Kivárás, illetve fokozott vevői alkudozás jellemzi napjainkban az ingatlanpiacot. A vásárolni szándékozók sokkal körültekintőbben döntenek, mint korábban, és alaposan tájékozódnak a műszaki, jogi és pénzügyi paraméterekről. Ugyanakkor fontos vételi szemponttá lépett elő a beruházó megbízhatósága, tőkeereje, banki referenciája.
Mindezek következtében több héttel megnyúlt a szerződések aláírásának átlagos ideje - állítja Valkó Dávid, az Otthon Centrum vezető elemzője. A szakértő szerint a vásárlókat, az ingatlanközvetítőket és a beruházókat is különbözőképpen érinti a válság.
Az Otthon Centrum 2009. februári budapesti felmérése szerint idén 9600 társasházi lakás átadása szerepel a tervekben, többnyire már elkezdett projektek keretében. Ez kétezerrel több a tavaly értékesítési céllal, vállalkozók által épített lakások számánál. A tapasztalat ugyanakkor azt mutatja, hogy az év eleji tervek körülbelül egyharmada rendre átcsúszik a következő évre, s ez minden bizonnyal most is így történik majd. A becslések szerint a fővárosban megépülő lakások száma az előző évhez képest idén mintegy harminc százalékkal csökkenhet.
A projektfinanszírozás drasztikus visszafogása és a kereslet mérséklődése miatt a legnehezebb helyzetben azok a beruházók vannak, akik épp elkezdték az építkezést, és a lakásoknak csak mintegy negyedét értékesítették, illetve azok, akik az árérzékeny vevőket célozták meg. Mivel már nem tudták leállítani az építkezést, értékesítési kényszerbe kerültek, így az alacsonyabb árak miatt nyereségük jelentős részéről le kell mondaniuk.
Szakértők szerint azonban a minőségi lakásokat továbbra is fel fogja szippantani a piac, a jó ár-érték arány még a nehéz időszakban is felkelti a potenciális vevők érdeklődését. Az emberek igyekeznek minimalizálni hitelfelvételüket, ezért a kisebb lakások iránt megnövekedett igény hosszabb távon is tarthatja magát. A korábban évről évre kimagaslóan teljesítő, nagyrészt - a most hirtelen eltűnő - külföldiekre építő, valódi prémiumkategóriás lakások értékesítése viszont háttérbe szorulhat - véli a szakértő.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az energiatárolás ideje eljött – Az Ön cége készen áll rá? (x)
Az energiatárolás ma már nem opció, hanem versenyelőny. A PV Napenergia szakértelemmel és jogosultsággal segít megvalósítani.
-
A zsalupiac, mint a nagyberuházások trendmutatója (x)
A nagyberuházásokon használt zsaluk forgalma jól mutatja a piaci trendeket. A Meva dunakeszi regionális logisztikai központja a nyugat-európai kivitelezőket is kiszolgálja.
-
Ipar Napjai és Automotive Hungary – Mindenki egy helyen (x)
Hazánk legnagyobb ipari eseménye vár minden szakembert: ipari innovációk, költséghatékony megoldások, üzleti lehetőségek, networking, KKV-kat segítő pályázatok.
Portfolio Gen Z Fest 2025


