminek meg kell felelni, de a konkrét eljárási rendet nem rögzíti pontosan. Ezért a speciális szabályok egy részét a bankok saját hatáskörben hoznak meg. Ezzel találkozhatott az igénylő a CSOK kérelem benyújtásakor.
- Lakhatási engedély 2 éven túli halasztása forint. (Ha valaki olyan helyen vesz telket, ahol a telek éves ingatlanadója 280 ezer forint, de ha ház van rajta, akkor már csak 20 ezer forint, akkor a 2 év adómentesség lejárta előtt kéri a lakhatási engedélyt). - 280 ezer
- Új építési engedélyeztetés illetéke. - 50 ezer forint
- Ügyintézés az engedélyeztetéshez. - 35 ezer forint
- Elszámolható költségek 25 százalékáról számlát kell adni, tehát mindenképpen vállalkozóval kell megcsinálni (saját magunk nem tehetjük). Ezt ugyan ki kell fizetni, azonban plusz szolgáltatás is jár érte, vagyis a szakember elvégzi helyette az építkezés egy részét. - 105 300 forint
- Ügyintézés változó, de körülbelül - 35 ezer forint
- Ügyvédi költség az ingatlan tulajdonjogi átvezetésére - 80 ezer forint
- Közjegyzői hitelesítés 3 példányban - 9 ezer forint
- Számlanyitás és vezetése az igénylés napjától a kiutalás napjáig, ezt a legtöbb banknál feltétel.
A jogszabály szerint az építendő házban házastársak, élettársak igénylése esetén mindkét félnek az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonjoggal kell rendelkeznie. Erre vonatkozóan egyéb előírást a rendelet nem tartalmaz, ezért a bankok belső szabályzata rögzíti az erre vonatkozó eljárási rendet, például azt, hogy nem elég, ha a házastárs, élettárs majd csak a lakhatási engedély megszerzését követően szerez tulajdonjogot az ingatlanban.
A ráépítési megállapodásból már látszik az, hogy mindketten tulajdonosok lesznek, míg ha az igénylő majd csak a lakhatási engedély megszerzésekor kíván erről intézkedni, az nem teljesíti ezt a feltételt a CSOK jogosultság feltételeinek való megfelelés vizsgálatakor.
A bankok belső szabályzata azt is előírja, hogy az építési engedélyt (egyedülálló igénylő kivételével) az igénylők mindkét tagjának nevére kell kiállítani, vagy amennyiben az építési engedély csak az egyikük nevére szól, úgy ráépítési megállapodást kell készíteni. Amennyiben a bank az egyik fél nevére kiadott építési engedélyt nem fogadja el ráépítési megállapodással kiegészítve sem, az valószínűleg a belső szabályzatban rögzítettek miatt van így.
Nem építhetünk saját magunknak házat?
További problémaként merült fel, hogy a bank a lakhatási engedély kiadása után kiállított számlákat nem fogja elfogadni.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- mondta a Pénzcentrum kérdésére Fitos Szilárd, a Hitelnet.hu portál hitelszakértője.
A számlák benyújtásának időpontjára vonatkozóan a CSOK rendelet csupán azt tartalmazza, hogy az építési engedély kiadását legfeljebb 6 hónappal megelőzően kiállított számla fogadható el. Azt, hogy a számlák kiállításának legkésőbbi időpontja mely dátum lehet, szintén a hitelintézetek belső szabályzata tartalmazza, mely szerint a számlát az utolsó részfolyósítás előtt kell kiállítani, továbbá a számlák kelte nem lehet későbbi a lakhatási engedély jogerőre emelkedésének időpontjánál, (kivéve az olyan munkanemeket, melyek elvégzése a használatbavételi engedélyben kikötésként, hiányként szerepelt).
Mit tehetünk, hogy elkerüljük a hatalmas költségeket?
Ha időben tájékozódunk, akkor elkerülhetők az építési engedély módosításával járó költségek, valamint a lakhatási engedély 2 éven túli halasztása következtében felmerülő kiadások. Amennyiben az építési telket a házastársak egyik fele már korábban szerezte, így egyedüli tulajdonos, akkor a másik fél tulajdonszerzésének vagy a ráépítési megállapodásnak a költsége mindenképpen felmerül.

Kvíz: Jártál már Miskolcon, mennyit tudsz a Bükk fővárosáról? Ez a 10 kérdés sok helybélin is kifog!
A Pénzcentrum mai kvíze talán még egy echte miskolcin is kifog.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


