Előző összeállításunkban áttekintettük az ingatlanvásárlás járulékos költségeit, mellyel esetleg elvettük néhány vevő kedvét, most azonban végigzongorázzuk az érvényesíthető kedvezmények körét, mintegy helyre billentve a mérleg nyelvét.
A korábban felfestett kép kétségkívül elég siralmas, akár több mint félmillió forintot is rá kell még számolnunk a vételárra, de azért ne keseredjünk el, itt is vannak kiskapuk, különböző kedvezmények formájában. Első eset, ha nem vásároljuk az ingatlant, hanem cseréljük. Ilyenkor a cserével érintett két ingatlan vételárának különbözetét kell venni, ez lesz az illeték alapja, és ez után kell számolni 4 millióig a 2, azon felül a 6% illetéket.
Ha a vevőnek már volt korábban másik lakástulajdona, és azt a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül eladja (pl. fiatal házasok gyermeket akarnak vállalni, ezért nagyobb lakásba költöznek a régi eladásával), akkor alkalmazhatjuk az ún. "cserepótló illetékkedvezményt". Ekkor az illeték alapja a vásárolt és az eladott lakás vételárának különbözete - függetlenül attól, hogy a korábban eladott, vagy az újonnan vett a drágább - és ez után kell majd a 2, illetve 6%-ot számolni. (Mindig a nagyobb értékből kell kivonni a kisebbet, így akkor is fizetünk, ha olcsóbbra cseréljük lakásunkat...)
Az állam ezen túlmenően támogatja a fiatalok első lakáshoz jutását aképpen, hogy a 35 éven aluliak első lakástulajdon szerzése kedvezményben részesül. Vagyis a következőképpen kell illetéket fizetnünk, ha beleesünk ebbe az életkori kategóriába, és még soha (tehát nem csak a vásárlás időpontjában, hanem korábban sem) volt a nevünkön sem egész ingatlan, sem 50%-ot meghaladó résztulajdon: 8 millió forintig az illeték 50%-át kell csak megfizetni, de a kedvezmény értéke maximum 40.000.-Ft lehet. Tehát egy 4 millió forintos lakásnál 80.000.-Ft helyett csak 40.000.-Ft-ot kell fizetni illetékként (mivel ez a kedvezmény maximális mértéke), de 5 millió forint után már nem jár 50%, vagyis 70.000.-Ft kedvezmény, csak 40.000.-Ft itt is, vagyis 100.000.-Ft-ot kell leróni az eredetileg fizetendő 140.000.-Ft helyett.
Kedvezményben részesül továbbá az is, aki nem lakást, hanem telket vesz, mert építkezni akar. Ebben az esetben arról kell nyilatkozni, hogy a telken 4 éven belül lakóházat kíván építeni, a 4 év elteltével pedig a használatba vételi engedéllyel kell igazolni, hogy felépült a ház. Amennyiben ez nem történik meg, akkor utólag fogják kiszabni a 10%-os illetéket (teleknél ennyit kell fizetni).
A legfontosabbat pedig a végére hagytuk, az újépítésű ingatlanok után járó mentességet, illetve kedvezményt. Ha valaki új építésű ingatlan első vevője, és a vételár nem haladja meg a 15 millió forintot, akkor a Vevő teljes illetékmentességet élvez. Ha pedig a vételár több mint 15 millió, de 30 milliónál kevesebb, akkor úgy kell megállapítani az illetéket, hogy az első 15 millió forint illetékmentes. Tehát a 15 millió forint feletti részt kell megszorozni a 6%-kal. Ha viszont 30 milliónál is drágább az ingatlan, akkor semmilyen kedvezmény nincsen.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Végül pedig egy érdekesség: mentes az illeték alól annak a lakástulajdon szerzése, aki lakását természeti katasztrófa következtében veszítette el, és nincs más lakása, ahol lakhatna.
Lakásvásárláskor tehát még jobban össze kell húzni a nadrágszíjat, mint eddig gondoltuk, és fel kell készülni a járulékos költségekre is. A fenti kedvezmények részletes leírása azonban csak támpontul szolgálhat, nem meríti ki a teljes palettát, ezért mindenképpen tájékozódjunk ügyvédnél, hogy egyedi, személyre szabott esetben nem jár-e még valamilyen egyéb kedvezmény, jelen összeállításunkban ugyanis csak a leggyakrabban előforduló esetek leírására szorítkoztunk.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
30 éve együtt – az INTERSPAR múltja, jelene és jövője (x)
A SPAR Magyarország nem csupán egy új üzlettípust hozott be az országba, hanem egy modern, kényelmes és családbarát vásárlási élményt is, amely azóta is milliók mindennapjainak része.
Portfolio Gen Z Fest 2025


