Százezrek WC, fürdőszoba nélkül: gettósodás Magyarországon

Nagy Bálint2012. július 4. 11:23

Minden negyedik magyar, vagyis mintegy 2,5 millió ember él olyan háztartásban, amely elmaradt valamilyen lakásköltségével. A problémákat pedig csak tetézi, hogy a hazai lakásállományban továbbra is jelentős minőségi problémák találhatók, melyek az ott élők egészségügyi helyzetére is jelentős hatással vannak. Mindemellett továbbra is problémát jelent egy jól működő szociális bérlakás-rendszer hiánya, illetve a szegénység területi koncentrációja is. Arról nem is beszélve, hogy a szakpolitikai intézkedések sem adnak hatékony válaszokat, a legnagyobb figyelmet kiváltó, a jelzáloghiteleseket segítő intézkedések például a lakhatási szegénységgel érintettek többségét el sem érik - hangzott el a Habitat for Humanity mai napon tartott sajtótájékoztatóján.

Bár a lakhatással kapcsolatos társadalmi vitákban a jelzáloghitelek törlesztésével elmaradó háztartások problémája dominált, a csoport növekvő létszáma ellenére a fizetési elmaradással küzdő háztartások többségét továbbra is a közműdíjakat nem fizető családok teszik ki. A TÁRKI adatai szerint 2011-ben a lakosok 25 százaléka, tehát mintegy 2,5 millió ember élt olyan háztartásban, amely elmaradt valamilyen rezsi-, lakbér, vagy hiteltörlesztőrészlet-fizetéssel. A legfrissebb Eurostat adatok alapján az eladósodottság mértéke hazánkban hatodik az EU tagállamok közötti rangsorban.

Tartozik a fél ország
A Magyar Energia Hivatal 2012. május 31-ei állapotot tükröző, tájékoztató jellegű adatai alapján 1,7 millió lakossági villanyszámlán 46,5 milliárd forint díjhátralékot tartanak nyilván. Valamivel kevesebb, csaknem 986 ezer lakossági gázszámlán van 70,5 milliárd forint hátralék, és több mint 316 ezer lakossági távhő-számla esetében nem fizettek ki 26 milliárd forintot. Az adatokból kitűnik, hogy 248 ezren 91-180 nap, 229 ezren 181-360 nap közötti, és 506 ezren 361 napon túli tartozást halmoztak fel, 12 milliárd, 14 milliárd és 36 milliárd forint értékben.


A fő problémakörök az ENSZ lakhatási fogalma alapján, hazai viszonyokra adaptálva:

  • lakhatás biztonsága
  • megfizethetőség
  • elhelyezkedés
  • speciális igényekkel rendelkező, elesett csoportok hozzáférése a lakhatáshoz


Mindemellett a hazai lakásállományban továbbra is jelentős minőségi problémák találhatóak. A lakosok egynegyede él ugyanis egészségtelen lakásban. A leggyakoribb ilyen problémák a beázás, vizesedés, illetve a penészedés. Továbbb súlyosbítja a helyzetet, hogy mintegy 233 ezer lakásban nincs vezetékes vízszolgáltatás, körülbelül 660 ezer ember él WC nélküli, és 440 ezer ember zuhany/fürdőkád nélküli lakásban. Sőt, 1,2 millió lakás rá sincs kötve a csatornahálózatra.

Továbbá speciális problémát jelent a szegénység területi megoszlása, amelynek legjellemzőbb formái a városi szegénynegyedek, telepek, gettósodó települések és kistérségek. Becslések szerint Magyarországon körülbelül 300 ezer ember él elszegényedett városi vagy falusi telepeken, és 150-nél többre becsülhető a gettósodó települések száma.

A lakhatási szegénység helyzetét tovább súlyosbítja, hogy bár kormányzati szinten foglalkoznak a helyzettel, de a rendelkezésre álló stratégiai dokumentumokban felvázolt lehetőségek nem hatékonyak. Igaz, megszületett az Új Széchenyi Terv Otthonteremtési Programja, ám ez alapvetően a gazdaságélénkítés szempontjára koncentrál. Arról nem is beszélve, hogy számos fontos szegmensről nem is áll rendelkezésre átfogó szakpolitikai helyzetkép, illetve cselekvési terv. Ilyen szegmensek például a lakhatás jogbiztonságát veszélyeztető helyzetek, vagy a hajléktalanság kérdése. A Habitat for Humanity Magyarország szerint tehát egyáltalán nem sikeresek a kormányzati intézkedések. Szükség lenne egy átfogó, lakhatási kérdésekkel mélyebben foglakozó diagnózis, illetve ez alapján egy kidolgozott cselekvési terv.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A Habitat for Humanity Magyarország szerint a lakhatási szegénységet egy jól működő - megfelelő mennyiségű, minőségű, elhelyezkedésű, hatékonyan működtetett - szociális bérlakásállomány enyhítené. Ezzel szemben az amúgy is kicsi és rossz minőségű önkormányzati bérlakás-állomány 2011-re tovább, összesen 2 500 lakással csökkent. Az állomány a 2011-ben publikált adatok szerint mintegy 120 ezer volt - ez a teljes lakásállománynak kevesebb, mint 3 százaléka. Ez pedig a becsült igénynek épphogy a fele.

 

Címkék: