A közösségi média sztár Logan Paul újabb kriptovaluta-botrányba keveredett, miután felmerült a gyanú, hogy saját befektetéseinek népszerűsítésével félrevezethette rajongóit.
Az OTP Bank és a CIB Bank után most az MKB Bank ügyfeleinek adatai vannak veszélyben. A csalók látszólag a bank nevében küldözgetnek e-maileket, és próbálják meg rávenni az embereket, hogy lépjenek be a netbankjukba.
Az utóbbi időszakban több, MKB-s logóval ellátott üzenet is érkezett egyik szerkesztőségi email-címünkre, az utolsó ma délelőtt. Az üzenetekben található leírás szerint új értesítést kaptunk a banktól, amelynek elolvasásához be kell jelentkeznünk a netbankunkba. Legalábbis feltételezzük, hogy ezt jelenti az egyébként meglehetősen magyartalan szöveg:
A módszer egyébként nem új, a korábbi hetekben már az OTP és a CIB nevében is küldtek ki a csalók hasonló üzeneteket. A csalás lényege az, hogy a megtévesztett ügyfél - aki azt hiszi, hogy valóban a bankjától kapott üzenetet - rákattint az üzenetben megadott linkre (jelen esetben a "Bejelentkezés" gombra), amely egy, az adott bank honlapjára emlékeztető oldalra viszi őt. A csalók célja, hogy a megtévesztett személy itt próbáljon meg bejelentkezni a netbankjába, tehát adja meg az ehhez szükséges adatait, jelszavait, hogy ezáltal ellophassák ezeket az értékes információkat.
Nem tartjuk egyébként elképzelhetetlennek, hogy a csalók tudatosan célozták most meg éppen az MKB Bank ügyfeleit. A bank ugyanis egy hónapja hajtott végre egy nagyszabású rendszerátállást, amellyel kapcsolatban üzeneteket, tájékoztatókat küldött ki az ügyfelei részére. Elképzelhető, hogy ezt próbálják meg kihasználni a csalók: az ügyfelek jogosan hihetik, hogy valóban kaptak egy újabb tájékoztatót a bankjuktól.
A csalási kísérletről még cikkünk megjelenése előtt értesítettük az MKB Bankot, illetve kérdéseket is megfogalmaztunk. A válaszok megérkezését követően frissítjük cikkünket.
Így védekezhetsz
Fontos tudni, hogy a bankok sosem kérik, hogy emailes üzeneten keresztül lépjenek be az ügyfeleik a netbankjukba, illetve bizalmas adatokat sem kérnek el tőlük. Tehát ha olyan üzenetet kapunk, amely ilyesmire próbál meg rávenni minket, akkor jobb gyanakodni, hogy esetleg csalókkal van dolgunk. Csak akkor lépjünk be a bankunk internetes felületére, ha azt közvetlenül a pénzintézet honlapjáról tesszük - tehát mi magunk nyissuk meg a bank honlapját, és ne pedig valamilyen, általunk egyébként nem ismert linken keresztül jussunk el oda.
Frissítés 2018.08.09.
Az MKB Bank az alábbi közleményt adta ki az adatlopási üggyel kapcsolatban:
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Adathalász kísérlet az MKB Bank ügyfeleinél is! Több más magyarországi bankhoz hasonlóan az MKB Bank ügyfeleit is adathalászok veszélyeztetik. Ahogyan azt az elmúlt időszakban rendszeresen megtette, az MKB Bank most is figyelmezteti ügyfeleit, hogy ismeretlenek az MKB Bank nevében küldött megtévesztő e-mailben próbálják az ügyfelek adatait kicsalni.
A csalók a megtévesztő e-mailben arra kérik az ügyfeleket, hogy kattintsanak az e-mailben megadott linkre - amely egy, az eredetihez hasonló, de valójában hamis MKB NetBANKár belépő oldal - majd ott adják meg az internetbanki belépéshez szükséges adataikat. A megadott belépési adatokat a csalók már a valódi banki felületen - az ügyfelek tudta nélkül történő -belépéshez és tranzakciók indításához tudják felhasználni!
Az MKB Bank arra kéri ügyfeleit, hogy a megtévesztő e-maileket ne nyissák meg, ne kattintsanak a csalók által megadott linkre, és semmiképpen ne adják meg az adataikat, illetve töröljék ezeket az e-maileket! Amennyiben bármely ügyfél mégis megadta személyes banki adatait, azonnal vegye fel a kapcsolatot az MKB Bankkal a +36 80 333 660-as telefonszámon.
Az MKB Bank javasolja ügyfeleinek, hogy a napi ügymenetük során az MKB NetBANKár szolgáltatást minden alkalommal a böngészőben elmentett hivatkozások (kedvencek) között nyissák meg. Ezzel megelőzhető, hogy adathalász csalók szerezzék meg adataikat. Az MKB Bank munkatársai nagy tapasztalattal végzik az ilyen esetek megelőzését, a megtörtént esetek azonosítását, valamint a kárcsökkentő intézkedések végrehajtását. A potenciálisan érintett ügyfeleket az MKB Contact Centere felkeresi és meggyőződik róla, hogy az ügyfél a kérdéses tranzakciókról tud-e, és azt ő kezdeményezte-e.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.