Az ír példa jó lenne nekünk is?

Pénzcentrum
2008. január 7. 13:16

A European Cities Monitor múlt év végén közétett besorolása kapcsán - amelyben mind Budapest, mind Magyarország kedvezőtlenebb megítélésben részesült az üzleti légkör tekintetében - ismét napirendre került a gazdasági fejlődés lelassulásáról szóló vita. Remi Couture, a Colliers International ingatlanügynökség befektetési elemzője szerint Magyarország Írország fejlődési útját követheti, és hosszútávon a befektetői hangulat illetve a vállalati ingatlanpiac fejlődése jelezhető előre.

A még múlt év végén megjelent híradások szerint a kormányzat által teremtett üzleti légkört tekintve Budapest egy év alatt - négy helyezést rontva - a 6. helyre csúszott vissza az európai városokkal való összehasonlításban, és elemzők szerint ha az adórendszer továbbra is ilyen nehézkes marad, akár még hátrébb is kerülhettünk. Mindamellett, a politikai kockázatot tekintve Magyarország és Budapest továbbra is a legstabilabbnak számít a közép-kelet-európai régióban.

A GDP - ha a megszorítások következtében csökkenő mértékben is - 1995 óta folyamatosan pozitív növekedési rátát mutatott Magyarországon. A kilátások hosszú távon kedvezőek, a beruházások folytatódnak. Ha Írországot vagy Portugáliát vesszük példaként, az Európai Unióba való csatlakozásuk időpontjában a gazdasági fejlődés és a befektetések valóban jelentősek voltak. Sok szakértő úgy véli, hogy Magyarország ezt a modellt fogja követni.

Az ír növekedés sem indult el azonban varázsütésre az EU csatlakozást következtében. A 70-es évek végén és a 80-as évek elején még az ír kormány is nagy államháztartási deficittel küzdött, az adóterhek általában magasak voltak (az általános forgalmi adó 35% volt). A 80-as évek közepe felé azután ráadásul az ország gazdasági recesszióba került, amelynek következtében a kormány megszorításokat vezetett be: szűkítette az egészségügyi- és szociális ellátórendszert, átalakította az adórendszert, amelyen keresztül ösztönözte a munkavállalást is. Létfontosságú volt, hogy ezeket a döntéseket az ellenzék is támogatta. Az intézkedések eredményeként Írországnak hamarosan sikerült felzárkóznia Európához, majd 2003-ra az egy főre jutó GDP már az EU átlaghoz képest 140% -os volt.

Írországhoz hasonlóan a magyar kormány is az erőforrásai felett költekezett. Az azonban mindenképpen dicséretes, hogy a "jobb megelőzni, mint gyógyítani" elv alapján a kiadások lefaragásához nem várták meg a recesszió megérkezését. Az ír modell követéséhez Magyarországon is szükség lenne konszenzusra a megszorító intézkedések és az adóreformok kapcsán, amely hozzájárulna az üzleti, befektetői környezet bizalmának erősítéséhez, a munkaerőpiac kifehérítéséhez. Ha ezek a feltételek megvalósulnak, a magyar gazdaság növekedése visszaállhatna a 4-5 %-os - vagy még ennél is magasabb -szintre.

Az ingatlanpiac területén jelentős fejlődés várható. Budapesten 2 millió négyzetméter körül van az "A" kategóriájú irodák alapterülete, míg Bécsben 10,2 millió négyzetméter. Az ingatlanfejlesztők ugrásra készen állnak arra, hogy a magyar piaci réseket betöltsék, amint a gazdaság ismét kiszámítható (4-5 %-os) fejlődési pályára áll. Számos megaprojekt fekszik még a tervezőasztalon, amelyek ha a következő 5 évben megvalósulhatnának, az iroda piac kínálatát legalább 1.850.000 négyzetméterrel bővítenék ki. A kérdés csak az, hogy sikerül-e magyar gazdaságot illetve a költségvetést egyenesbe tenni.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Az ipari vagy logisztikai létesítmények fejlesztése is növekvő tendenciát mutat, egyre több vállalat települ le Magyarországon ezzel a céllal.

A fogyasztás is jelentős mértékben növekedni fog, ezen kívül a bevásárló központok és az áruházak terén is óriási lehetőségek kínálkoznak. Érdemes megállapítani, hogy még mindig elmaradunk az európai átlagtól az összterület és az ezer főre jutó bevásárlóközpont-terület nagyságának tekintetében.

Az ingatlantanácsadás terén bár nagy a konkurencia, de ez kedvező úgy a fejlesztők, mint a befektetők számára. Az információk átláthatósága javul, az információcsere a vállalati ingatlan tanácsadók között nemzetközi szinten is egyre hatékonyabb - összegzi a piaci áttekintést Remi Couture, a Colliers befektetési elemzője.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2024. november 22. 19:11