Szakértők szerint a Google Gemini Veo 3 jelenleg a legjobb AI videógenerátor a piacon.
"Mégis melyik alternatív magyar valóságban él az újságíró" - reagáltak olvasóink nemrég megjelent cikkünkre, amelyben egy hosszú távú, rendszeres megtakarítási straégiáról írtunk. Mivel belátjuk, hogy a módszer sokak pénzügyi erejét meghaladja, így hasonló koncepcióval, de kevésbé szigorú összegek mellett is elkészítettük példaszámításunkat. Az eredmény ezúttal is meglepő lett.
Özönlöttek a hozzászólások egy héttel ezelőtt megjelent, "500 forinttal indultunk, 230 milliót kaszáltunk: ezt csináld utánunk!" c. cikkünkre. A bemutatott hosszú távú, de rendszeres megtakarítási stratégiával kapcsolatban olvasóink leggyakoribb "kérdése" az volt:
Emlékeztetőül: a koncepciónk az volt, hogy pályakezdőként, napi 500 forinttal kezdünk el megtakarítani, majd 10 évente duplázódik a megspórolt összeg. Tehát a 20-as éveinkben havi 15 ezret, a 30-asokban havi 30 ezret, a 40-esekben havi 60 ezret, míg az 50-esekben havi 120 ezret teszünk félre; és fektetünk be, különböző reálhozamok mellett hosszú távra.
Olvasóink szerint azonban ez ma Magyarországon lehetetlen: "Mindez egy átlagos magyar fizetésből nem megy. Kivéve, ha a szüleidnél laksz vagy ők vesznek neked lakást meg kocsit és mellette amúgy sincs semmire igényed. Gyereket se akarjál, mert hogy fizetnéd ki a 100-150 ezres babakocsit?! Hisz félre kell tenned a nyugger éveidre. A cikk írója nem tudom hol él..." - írta egyikük.
- kontrázott rá egy másik
- jegyezte meg gúnyosan egy harmadik.
Kevesebből is megy!
Na, nem lepődtünk meg nagyon a kommenteken; rendre keresnek meg minket hasonló problémákkal. Néhány hónappal ezelőtt például egy olvasónk mesélte el helyzetét: "Ötfős, kétkeresős háztartás vagyunk; havi nettó 280 ezer forintból kell boldogulnunk. A lakáshitel, a rezsiszámlák, az élelmiszer, a bérletek (és még sorolhatnám) mellett csoda, ha marad néhány ezer forint hó végén. Nem panaszkodunk, de őszinte leszek, megtakarításra gondolni sem merünk. Mi lesz, ha egyikünk kiesik a munkából? Hogyan lesz így nyugdíjunk? A gyerekek iskoláztatásáról már nem is beszélve. Mit tanácsolnának?" - írta.
Olvasónk levelével akkor Nyitrai Győzőhöz fordultunk. Az OTP Bank Megtakarítási Szolgáltatások Főosztályának igazgatója szerint a megtakarítást már kis összeggel is érdemes elkezdeni. Mint mondta, pár ezer forint is segítséget jelenthet egy váratlan kiadás esetében, vagy akár a nyugdíjra való felkészülésben is. Havi 5 ezer forint 10 év alatt 600 ezer forint, amihez még hozzá jön a kamat/hozam is.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- fogalmazott a szakember.
Így csinálj napi 250 forintból 100 milliót
Persze nem akarjuk kötni az ebet a karóhoz, belátjuk, hogy a korábbi cikkünkben felvázolt stratégia sokak erejét meghaladja. Így hasonló koncepcióval, de kevésbé szigorú összegek mellett is elkészítettük példaszámításunkat. Tehát
- 20-29 éves korban napi 250 forintot;
- 30-39 éves korban napi 500 forintot;
- 40-49 éves korban napi 750 forintot;
- 50-59 éves korban pedig napi 1000 ezer forintot takarítunk meg.
Ez havi bontásban azt jelenti, hogy a kezdeti, 7,5 ezer forintról induló megtakarításunk, minden tízedik évfordulóval ugyanennyivel növekszik; azaz a 30-as éveinkben 15, a negyvenesekben 22,5, az ötvenes éveinkben pedig 30 ezer forintot teszünk félre havonta. Éves viszonylatban pedig úgy fest a képlet, hogy az első évtizedben 91 250, a másodikban 182 500 ezer, a harmadikban 273 750 ezer, míg a negyedikben 365 ezer forint gyűlik össze minden évben.
Ahogy az a fenti infografikánkon is látszik, ha tartjuk magunkat eredeti elhatározásunkhoz, akkor a 40 éves "futamidő" alatt 9 millió 125 ezer forint jöhet össze képzeletbeli malacperselyünkben. Ebben az esetben természetesen nem szabad megfeledkezni az infláció vasfogáról sem, így a párnaciha helyett érdemesebb valamilyen hosszú távú megtakarítási konstrukcióban fialtatni a pénzünket.
Mint látható, számításaink egyértelműen igazolják, hogy még alacsonyabb várható reálhozamokkal kalkulálva is nagyságrendekkel nagyobb összeg landol a zsebünkben 65 évesen, mintha otthon gyűjtögettük volna a készpénzt. Egy megfelelően összeválogatott befektetési portfólióval például - természetesen hosszú távon - ma simán elérhetjük a 4 százalékos reálhozamot is, amely 21,4 millió forintos nyugdíjmegtakarítást jelentene; de 10 százalékos hozamszinttel akár 99,9 milliót is kaszálhatunk.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Az OTP Bank elkötelezett a digitális fejlesztések támogatása mellett (x)
Új, online gyorsan és kényelmesen igényelhető hitelterméket vezetett be az OTP Bank kisvállalkozói ügyfelei számára
-
Jön a nyári kupondömping a SPAR-nál! (x)
Több száz termék akár féláron – indul a SPAR nyári kuponakciója! Júliusban visszatérnek a SPAR kuponnapok, ahol nemcsak a strandtáskád, hanem a bevásárlókosarad is tele lehet kedvezményekkel!
-
Digitális vállalkozói számla a BinX-től (x)
Gyors, modern és ügyfélbarát vállalati számlaszolgáltatást kínál a hazai neobank, a BinX, sőt a tranzakciós illetéket sem hárítja át ügyfeleire.


