22 °C Budapest

Bioépítkezés? - megtérül, ha megbírod fizetni...

Pénzcentrum
2006. október 25. 10:15

Kilencedik alkalommal rendezik meg Szegeden, a Bálint Sándor Művelődési Házban az Újszegedi bioépítészeti napokat. A november 7-ig tartó rendezvény célja, hogy felhívja a figyelmet az egészségre ártalmas építőanyagok túlságosa elterjedt használatára, holott a szervezők szerint a környezettudatos építkezés csupán 10-20 százalékkal kerülne többe.

Kilencedik alkalommal rendezik meg Szegeden, a Bálint Sándor Művelődési Házban az Újszegedi bioépítészeti napokat. A november 7-ig tartó rendezvény célja, hogy felhívja a figyelmet az egészségre ártalmas építőanyagok túlságosa elterjedt használatára, holott a szervezők szerint a környezettudatos építkezés csupán 10-20 százalékkal kerülne többe - írja a Magyar Nemzet.

A bioépítészet célja, hogy a épület a környezetével harmonizáljon, természetes anyagokból készüljön és a megújuló energiaforrásokat használjon, a legfőbb alapelveinek a káros anyag felhasználást mellőzését, és az energiatakarékosságot tekinthetjük.

A rendezvény szervezői szerint sajnos a mai építészetben divatos anyagok és eljárások a legkevésbé sem kedveznek a benne élőknek. A tükröződő felületű ablakok mögött az átlátszó irodaházakban nappal is világítani kell, a mesterséges fény pedig rossz közérzetet, ingerültséget és fejfájást okoz. Az árnyékolókat is elhagyják sok esetben, hogy a költségeket csökkentsék, ami később nyáron klímaberendezések télen pedig az eredetinél nagyobb fűtés használatát eredményezi.

Megdöbbentő a tény, egy 2004-ben végzett felmérés szerint, az ország ingatlanjainak csupán 10 százaléka közelíti meg a hőszigetelés mai magyar normáit, így a teljes hazai energiafogyasztásból az épületek többet használnak fel, mint az ipar vagy a közlekedés.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el,  havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Míg régi szürke palatetők bontáskor a belőlük kiszakadó azbeszt szálak okoznak sok gondot, amelyek károsítják a tüdőt és rákot okozhatnak. Addig az ipari hulladékkal épített ingatlanoknál a felszabaduló radonnal, a faházaknál pedig a rovarok elleni védekezéshez használt cián keseríti meg a tulajdonosok életét. Emellett az olcsó, jól záródó műanyag ablakokhoz még hozzá nem idomult szellőztetési kultúra is sok esetben vezet penészedéshez, párásodáshoz.

Darabos Balázs szerint bár a természetbarát anyagok használata csupán 10-20 százalékkal emeli meg költségeinket, ha igazi bioházat szeretnénk kókuszrost vagy cellulózszigeteléssel, hőszivattyús fűtéssel vagy napkollektorral és narancsolajos festéssel, azért akár az eredi ár másfélszeresét is ki kell fizetnünk.

Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. július 5. szombat
Emese, Sarolta
27. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?