Pénzcentrum • 2010. szeptember 10. 13:02
Mint arról korábban a Pénzcentrum.hu is beszámolt, a NASA által az űrből készített felvételek szerint a Dubajban épülő Világ-szigetcsoport tényleges állapota már alig hasonlít a korábbi látványképeken vázolt tervekhez, mivel a szigetek szélét folyamatosan mossák a hullámok. A válság miatt félbemaradt projekt egyik befektetője - az osztrák Josef Kleindienst - úgy döntött, hogy nem vár tovább, és megkezdi az építést az általa négy évvel ezelőtt vásárolt hat szigeten.
Az osztrák fejlesztő nem várja meg, amíg a szigetek hullámsírban végzik, inkább belevág az Európa Szíve névre keresztelt beruházás kivitelezésébe. A világtérképet formázó mesterséges dubaji szigetcsoport hat szigetét még 2006-ban vásárolta meg a Kleindienst Group, a válság miatt azonban el kellett halasztani a projekt megvalósítását.
A méretes zuhanást követően stagnáló dubaji luxuspiac ha nem is kap szárnyra a bejelentés hírére, a munkálatok megkezdése bíztató jel lehet a befektetők számára. A társaság fokozatosan csökkentette a befektetéseit olyan országokban, mint például a Dél-Afrikai Köztársaság (amely a labdarúgó-világbajnokság végeztével több elemző szerint is már csak rövid távú potenciált rejt magában) annak érdekében, hogy Dubajban el tudjanak indulni a munkálatok.
Több elemzés is óva inti a beruházókat a bizonytalan dubaji helyzet miatt, a Kleindienst Group saját felmérése azonban azt mutatja, hogy vannak jelentkezők ingatlanokra. Az értékesítés iránt fokozódik az érdeklődés, csak a Németországot szimbolizáló szigeten már 12 villát lekötöttek a vevők. Bár jelen körülmények között nagyon nehéz a tervezőasztalról dubaji ingatlant értékesíteni, az eddig gazdára talált villákért 1,9-5,5 millió dollárt fizettek a vásárlók.
A fejlesztőhöz tartozó hat szigeten készülő Európa Szíve projekt a tervek szerint magába foglalja majd Németországot és Ausztriát, de itt épül meg például Monte Carlo és az orosz Szentpétervár replikája is. A vezérigazgató abban bízik, hogy a fejlesztés sikeres lesz és másokat is a munkálatok beindítására ösztönöz majd. Más elemzők viszont úgy vélik, hogy még legalább 1-1,5 év szükséges ahhoz, hogy a Világ Szigetcsoporton újra beinduljanak a fejlesztések.
Megállapodott hitelezőivel adósságának átütemezéséről a Dubai World
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A hitelezők a teljes, mintegy 25 milliárd dolláros adósság 99 százalékát, 24,9 milliárd dollárt hajlandók átütemezni. Dubaj állam továbbra is résztulajdonos a cégben és támogatja azt.
A cég - amelynek adósságproblémái tavaly megrengették a Dubaj iránti nemzetközi pénzügyi bizalmat - március végén jelentette be, hogy vezető pénzintézetektől támogatást kapott átütemezési tervéhez.
Dubaj március végén azt közölte, hogy 9,5 milliárd dollárt pumpál az adóssággondokkal küzdő állami konglomerátumba, miután a kormány tavaly november 25-én féléves moratóriumot kért a Dubai World mintegy 25 milliárd dollárnyi adósságára. Akkor azonban siettek hangsúlyozni, hogy az állam nem óhajt garanciát vállalni a holding adósságaira. A Dubai Worldhöz egyebek között a Nakheel építési konszern, valamint luxusszállodák, az MGM kaszinó- és szórakoztatópark-üzemeltető
tartozik.