Néhány évvel ezelőtt még státuszszimbólumnak számított hazánkban a szauna, ma viszont már elérhető áron és meglehetősen gyorsan hozzáférhető a relaxációt biztosító finn csoda mindenki számára. A következőkben áttekintjük, mire kell figyelni, ha szaunát szeretnénk lakásunkba, illetve megnézzük, mennyibe is kerül egy ilyen projekt megvalósítása.
A szauna kiválasztásakor az egyik legfontosabb, hogy nagyon figyeljünk oda az alapanyagok minőségére, mivel a magas hőmérséklet és a folyamatosan változó páratartalom meglehetősen komoly követelményeket támaszt. A legfőbb alapanyag a legtöbb esetben a finn fenyő, mely az éghajlati viszonyok következtében különleges tulajdonságokkal rendelkezik. Emellett fontos komponens a trópusi abachi fafajta, mely gyenge hővezetése révén kiválóan alkalmas szaunapadok és háttámlák kialakítására, hiszen nem forrósodik fel.
A szauna hagyományosan három helyiségből: egy forró fülkéből, egy tusolórészből és egy öltözőszobából áll, a kisebb beltéri szaunákból azonban gyakran elmarad a tusoló.
Fontos, hogy a tervezésnél ne feledkezzünk el a megfelelő szellőzés biztosításáról, hiszen minden szaunán kell lennie egy beszívó nyílásnak, ahonnan a kályha a friss levegőt veszi és valahol a tetején el kell helyezni egy kiszellőző nyílást.
A szaunakályha lehet elektromos, vagy fatüzelésű, utóbbit azonban általában nagyobb szaunákba ajánlják és csak olyan helyre, ahol van kémény kivezetési lehetőség. A kályhák kelléke a kő, a jobb modellek 25 kg-os kőtérrel, valamint ennek megfelelő vízgyűjtőkkel rendelkeznek.
A beszerzési árak tekintetében elmondható, hogy infraszaunához már 300 ezer Ft körüli összegtől hozzájuthatunk, míg a hagyományos finn szaunák nagyságrendileg 500 ezer forintnál kezdődnek, 750 ezer forintért pedig már meglehetősen profi modellt kapunk.
A gyártók által tapasztalt tendencia az, hogy a kisebb helyigény és gazdaságosabb üzemeltetés miatt egyre népszerűbbek az infraszaunák, de megtalálhatók már a piacon a kombinált, többfunkciós kabinok is, melyeket szintén egyre gyakrabban keresnek.
A finn szauna esetében az infrakabinnal ellentétben a bőr felületét érő hőhatás a test felmelegedésének kiváltója, míg a kisebb alapterületű utóbbiakra a mélymelegterápia a jellemző. Az infrakabinok általában 1-2 ülőhelyesek, hiszen az infrasugarakat így lehet optimálisan kihasználni, ha tehát ennél nagyobb szaunát szeretnénk, a hagyományos finn megoldásban kell gondolkodnunk.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.