Vegyesen teljesített a forint kedden: míg az euróval szemben szinte meg sem mozdult, a svájci frank és az amerikai dollár árnyalatnyit erősödni tudott.

Brüsszelben továbbra sem túlzottan elégedettek a hazai reformlépésekkel, ezért úgy tűnik megegyezés nélkül telik el a november 23-i határidő, ameddig alá kéne írni a modellváltó egyetemek Erasmus-szerződéseit a 2024. június 30. utáni időszakra. Legalább az állami fenntartásban lévő intézmények nyugalomban tervezhetnek, de minden egyéb képlékeny- írja a VG.
November 23-ra szabták meg a határidőt, hogy addigra rendeződjenek a vitás kérdések az Európai Bizottság és a magyar kormányzat között, hogy a 2024. őszi félévtől is zavartalan legyen a részvételük az Erasmus Plusz oktatási csereprogramban a hazai modellváltó egyetemeken tanuló hallgatóknak. (Az állami fenntartásban lévő intézményeket és diákjaikat nem érinti a bonyodalom.) Ennek a megegyezésnek azonban egyelőre nyoma sincs. A mai dátum az Erasmus Plusz ügyeit itthon felügyelő Tempus Közalapítványtól (TKA) származik, amely a július 14-i és az augusztus 25-i közleményében is ezt a napot jelölte meg határként. Navracsics Tibor, az EU-s források felhasználásáért is felelős területfejlesztési miniszter is erre a dátumra hivatkozott „munkahatáridőként” korábbi nyilatkozataiban.
A szervezet a nyáron bírálta el a hazai egyetemek pályázatait a 2024. június 30. utáni támogatási időszakra, 1820 milliárd forint értékű pénzügyi támogatást osztottak szét, azonban csupán az állami tulajdonban és kezelésben álló 29 egyetem pályázatait kerülhettek valódi elbíráslásra. A közérdekű vagyonkezelő alapítványok (KEKVA-k) által üzemeltetett 21 intézmény esetén csak feltételes jóváhagyást adhatott ki. Aminek az oka, hogy a 2022. december 15. óta élő, az Európai Tanács végrehajtási határozata megtiltotta a szerződéskötést az ilyen egyetemekkel, mert nem tartja átláthatónak a működésüket. A probléma gyökere a mai napig az, hogy nagyon kettős kommunikációt láthatunk, míg kormány oldalról úgy gondolják teljesítették a feltételeket, Brüsszel még mindig úgy véli, hogy nem teljesültek maradéktalanul azokat.

Állami ösztöndíj feltételei 2025-ben: kinek jár állami ösztöndíj és mikor szükséges a visszafizetése
A felsőoktatásban tanulók számára az állami ösztöndíj jelentős anyagi támogatást jelent, de szigorú feltételekhez kötött. Nézzük meg, mik ezek és kinek jár pontosan ez a...
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


