Orbán: visszaszereztük a Molt az oroszoktól

Pénzcentrum2011. május 24. 17:02

Magyarország visszaszerezte a Mol 21,2 százalékos tulajdonrészét - jelentette be délután Orbán Viktor miniszterelnök. A kormány a teljes részvénypakettet 1,88 milliárd euróért vásárolta meg.

Hosszú heteken keresztül folytak a tárgyalások a magyar kormány és Surgutnyeftyegaz között. A Magyar Állam a teljes részvénycsomagot visszavásárolja, ami által a pakett ismét hazai kézbe kerül. Az intézkedés a kormány stratégiájának első és nemzetközi szinten is jelentős lépése, miszerint a kormány a stratégiai ágazatokban növelni kívánja részesedését. Fellegi Tamás szerint ezzel a tranzakcióval sikerült stabilizálni a Mol helyzetét, valamint egy jelentős akadály hárult el a későbbi orosz-magyar kapcsolatok továbbfejlődése elől.

A vételár 1,88 milliárd euró volt, ami a megállapodás előtti három hónap átlagárából adódott. Fellegi szerint a magyar állam jó üzletet kötött, mivel a megállapodás megkötésekor többet ért a pakett, piaci értéken nagyjából 2,3 milliárd eurót.

Egyből adódik a kérdés, miből volt az államnak pénze ilyen tetemes összegű beruházásra. A részletek egyelőre nem ismertek, csak annyit lehet tudni, hogy a vásárlást az IMF által biztosított, már lehívott, de még el nem költött hitelből fedezi az állam, amit a Magyar Nemzeti Banknál tart devizabetétben. Ennek összege április végén 3,3 milliárd eurót tett ki (875,3 milliárd forint). A Surgut csomag piaci áron számolva 517 milliárd forintot tesz ki. A tranzakciót augusztus 31-ig kell lebonyolítani.

Egyelőre még nehéz megítélni, mit jelent a részvényesek számára a tranzakció. A Portfolio.hu megítélése szerint enyhén pozitívan értékelhető az állami kivásárlás, hiszen a Surgut mindig is elégedetlen volt a Mol pakett miatt, mert nem tudta gyakorolni a részvényesi jogait.

Félmilliárd eurót nyertek az oroszok

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Számos egykori állami vállalat összeolvadásával 1991 októberében jött létre a Mol Magyar Olaj- és Gázipari Rt. A társaság részvényeit 1995. november 28-án vezették be a Budapesti Értéktőzsdére. A papírokat néhány évvel később nagy tételben kezdte megvásárolni az osztrák OMV, amely 2000-ben egy közép-európai olajóriás létrehozását tervezte a Mol és az INA bevonásával. Az osztrákok ekkor egy tíz százalékos csomagra tettek szert, amit 2007-ben növeltek 21 százalékra Mehmet Rahimkulov részesedésének megvásárlásával.

Ekkor a Mol-menedzsment, hogy elkerülje az osztrák irányítást, baráti cégek bevonásával megkezdte a Mol-papírok vételét, az árfolyamot 30 000 forintos szint fölé hajtva. Az OMV végül 2009-ben, látva, hogy nem veheti át a Molt, a teljes 21,2 százalékos pakkot eladta a Szurgutnyeftyegaznak, amiért 1,4 milliárd eurót kapott. Az oroszok a mostani részvényeladással tehát nagyjából félmilliárd eurót nyernek.

Az üzlet jóváhagyásában illetékes magyar hatóságok a Szurguttól kérték egyebek között a tulajdonosi struktúra feltárását. Ám a Szurgut erre nem volt hajlandó, ma csak annyit lehet tudni róla, hogy hatalmas készpénztartalékokkal rendelkezik és kitartóan elzárkózik a sajtótól.

Címkék: