16 °C Budapest

Újabb ágazat adta le a vészjelzést: kritikus a munkaerőhiány

2016. október 5. 13:38

Az energiaipari cégek is egyre nagyobb munkaerőhiánnyal küzdenek, miközben csak feleannyi szakember végez az iskolákban évente, mint amennyire szükség lenne. Összefogott az ágazat, hogy elektronikai pályára csalogassák a fiatalokat.

A piacon már egyre kevésbé találnak a cégek jó szakembereket, ezért ebben az ágazatban is megkezdődött az a trend, hogy egymástól halásszák el a jó munkaerőt. Ez viszont hosszútávon nem megoldás.

Az energiaipari szakmák a korábbiaknál jóval összetettebb, szélesebb körű felkészültséget és ismereteket feltételeznek ma már. Ezzel egy időben a szakember utánpótlás a munkaadók szempontjából egyre égetőbb kérdés lesz, elég csak arra gondolni, hogy a 200 ezer kilométernyi magyarországi villamosenergia elosztóhálózat folyamatos korszerűsítése jelentős szakmai kihívást jelent a hálózati társaságoknak. Ráadásul nem egyszerűen a vezetékek cseréjéről, hanem egy korszerűbb technológia telepítéséről van szó.

Egy, a cégek körében végzett felmérés szerint 600 főt tudnának felvenni évente, az iskolák viszont csak 360-380 frissen végzett szakembert adnak a piacnak.

Az E.on műszaki csapatában 7 százalékos a munkaerőhiány, és bár ennek megoldása plusz költségeket jelent a cégnek, de ott még messze nem tartanak, hogy ez a hiány veszélyt jelentsen a biztonságra. Az Elmű 20 villanyszerelőt azonnal feltudna venni, és ugyanennyi villamosmérnököt is. Az üzembiztonság viszont még itt sincs veszélyben.

Összefogott az ágazat

A Magyar Elektrotechnikai Egyesület, a Budapesti Műszaki Szakképzési Centrum, az ELMŰ-ÉMÁSZ Társaságcsoport, és az E.ON csoport szakmai együttműködést között, hogy megoldást találjanak a magyarországi energiaiparban tapasztalható szakemberhiányra. Ennek keretében rendezvényt szerveztek az általános- és középiskolás tanulóknak.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A Mi a pálya? műszaki pályaválasztó fesztiválon  diákok, cégek és képzési centrumok, iskolák találkozhatnak, de az elsődleges cél az, hogy felkeltse a fiatalok érdeklődését a műszaki, és energiaipari pályák iránt. Ennek érdekében egy nagyon népszerű témát, a Forma1-et választották, és erre építik az egész fesztivált.

Már a bevezetőnél Szujó Zoltán sportújságíróval és Wéber Gábor szakkommentátorral találkozhatnak a fiatalok, ők kezdik a "tárlatvezetést". Majd a "box utcában" 6 iparág cégeivel találkozhatnak, ahol a karrierlehetőségektől kezdve a fizetésekig mindenről tájékozódhatnak. Ezt követően jutnak el az iskolák standjaihoz.

NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. május 15. csütörtök
Zsófia, Szonja
20. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?