A helyreállításig Kelenföld és Háros, valamint Kelenföld és Nagytétény-Diósd között mindegyik vágányon szünetel a forgalom.
Több százezer családnak jelent anyagi terhet a gyerekek mindennapos iskolába vagy éppen óvodába szállítása, pedig az utazás költségeit a törvény szerint nem a szülőknek kellene kifizetni. Persze akad néhány település, ahol megoldják a gyerekek utaztatását, de mihez kezdhet az a szülő, ahol erre még mindig nincs megoldás?
Egy elkeseredett édesanya keresett meg minket, aki egészségügyi okokból nem tudja a gyermekeit a távolabb lévő iskolába se biciklivel, se gyalogosan elvinni így bejutáshoz csak az autó marad. Naponta közel 13 kilométert kell emiatt autóznia, ez pedig nemcsak a benzinköltség miatt hatalmas anyagi teher a családnak, hanem azért is, mert emellett az édesanya munkát sem tud vállalni.
- írja az édesanya.
Sok a szülői panasz
Az iskolába járás és tavaly szeptembertől már az óvodába járás is (3 éves kor felett) a törvényi előírások szerint kötelező. Azonban az óvoda és az iskola összevonások (bezárások) és szakképzés ésszerűsítése következtében sok gyereknek kell a lakóhelyétől jóval távolabb levő intézménybe járnia.
- Mondta el lapunk megkeresésére Keszei Sándor, az Magyar Szülők Országos Egyesületének (MSZOE) elnöke.
Kinek kellene ezt kifizetni?
Adott várostól függően, akár havi több ezer forint különbség is lehet a gyerekek iskolába, vagy óvodába való utazásának költségei között. Ez pedig súlyos megkülönböztetés, hiszen amíg az egyik gyereknek csupán 2-3 ezer forintba kerül az iskolába való bejutás, addig másoknál ez 4-8 ezer forint is lehet.
- tette hozzá Keszei Sándor.
Fontos tehát, hogy a gyerekek számára kijelölt iskolákba/óvodákba való utazás költségeinek megtérítését írja elő a törvény, a szabadon választott iskolába járásét már nem. Az MSZOE elnökének elmondása szerint az állami költségvetésben külön pénz van félretéve az iskolabusz-hálózat fenntartására, mégis a szülői panaszok alapján sok az olyan település, ahol ezt nem biztosítják a gyerekek számára. Persze vannak olyan helyek is, ahol a gyerekek az adott szakaszon esetleg ingyen használhatják a helyi buszjáratokat, de olyan település is akad, ahol mikrobusszal viszik őket az iskolába.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az MSZOE javaslata szerint a tömegközlekedési eszköz díjával arányos benzinköltség megtérítésére és a kisgyermeket kísérő személy napidíjának kifizetésére is szükség lenne.
KATTINTS! Tudtad? Kifizetik, ha bölcsibe, oviba viszed reggel a gyereket!
A költségtérítést igényelni kell
Fontos tudni, hogy amennyiben a szülők élni szeretnének a törvény adta lehetőségekkel, akkor ezt a megfelelő intézmény felé kell jelezniük. Az óvodás korú gyermekeknél ez az önkormányzatokat, az iskolás gyerekeknél pedig az iskola fenntartóját jelenti.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.