Pénzcentrum • 2010. január 5. 15:02
Becslések szerint a szomáliai kalózok csak az elmúlt két évben több mint 100 millió dollárnyi váltságdíjat szedtek be a foglyul ejtett külföldiek szabadon bocsátásáért cserébe, a pénzek sorsa azonban egészen eddig tisztázatlan volt.
A kalózok a mai világban elképzelhetetlennek tűnő eszközöktől alkalmazásától sem riadnak vissza. A lázadó regiment fenntartása érdekében sokat költöttek fegyverek beszerzésére, tűzerejüket bizonyítja, hogy egy olajszállító lekapcsolása sem jelent gondot nekik. A vezetők azonban gondolnak a jövőre is, ezért új hobbinak hódolnak, ingatlanokat vásárolnak a térség biztonságosabb országaiban Kenyától egészen Dubajig.
A kenyai főváros, Nairobi egyik kerületét már kis-Mogadishunak híják az ott élők, annyi szomáliai költözött a városrészbe. Hasonló jelenség figyelhető meg a kenyai főváros gazdag negyedében is, ahol feltételezések szerint a kalózok építik a jövőjüket. Kenya azért is az egyik legkedveltebb célpont, mert a térség legerősebb gazdaságával rendelkezik, 800 kilométeres közös határszakasza van Szomáliával, ráadásul már körülbelül 200 ezerre tehető az országban élő szomáliai kisebbség száma.
A külföldiek ingatlan vásárlása nincs szigorú feltételekhez kötve, ezért nincs pontos statisztika a szomáliai lakásvásárlók számáról, de az árak emelkedéséből arra lehet következtetni, hogy pénzes vevők jelentek meg a piacon. Nagy valószínűséggel a váltságdíjakból származó dollármilliók tisztára mosása nyomta fel az árakat.
Nairobi üzleti negyede (forrás: kenya-advisor.com)
Szakértők szerint korábban 10 év alatt körülbelül a kétszeresére emelkedett az ingatlanok értéke, addig az elmúlt öt évben megháromszorozódtak az árak. A kormány is felfigyelt a jelenségre és megállapították, hogy a kenyai gazdasági mutatók önmagukban nem támasztanak alá ekkora növekedést, valami más is lehet a háttérben.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Tervezik a külföldiekre vonatkozó feltételek szigorítását, ennek viszont azok a szomáliaiak nem örülnek, akiknek semmi közük a kalózokhoz. Akik elmenekültek a polgárháborús viszonyok miatt az országból és új életet kezdtek Kenyában, sok esetben mindenüket pénzzé tették és hitelek felvételére kényszerültek, hogy ingatlanhoz jussanak.
Egy kenyai szakértő szerint nem a kalózpénzek, hanem a kereslet bővülése áll az áremelkedés hátterében, egy neve elhallgatását kérő ügynök szerint viszont előfordult, hogy egy szomáliai vevő a gyors üzlet reményében a kétszeresét kicsengette az előzetesen megjelölt irányárnak. Egy négyszobás házért akár félmillió dollárt is gond nélkül kifizetnek.