A készpénzhez és a pénzügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés az ország teljes területén, lakóhelytől függetlenül, minden magyar ember számára egyenlő feltételek mellett biztosított lesz.
A legegyszerűbb és egyben leghétköznapibb banki műveleteket többnyire már otthonról, online is képesek vagyunk végrehajtani. Ezzel nem csak időt, de pénzt is spórolunk, hiszen jellemzően kisebb költséggel dolgoznak a bankok, amennyiben nem az ügyintézőjükkel csináltatjuk meg azt, amit mi is képesek vagyunk magunknak elvégezni. Természetesen továbbra is vannak olyan műveletek, melyekhez kénytelenek vagyunk bemenni a fiókba, ez azonban sokszor időigényes folyamat. Tipikusan ilyenek a pénztári műveletek, melyeket értelemszerűen nem lehet interneten keresztül elvégezni. A Pénzcentrum ezúttal annak járt utána, hogy milyen módon szeretnék ezt a területet is modernizálni, automatikusabbá tenni a bankok.
Legutóbb tavaly ősszel foglalkoztunk részletesebben a bankfiókban eltöltött várakozási idő hosszával. A bankok akkori közlései alapján a bankfiókokban eltöltött átlagos várakozási idő mindössze 5-6 perc volt, ami igazán nem tűnik soknak. Ugyanakkor a cikkben található szavazásra érkezett válaszokból kiderült, hogy a válaszolók 40 százalékának 30 percnél, 36 százalékának pedig 1 óránál is kellett már többet várakoznia, mielőtt végre sorra került a fiókban.
Különösen bosszantó lehet, ha egy egyszerű pénztári tranzakcióra kell sokat várnunk, hiszen sokaknak ilyenkor az az élményük, hogy még jól meg is várakoztatják őket, mielőtt pénzt adnának ki a kezükből. Ráadásul több banknál/bankfióknál is lehet tapasztalni, hogy a pénztár nyitva tartása rövidebb, mint a fióké.
Mi a megoldás?
Persze logikusnak tűnhet, hogy egyszerűen csak több pénztárat kell fenntartani a fiókokban, de az általunk megkérdezett bankok válaszaiból kiderült, hogy több pénzintézet is egészen más utat választott a probléma orvoslására.
Ezen bankok többsége készpénzbefizetésre alkalmas ATM-ekkel igyekszik tehermentesíteni a pénztárait, illetve amennyire lehetséges, teljesen meg is szüntetik a pénztárakat. Tehát a folyamat nem abba az irányba tart, hogy több pénztár lesz, hanem épp ellenkezőleg: elképzelhető, hogy idővel egyre kevesebb fiókban fogunk találkozni a hagyományos kasszákkal.
Azonban úgy tűnik, hogy ez a folyamat még a kezdeti szakaszában tart, ugyanis az egyes bankok egészen különböző mértékű utat tettek meg ebben az irányban. Például a K&H Banknak most februártól 22 olyan fiókja lesz, ahol már teljesen automatizáltan fog zajlani a készpénzforgalom.
- tudtuk meg a K&H-tól.
Ezzel jelenleg a K&H-nak van a legtöbb ilyen fiókja, legalábbis a megkérdezett pénzintézetek közül. Az UniCredit Banknak például 1 ilyen fiókja van jelenleg (bár tervezik újabbak nyitását), az OTP-nél pedig egy sem, de tervezik, hogy lesz ilyenjük.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Befizetős ATM-ek
Természetesen nem feltétlenül szorítják ki azonnal az új ATM-ek a hagyományos pénztárakat: számos fiók van, ahol egyszerre mindkét befizetési lehetőség megvan az ügyfelek részére. A számok is egyértelműen ezt tükrözik: a 22 pénztármentes fiók mellett a K&H 452 ATM-jéből januárban 187 automata volt alkalmas készpénzbefizetésre is. Tőlük azt is megtudtuk, hogy terveik szerint március végére már mind a 206 fiókban lesz befizetésre alkalmas automata, amelyek többsége a fentieknek megfelelően párhuzamosan fog üzemelni a pénztárakkal.
Az OTP közel 2 000 darab ATM-jéből 190, az UniCredit Bank 185 automatájából 81 alkalmas befizetésre. Ugyanakkor sem a Budapest Bank, sem a Raiffeisen nem rendelkeznek ilyen automatákkal. Az OTP válaszából azonban kiderül, hogy mi lehet ezen automaták elterjedésének a korlátja: mivel ezeket az ATM-eket csak a banki ügyfelek használhatják, így egyelőre csak a bankfiókokban zajlik a bevezetésük.
Nem lenne egyszerűbb több pénztárral?
Nyilván jelentős összegeket emészt fel ezeknek az új automatáknak a bevezetése, azonban nem véletlen, hogy több bank is ebben az irányban indult el. A bankok ugyanis arra törekszenek, hogy minél jobban tehermentesíthessék a banki ügyintézőket, hogy azok az egyéb feladataikra összpontosíthassanak.
A banki bevételek legnagyobb része ugyanis a hitelek kihelyezéséből, illetve a befektetési, egyéb termékeik értékesítéséből származik. Többek között ennek is köszönhető, hogy az egyszerű, hétköznapi banki műveleteket igyekeznek kiszervezni a fiókokból. Ez persze többnyire találkozik az ügyfelek igényeivel is, akik nem szeretnek minden apróságért befáradni a fiókba.
Ez magyarázza a készpénzforgalom minél kisebbre csökkentését is: természetesen a banknak érdeke, hogy pénz érkezzen a nála vezetett számlákra, ugyanakkor a készpénz feldolgozása, tárolása, adminisztrációja jelentős költségeket emészt fel. A bankok jellemzően nem maguk őrzik, illetve szállítják a készpénzt, hanem külsős, erre szakosodott cégeket bíznak meg ezzel, ami értelemszerűen plusz költségekkel jár a pénzintézetek számára. Hogy pontosan mennyivel azt nem tudtuk meg, az erre irányuló kérdéseinkre nem kaptunk választ.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


