Lapos tévé minden cellában, hangstúdió, fitnesz terem, külön kétszobás kisház az elítéltek látogatói számára, és még sorolhatnánk mi minden szolgálja a most átadott norvég luxusbörtön lakóinak kényelmét.
Tíz évébe, és másfél millió norvég koronájába (51,5 milliárd forint) került a norvég államnak megépítenie a világ leghumánusabb börtönét, ami több, mint 30 hektárnyi dimbes-dombos erdő szélén található. Az építmény bártan nevezhető luxusbörtönnek, ahol a folyosó narancs sorbet illatban úszik a konyhában serénykedő szakácsnövendék rabok keze nyomán.
Az idén április 8-án átadott Halden Börtön Norvégia második legnagyobb börtöne, összesen 252 rabot tud fogadni. Az alapvető cél az volt megépítésénél, hogy a lehető leghumánusabb börtönt hozzák létre, ezzel is elősegítve a rabok szabadulása utáni társadalmi beilleszkedését.
A Halden vezetője, Are Hoidal a Time magazinnak azt nyilatkozta, a börtönbe érkező rabok legtöbbször rossz testi, és mentális állapotban kerülnek az intézménybe. Az ő feladatuk az, hogy talpra állítsák őket, oktatással magabiztosságot adjanak nekik, hogy távozásukkor jobb emberek lehessenek.
A norvég modell a felmérések szerint működik: szabadulásuk után két évvel a rabok 20 százaléka kerül ismét börtönbe, szemben a brit, vagy amerikai rabokkal, ahol ugyanez az arány 50-60 százalék közötti.
A dizájnnak, illetve az épület kialakításának kulcsszerepet szántak a humánusság elérésekor: igyekeztek minél kevésbé börtönszerű épületet létrehozni, ahol a fények a lehető legtermészetesebbek, beton helyett szinte mindenütt téglát alkalmaztak, az egész épület olyan, mintha csak "kinőtt" volna a környezetéből. Bár a biztonsági előírásoknak megfelelően mindenképp szükség volt egy 6 méter magas betonfalra az épület körül, ezt fákkal ültették körbe.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A kollégiumi szobákhoz hasonló cellákban lapos tévé, hűtőszekrény található, a különösen nagy ablakokon pedig sehol nincs rács, hogy minél több fény juthasson be a szobákba. Minden 10-12 cellára jut egy nappali és egy konyha, ami úgy néz ki, mint egy Ikea bemutatóterem.
A legfontosabb azonban az emberséges börtön filozófiája mögött, hogy a lakók és az őrök között sokkal kevésbé hierarchikus a viszony: az őrök nem hordanak fegyvert , együtt esznek, és sportolnak a rabokkal, hogy ezzel is családias légkört biztosítsanak a sokszor rossz szociális háttérrel rendelkező lakók számára.

A falak mögött a művészetek is helyet kaptak. saját kórusa van a börtönnek, a falakon pedig híres streetart művészek képei láthatók.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
30 éve együtt – az INTERSPAR múltja, jelene és jövője (x)
A SPAR Magyarország nem csupán egy új üzlettípust hozott be az országba, hanem egy modern, kényelmes és családbarát vásárlási élményt is, amely azóta is milliók mindennapjainak része.
Portfolio Gen Z Fest 2025


