21 °C Budapest

Figyelj a címkékre: hatékonyabb energiafelhasználást szorgalmaz az EU!

2010. április 16. 15:02

A EU minisztereinek tanácsa tegnap elfogadta azt a javaslatot, amely kiterjesztené a 2003 óta érvényben lévő, energiahatékonysági címkézésre vonatkozó direktívát, így az már nem csak a háztartási gépek gyártóira nézve lenne kötelező érvényű, hanem minden energiát fogyasztó eszköz gyártójára.

2003. júliusa óta EU direktíva kötelezi a háztartási gépek gyártóit, hogy tüntessék fel termékeiken azok energia és anyagfelhasználását, az Európai Unió energiafelhasználásra vonatkozó emblémájának segítségével. Az energia címke hűtőszekrényekre, fagyasztóládákra, mosógépekre, szárítókra, mosogatógépekre, sütőkre, vízmelegítőkre, világítóeszközökre és légkondicionáló berendezésekre vonatkozik.

A címkén szerepel a márkanév, a modell típusa, az energiafogyasztás összehasonlítva az azonos kategóriába tartozó termékekkel, valamint a termék zajkibocsátása. Az energia fogyasztást A-tól G-ig terjedő osztályozási skálán sorolják be, ahol az A kategória a leghatékonyabb, tehát legjobb, a G kategória pedig a legkevésbé hatékony termékeket jelöli.

A direktíva módosítása értelmében azonban a jövőben nem csak a háztartási gépek gyártói számára lenne kötelező a címkézés, hanem minden olyan terméken fel kellene tűntetni - legyen az kereskedelmi, vagy ipari gyártmány - amely energiát fogyaszt.

A címkén továbbra is az A-tól G-ig terjedő, sötétzöldből pirosba váltó skála szerepelne, azonban három további osztályra kiterjesztve a jelölést, köztük néhány nem energiafogyasztó termékre is. Továbbá a reklámokban is fel kellene hívni a figyelmet a gyártmány energiahatékonyságára.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A javaslat egyébként az úgynevezett "energia-hatékonysági csomag" részét képezi, melyet a Bizottság 2008. novemberében mutatott be azzal a céllal, hogy az EU tagállamainak energiafogyasztása 20 százalékkal csökkenjen 2020-ra.

Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. július 23. szerda
Lenke
30. hét
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. július 22. 19:34