12 °C Budapest
Physical version of Bitcoin coin aka virtual money. Conceptual composition for worldwide cryptocurrency and digital payment system called the first decentralized digital currency

Korszakhatár előtt a bitcoin: folytatódhat az emelkedés?

2024. március 1. 15:31

Richard Teng, a kriptoiparág egyik legbefolyásosabb szereplője, a Binance kriptotőzsde vezetője is megszólalt annak kapcsán, hogy a bitcoin ára február végén ismét rekordközelbe került – olvasható a cég közleményében. Meddig tarthat még a bitcoin-rali? A szakértő erre is kitér elemzésében.

Az utóbbi hetekben a BTC árfolyama folyamatosan 60 ezer dollár fölött alakult, sőt egyes napokon már a 65 ezer dolláros szintet közelítette. Februárban, egyetlen hónapon belül tehát több mint 40 százalékot erősödött a bitcoin. Egyes piaci elemzők szerint sokan azért vásárolják a kriptovalutát, nehogy kimaradjanak a további emelkedési hullámból, ami a hamarosan, 2024 áprilisában esedékes felezés után akár be is következhet.

Tekintettel a felfokozott várakozásokra, Richard Teng, a Binance kriptotőzsde elnök-vezérigazgatója is megosztotta gondolatait arról, milyen tényezők állnak a hatalmas tőzsdei rali hátterében, és mi várható a felezés után.  A világ egyik legnagyobb kriptotőzsdéjének vezetőjeként, a pénzügyek és a pénzügyi szabályozások területén szerzett több mint három évtizedes tapasztalattal a háta mögött, Richard Teng véleményének súlya van a kriptoiparágban. Az alábbiakban Richard Teng, a Binance vezérigazgatójának elemzését közöljük.

A felezés hatása a kínálatra és az árak alakulására

A bitcoin négyévente bekövetkező felezése fontos esemény, amely megfelezi az új blokkok bányászása után járó jutalmat, következésképp jelentősen csökkenti az új bitcoinok kínálatát. Tekintve, hogy a bitcoin egy olyan digitális pénzügyi eszköz, amelynek 21 millió egységben előre maximalizálták a mennyiségét, a felezés pedig 50 százalékkal csökkenti az új bitcoinok előállítási ütemét, az ár – a kereslet-kínálat törvénye szerint – természetes módon emelkedésnek indul. A felezés lényegében bitcoin hiányhoz vezet, és csak még inkább ráerősít a bitcoin „digitális arany” szerepére.

Már a korábbi felezések alkalmával is jelentős árváltozásoknak lehettünk a tanúi, aminek az az oka, hogy sok befektető arra számít, hogy a felezést követően emelkedni fog az árfolyam. Ennek ellenére, az, hogy a jelenlegi árfolyamboom folytatódik-e, sok egyéb, a felezés körüli időszakban érvényesülő tényezőtől is függ, mint amilyen az általános piaci hangulat vagy a kriptovaluták elfogadottsága. Példának okáért, az, hogy a közelmúltban az Egyesült Államokban jóváhagyták a bitcoin ETF-ek elindítását, csak még tovább fokozta a keresletet és még feljebb tolta a bitcoin árát. Az új ETF-ek már eddigi is 6,7 milliárd dollárnyi keresletet generáltak a bitcoin iránt, és érdekes lesz megfigyelni, miként alakul majd a kereslet a felezés időpontjához még közelebb kerülve.

A felezések a múltban is befolyásolták az árat

A múltbeli tapasztalatok azt mutatják, hogy a bitcoin ára mindig jelentősen megemelkedik a felezést követő hat hónapban, vagyis a piac általában így reagál az új bitcoin-ok csökkenő állományára. A növekvő kereslet az esetek többségében a kriptovaluta értékének emelkedésével jár együtt. A múltbeli események nem feltétlenül irányadóak a jövőre nézve, ám azokból mégis kiolvasható egy lehetséges trend a bitcoin árfolyamára vonatkozóan.

A 2012. november 28-án történt első felezés alkalmával a felezés napján a bitcoin árfolyama körülbelül 12 dollárnál állt. Hat hónappal később, 2013. május 28. körül az ár jelentős emelkedést követően 130 dollár körül állapodott meg.

A 2016. július 9-én történt második felezés alkalmával a felezés napján a bitcoin árfolyama 660 dollár körül alakult. 2017. január 9-én a bitcoint már mintegy 900 dollárért jegyezték, ami ugyancsak jelentős emelkedésnek számít hat hónapon belül.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A 2020. május 11-én történt harmadik felezéskor a bitcoin ára körülbelül 8 600 dollár volt a felezés napján, hat hónappal később, 2020. november 11-én már 15 700 dollárt kértek érte.

Fontos megjegyezni, hogy a bitcoin az egyes felezések közötti négyéves periódusok mindegyikében megdöntötte az árrekordját. A 2020-2024-es időszakban ez a rekord 2021 őszén született meg, amikor a bitcoin árfolyama 68 000 dollár fölé kúszott. 

A felezés hatása a bányászásra és a piaci folyamatokra

Az, hogy az egy tokenre eső költségek megduplázódnak, egyes bányászokat arra indíthat, hogy hagyják el a piacot. Ez a megállapítás különösen azokra érvényes, akik kevésbé hatékonyan, vagy viszonylag magas költségekkel dolgoznak. A bányászok számának csökkenése valószínűleg a hálózat feldolgozási kapacitására is hatással lesz, legalábbis egy ideig. Másfelől, a nagyobb bányászok valószínűleg ki fogják használni az alkalmat arra, hogy felvásárolják kisebb versenytársaikat, illetve minden bizonnyal lesznek összeolvadások a kriptotérben annak érdekében, hogy a bányászok optimalizálni tudják a működésüket. Ennek következtében, vélhetően csökkeni fog a bányászok száma, miközben maga a bányász tevékenység a mostanihoz hasonló intenzitású marad.

A múlt ugyanakkor a bitcoin ellenállóképességét is bizonyította az említett kihívásokkal szemben. A bányászati technológiák és stratégiák folyamatosan fejlődnek, az iparág képes alkalmazkodni a változó körülményekhez, ami vélhetően mérsékli majd a kevesebb bányász piaci részvételéből adódó nehézségeket. Egyes bányászok úgy is dönthetnek, hogy az altcoinok valamelyikét kezdik el bányászni, vagy a kriptotéren belül más bevételi forrás után néznek. Ezek a folyamatok összeségében hozzájárulhatnak a bányász ökoszisztéma egyensúlyának fennmaradásához.

 

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
BÉT: nyugodt nap volt a tőzsdéken

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 400,76 pontos, 0,43 százalékos emelkedéssel, 94 132,71 ponton, történelmi csúcson zárt kedden.

BÉT: csökkent a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 1131,13 pontos, 1,22 százalékos csökkenéssel 91 925,59 ponton zárt kedden.

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. május 15. 15:56
Új tagot javasolt a közmédia működését felügyelő Közszolgálati Közalapítvány Kuratóriumába Kövér Lás...
Holdblog  |  2025. május 15. 09:41
Az ipari termelés önmagában nem érték, a rozsdaövezeti kétkezi munkások támogatása politikailag font...
Kiszámoló  |  2025. május 14. 21:24
Sötét napra ébredt ma az ország, a már nem létező demokrácia egy újabb hatalmas szöget kapott a kopo...
KonyhaKontrolling  |  2025. május 13. 07:45
Már rég nem újdonság a buy now, pay later fizetési séma, de most találtam egy terméket, ami több sze...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. május 15. csütörtök
Zsófia, Szonja
20. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2025. május 15. 17:34