Az Európai Parlament és Tanács 2002/91/EK-irányelve szerint 2009-től Magyarországon is kötelező lesz a magán- és köztulajdonban lévő ingatlanokról energiatanúsítványt, ismertebb nevén zöldkártyát készíteni, energiafelhasználási jellemzőik alapján. Az energiatanúsítvány megmutatja, hogy az adott ingatlan mennyire gazdaságosan használja fel az energiát fűtési, világítási és egyéb célokra. A zöldkártya alapját képezi továbbá a későbbi felújítási terveknek, amelyekhez banki hiteleket is egyre inkább csak ennek a birtokában lehet igényelni - hívja fel a figyelmet Szécsényi László és Erős Gábor, a Schönherr Szécsényi Ügyvédi Iroda szakértője.
A szaktárca honlapján közzétett rendelettervezet szerint az épületek energetikai jellemzőit mind a jogszerű és tényleges használatbavétel, mind az adásvétel, mind pedig a bérbeadás alkalmával tanúsítani kell. Használatbavételnél a tulajdonos köteles lesz energiatanúsítvány elkészítéséről gondoskodni.
A tulajdonosnak a tényleges használatbavételt követően 90 nap áll rendelkezésére, hogy az energiatanúsítvány elkészíttetéséről gondoskodjon. Az energiatanúsítványt bérbeadásnál a bérleti szerződés megkötésekor, míg adásvételnél az adásvételi szerződés megkötését megelőzően kell bemutatni, majd birtokba adáskor a vevőnek átadni. A rendelettervezet külön rendelkezik a 1000 m2-nél nagyobb hasznos alapterületű, közszolgáltatást nyújtó közhasználatú építményekről. Az ilyen épületek energetikai tulajdonságait és hatékonyságát minden esetben tanúsítani kell, és a tanúsítványt az épület jól látható részén ki kell függeszteni.
Az energetikai tanúsítvány tartalmazza majd az épület tényleges energiafelhasználására vonatkozó energetikai számításokat, az energiamegtakarítási javaslatot, valamint az épület minőségi osztályba sorolását. Ez utóbbi tulajdonképpen nem más, mint az energetikai számításkor megkapott érték, valamint az épületre vonatkozó követelmény összehasonlítása.
Fontos kiemelni ugyanakkor, hogy a rendelettervezet hatálya bizonyos épületekre nem terjed ki. Így várhatóan nem lesz kötelező a zöldkártya - többek között - az 50 m2-nél kisebb hasznos alapterületű, hitéleti rendeltetésű, jogszabállyal védett, valamint mezőgazdasági rendeltetésű épületek esetében. A mentesség azonban bizonyos épületeknél nem abszolút, így például, ha lakóépületeket a fentiek szerint jelentősen bővítettek, illetve felújítottak, vagy ha a rendeltetésük módosul, energiatanúsítvány elkészítése szükséges.
A rendelettervezet adásvételnél és használatbavételnél 2008. január 1-jétől, míg bérbeadásnál 2009. január 1-jétől teszi kötelezővé az energetikai tanúsítvány elkészítését. Mivel a rendelet még nem lépett hatályba, várhatóan a határidők is csúsznak. Reményeink szerint a rendelet hatálybalépését követően a vevők, bérlők és más érdekeltek élni fognak ezzel a lehetőséggel, és a tanúsítási rendszer nem silányul puszta adminisztrációs többletteherré - emelte ki a két szakértő.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


