Kiterjesztik az oktatásban a honvédelmi nevelést, továbbá a kormány védelmi ipari képzésfejlesztési szakstratégiát is elfogadott, és meg akarja újítani a tisztképzést.
Itt vannak a felvételi ponthatárok: ennyi ponttal lehet bejutni idén a legnépszerűbb szakokra
Ma este 8 órakor hozták nyilvánosságra az idei felsőoktatási felvételi ponthatárokat, amelyek már elérhetők a www.felvi.hu oldalon. Idén 99 192 diák jelentkezett az ősszel induló felsőoktatási képzésekre. A diákok 20 órától a bevált gyakorlat szerint SMS-ben közvetlen értesítést kaptak arról, hogy az általuk megjelölt melyik képzésre kerültek be.
A ponthatárok határozzák meg, hogy a jelentkező az általa megjelölt melyik képzésre kerül be. Mindenki csak egy helyre nyerhet felvételt, mégpedig az általa megjelölt jelentkezési helyek közül az első olyanra, amelynél a pontszáma eléri vagy meghaladja a megállapított ponthatárt.
Minden évben vannak olyan szakok, amelyekre rengeteg diák adja be jelentkezését. Idén a gazdálkodási és menedzsment szakra 10 302, a kereskedelem és marketing szakra 6720, míg pszichológia szakra 5474 diák jelentkezett, így ez a három szak áll a népszerűségi lista élén. Nincs nagy elmozdulás a tavalyi statisztikákhoz képest, a mérnökinformatikus szak (amelyet több mint ötezren jelöltek meg) idén is megelőzte az ápolás és betegellátás alapképzést, a kereskedelem és marketing, valamint a jogászképzésre idén pedig valamivel kevesebben jelentkeztek, mint 2021-ben.
Azt, hogy mekkora volt a ponthatár az egyes szakokra, ITT lehet megnézni.
A 30 legnépszerűbb képzési szak idén:
- Gazdálkodási és menedzsment
- Kereskedelem és marketing
- Pszichológia
- Jogász
- Mérnökinformatikus
- Ápolás és betegellátás
- Nemzetközi gazdálkodás
- Pénzügy és számvitel
- Kommunikáció és médiatudomány
- Programtervező informatikus
- Gazdaságinformatikus
- Osztatlan tanári képzés
- Turizmus-vendéglátás
- Gépészmérnöki
- Általános orvos:
- Nemzetközi tanulmányok
- Gyógypedagógia
- Anglisztika
- Villamosmérnöki
- Óvodapedagógus
- Közösségszervezés
- Emberi erőforrások
- Szociológia
- Edző:
- Rekreáció és életmód
- Sportszervezés
- Építészmérnöki
- Biológia
- Igazságügyi igazgatási
- Járműmérnöki
A 10 legnépszerűbb egyetem 2022-ben:
- Eötvös Loránd Tudományegyetem (15610 elsőhelyes jelentkező)
- Debreceni Egyetem (8444 elsőhelyes jelentkező)
- Szegedi Tudományegyetem (7218 elsőhelyes jelentkező)
- Pécsi Tudományegyetem (6772 elsőhelyes jelentkező)
- Budapesti Gazdasági Egyetem (6386 elsőhelyes jelentkező)
- Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (5731 elsőhelyes jelentkező)
- Budapesti Corvinus Egyetem (4238 elsőhelyes jelentkező)
- Semmelweis Egyetem (4110 elsőhelyes jelentkező)
- Széchenyi István Egyetem (3988 elsőhelyes jelentkező)
- Óbudai Egyetem (3380 elsőhelyes jelentkező)
Rekordmagas ponthatárok a Corvinuson
A Budapesti Corvinus Egyetem a 2022/2023-as tanévre a központi felvételi eljárásban összesen 2059 hallgatót vett fel. Alapképzésen 1530, mesterképzésen 452, osztatlan képzésen pedig 77 hallgató kezdheti meg tanulmányait szeptembertől. Ezen kívül, nemzetközi felvételi útján alapszakon 268, mesterszakon 329 külföldi diákot vett fel a Corvinus, a jelentkezők 75 országból érkeztek - írja friss közleményében az intézmény.
A legtöbb alapszakon tovább emelkedett a ponthatár a tavalyihoz képest, a legnépszerűbb és legnagyobb magyar nyelvű alapszakon, a gazdálkodási és menedzsmenten 455, ugyanezen szak angol nyelvű képzési formáján 466 volt a bekerülési ponthatár.
Tavalyhoz képest nagyot emelkedett a bejutási küszöb a pénzügy és számvitel alapszakra: a 2021-es 448 pont után idén már 460 pont kellett. Hasonlóképpen, a gazdaságinformatikus alapszakhoz szükséges pontszám is jókora mértékben emelkedett, a támogatott képzés tavalyi 429-es értéke idén 446-ra nőtt.
Az országban egyedülálló alkalmazott közgazdaságtan magyar nyelvű alapszakra való bejutáshoz is több pont kellett, mint a tavalyi 445, idén 459 ponttal lehetett bekerülni ennek a szaknak a Corvinus Ösztöndíjas helyére, angol nyelvű támogatott képzési formájára pedig a tavalyi 442 helyett 458 pont kellett a felvételhez. A magyar nyelvű kommunikáció- és médiatudomány alapszakon szintén nagyon magas ponthatár született: a tavalyi 447-es pontszám után 2022-ben már 458 pontra volt szükség a bejutáshoz.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Magas ponthatárok a Műegyetemen is
Közel 4800 új hallgató kezdheti meg tanulmányait idén szeptembertől a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME). A ponthatárnál a kiválóságot jobban jelző adat a magas átlagpontszám és vele együtt a felvettek magas száma - adott tájékoztatást az intézmény. Mint írták, az elmúlt években követett stratégiát folytatva idén is magas felvételi pontszámokat állapított meg a BME: az alapképzésekre felvett állami ösztöndíjas hallgatók átlagpontszáma 425 pont.
Idén szeptemberben 4776 elsőéves hallgató veszi birtokba a Műegyetem előadótermeit, ami az előző évhez képest 1%-os növekedést jelent, az alapképzési és osztatlan szakokon a növekedés több mint 4%.
"A BME kiválóságának jó indikátora, hogy az intézmény alapképzéseire felvételt nyert jelentkezők létszáma és átlagpontszáma is magas maradt, sőt a tavalyihoz képest mindkettő nőtt: az állami ösztöndíjas képzési formában az átlagpontszám kiemelkedően magas, 425 pont és az önköltséges formában felvettekkel együtt is meghaladja a 422 pontot" - olvasható a BME közleményében.
Mesterképzésben mintegy 900 fő kezdheti meg ősszel tanulmányait, illetve további több mint ezer fő nyert felvételt idén januárban a BME mesterszakjainak valamelyikére. A BME idén első alkalommal meghirdetett szakjaira, az angol nyelvű építményinformatika mérnöki és az űrmérnök mesterszakokra jelentős érdeklődés volt és mindkét szakon a tervek szerint kezdődik az oktatás szeptemberben.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.