2009. nem lesz könnyű év a befektetések szempontjából, így azok is, akik ingatlanba helyezik a pénzüket, alaposan meggondolják, milyen lakást vegyenek. Hogyan lehet csökkenteni a kockázatot? Növelni a hozamot? Az Elephant Holding segítségével összegyűjtöttünk néhány tippet.
"A részvényekben és a befektetési alapokban megingott bizalom, vállalkozás alapítására sem a legmegfelelőbb a gazdasági klíma, ezért a válság idején sokan keresik a minél biztonságosabbnak tartott lehetőségeket, vagyis az ingatlant. Ugyanakkor azok is sokan lesznek, akik el akarnak adni. Így joggal számíthatunk arra, hogy a befektetési piac jelentősen átrendeződik. Ennek eredményeképpen a használt lakások piacán a kínálat felé billenhet el a mérleg nyelve, az új építésűeket tekintve azonban többé-kevésbé kiegyensúlyozott lesz a kereslet és a kínálat viszonya."- mondja Zelei Zoltán, az Elephant Holding Zrt. értékesítési vezetője.
Hol várható árcsökkenés?
- Több elemzés rámutatott, hogy, amennyiben csökkenek a lakásárak Magyarországon ez elsősorban a privát eladói oldalon, vagyis a használt lakások területén következhet be. Ha újépítésű lakásban gondolkozunk érdemes minél hamarabb - még bevezető áron - beszállni a most induló projektekbe.
Vidék vagy főváros?
- A válság hatására tovább nyílik az olló a vidék és a főváros között, ezért 2009-ben is érdemes az ingatlan portfoliót Budapesten tartani, jóllehet a lakás és telekárak esetenként jelentősen magasabbak, mint vidéken, de a fővárosi lakásokat sokkal könnyebb értékesíteni és a későbbi árnövekedés szempontjából befektetésként is nagyobb perspektívát jelentenek. Érdemes azonban olyan szempontokat is figyelembe venni, hogy a főváros környékén jóval több munkalehetőség érhető el - természetesen ez is összefügg az ingatlanárakkal.
Lakás vagy ház?
- Nehéz gazdasági helyzetben elmondható, hogy a korszerű lakás (nem panel) jobb befektetési választás, mint a családi ház. A házak hátránya nem csak a magas vételi árban, a nehézkesebb értékesíthetőségben rejlik, de abban is, hogy a piacon lévő kertes házak legtöbb esetben az építtető, tulajdonos sajátos ízlését és igényeit tükrözik. A hazai házépítésben nem alakult ki egységes struktúra, stílusok, elrendezés és a minőségi szabványok is nagymértékben változtak az elmúlt évtizedekben. Ezzel szemben a lakások, főleg a nagy beruházó kivitelezésében készülő újépítésűek minőségi kérdésekben is sokkal egységesebb színvonalat képviselnek, jobban értékesíthetők, kevesebb karbantartási költséget igényelnek.
Milyen lakást vegyünk?
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- Válság idején különösen fontos, hogy olyan lakást vegyünk, melynek a használati értéke és forgalom képessége még a krízis elmélyülése esetén is megmarad. A legbiztosabb tipp a Budapesti 2-3 szobás újépítésű lakás, amit szinte minden körülmények között lehet értékesíteni.
Elhelyezkedés?
- A budapesti ingatlanok közül még a jelenlegi helyzetben is jó befektetésnek ígérkezik a belváros, de az M0-ás mentén újonnan megépülő városrészek ingatlanjai is kedvező lehetőségeket ígérnek.
Milyet ne vegyünk?
- 2009-ben is kerüljük a romantikus falusi házakat, az ország rejtettebb zugaiban lévő nyaralókat. Még akkor is, ha látszólag nagyon olcsón is kínálják ezeket. Később nagyon nehéz lesz az értékesítés. És persze óvakodjunk a paneltől, legyen az a fővárosban, vagy vidéken.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


