20 °C Budapest

Újabb csalássorozat: így fosztogatják a magyar nyugdíjasokat

Pénzcentrum
2014. augusztus 12. 15:35

Az elmúlt napokban több olyan eset is a rendőrség tudomására jutott, amiben idős embereket károsítottak meg a csalók. Hol úgy, hogy valamilyen közműszolgáltató szakemberének adták ki magukat, vagy csodatermékeket akartak az idősekre sózni, vagy éppen magukat a bajba esett rokonnak adták ki. Akár több százezer forintokat is kicsaltak így egy-egy nyugdíjastól.

Számos trükkel próbálkoznak azok a csalók, akik idős emberekre, nyugdíjasokra specializálódnak. Kihasználva a jóhiszeműségüket akár több százezer forintot is kicsalnak tőlük. Csak az elmúlt két hétben három különböző efféle eset kapcsán indult rendőrségi nyomozás.

Amint arról a Pénzcentrum is beszámolt, múlt héten csodaágyneműt ígérve jutott be a csaló nő egy idős asszony lakásába Tatabányán. Az ismeretlen a lépcsőházban csípte el a nénit, és már ott elkezdte rábeszélni a gyógyító erejű ágyneműgarnitúrára. A néni ki is fizette a több százezer forintot. Később döbbent rá, hogy átverték, ekkor riasztotta a rendőröket.

Most pedig két soproni esetről tájékoztat a rendőrség. Egy 89 éves nő engedte be lakásába az áramszolgáltató szakemberét, legalábbis azt, aki annak adta ki magát. A férfi utána több tízezer forintot vett el a nénitől. Egy másik esetben telefonon vertek át egy 83 éves asszonyt, amikor a családtagjának adta ki magát. Az idegen pénzt kért a nagymamától, aki adott is neki, több százezer forintot, hogy a bajba jutott unokán segítsen - írja a police.hu.

A Pénzcentrum.hu biztonsági tippjei

1. Ellenőrizd az igazolványát!

Ha bárki azzal az ürüggyel akar bejutni a lakásba, hogy mérőóra állást olvasson le, kérd el az igazolványát! Legtöbb esetben a szolgáltató munkatársai fényképes, logóval, érvényességi dátummal és azonosítószámmal ellátott igazolvánnyal rendelkeznek. Amennyire lehet, próbáld megvizsgálni a hitelességét! A legjobb, ha addig be sem engeded, amíg ezt nem tetted meg.

2. Telefonálj!

Hívd fel az adott szolgáltatót, akire a leolvasó hivatkozik, és kérd le a kiérkező az adatait, azonosítószám és név alapján meg kell találniuk őt a rendszerben. Ha már vonalban vagy, arra is kérdezz rá, valóban végeznek-e a környékeden karbantartási munkálatokat.

3. Készpénzt soha!

Bárki kopogtat azzal, hogy válts fel neki egy nagy címletű bankjegyet, küldd el azonnal. Az sem ritka, hogy egy magát a szolgáltató munkatársának kiadó csaló azzal a szöveggel próbálkozik, hogy túlfizetésedet akarja most megtéríteni, de sajnos vissza kell adnod. Így adott esetben az ő húszezrese hamis, de a te tízesed, amit átadsz neki, nem az.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el,  havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

4. Ne írj alá semmit csak úgy!

Bárki akar bejutni a lakásodba azzal a szöveggel, hogy alá akar íratni veled valamit, ne dőlj be! Ki tudja milyen rejtett apró betűs résszel akarnak becsapni a csalók, akik utólag állnak elő követeléseikkel. A szolgáltatók szerződéskötéssel kapcsolatos ügyeiket hivatalos úton intézik, előzetes egyeztetés alapján.

5. Riasztás!

Ha bármilyen módon megkárosítottak, mindenképpen jelezd a rendőrség felé, tegyél feljelentést!

A rendőrség további biztonsági tippjei:

"Hívják át a szomszédban lakót a mérőórák ellenőrzésekor, és ne veszítsék szem elől az ellenőrzést végző személyeket!
Családtagnak pedig csak személyesen adjanak át értékeket, ismeretlen embernek sosem!"

 

 

NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. május 15. csütörtök
Zsófia, Szonja
20. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2025. május 14. 21:18