Coco Gauff magabiztos játékkal jutott be a Roland Garros döntőjébe, miután 6-1, 6-2 arányban legyőzte a hazai közönség kedvencét, a francia Lois Boissont.

Itt vannak a tőzsdeguruk legújabb tippjei: ezekkel a befektetésekkel senki sem lőhet mellé?
A Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) az Ernst&Young-gal (E&Y) közösen készített 2022 évi jelentése szerint 2022-ben 184 tranzakció keretében a magyarországi cégek több mint 250 millió euró értékű kockázati- és magántőke-befektetésben részesültek hazai és külföldi alapoktól. A befektetők 36 hazai cégből szálltak ki, a legtöbb esetben információtechnológia és kommunikáció szektorból. A jövőbeli befektetések céljára 2022-ben összegyűjtött friss tőke értéke megközelítette a 70 millió eurót, ami lényegesen alacsonyabb érték az előző évihez képest.
2022-ben a hazai és a külföldi befektetők 184 tranzakcióban mindösszesen 250,2 millió euró értékű kockázati- és magántőkét fektettek be magyarországi vállalkozásokba. Ez a tranzakciók számát tekintve 24,3%-os csökkenésnek, a befektetett összeget nézve 8%-os növekedésnek felel meg 2021-hez viszonyítva. Ennek eredményeképpen az átlagos tranzakció mértéke 2021-ről 2022-re 43%-al nőtt. Az éves statisztikai jelentés szerint a tavalyi kockázati tőkebefektetések összértéke a második legmagasabb volt az elmúlt 10 évben.
A céltársaságok életfázisát vizsgálva elmondható, hogy az összes befektetés 33%-ában, azaz a 184-ből 61 esetben növekedési fázisban lévő cégek jutottak forráshoz. Az ügyletek 30%-a kivásárlás volt, 20%-ában start-up, 9%-ában késői fázisú, míg 7% magvető fázisú vállalatokba történt a befektetés.
Az átlagos befektetett összeg 1,36 millió euró volt, amely 43%-kal haladta meg a 2021-es 951 ezer eurós értéket.
2022-ben a hazai vállalatokkal lebonyolított tranzakciók esetében 2 szektor dominanciája volt megfigyelhető: a teljes befektetési érték 56%-a, illetve az összes tranzakció 51%-a az információtechnológia és kommunikáció (ICT) valamint üzleti termékek és szolgáltatások területén valósult meg . A legnagyobb mértékű tranzakciókat az építőipar, valamint a pénzügyi &biztosítási szektorban láttuk; előbbinél 6,3, utóbbinál 2,8 millió euró értékben.
Magyar vállalatoknak adott hazai és külföldi befektetéseknél 36 kiszállást regisztráltak tavaly, a kiszállások befektetéskori értéke 277 millió eurót ért el. A legtöbb exitre az ICT szektorban került sor, míg a befektetett tőkére vetítve az energia és környezet iparág volt a legaktívabb. Ez utóbbiban került sor az exitek összértékének 83 százalékára, 76,8 millió euró átlagos tranzakció értékkel.
A magyarországi alapkezelők alapjaiba történt tőkegyűjtés jelentős mértékben csökkent a korábbi évhez képest, a 2021-ben bevont 465,9 millió euróval szemben 70 milliós forrást gyűjtöttek az idehaza aktív alapok. Az összegyűjtött források 49%-a a közép-európai régión belülről származott, a fennmaradó összeg jellemzően más európai országokból.
A legaktívabb befektetők az intézményi kezelők voltak, az alapítványok, vállalati befektetők, banki és kormányzati szervek részvétele visszaesett.
Összességében az adatok vegyes képet mutatnak a magyarországi magántőke- és kockázati tőkepiacról. Míg az elmúlt években a befektetésekben részesülő vállalatok száma a 2021-es 255-ről 2022-ben 198-ra csökkent, a befektetések teljes összege jelentősen nőtt, a 2021-es 174 534 millió euróról 2022-ben 220 087 millió euróra.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A befektetésekben részesülő vállalkozások számának csökkenése, különösen a magvető és a későbbi kockázati szakaszokban, az új vállalkozások alapításának és fejlesztésének lassulására utal. Ez a csökkenés elsősorban a változó makrogazdasági és piaci feltételeknek tulajdonítható és teljes összhangban áll a Nyugat Európai trendekkel.
Másrészt a teljes befektetés jelentős növekedése azt sugallja, hogy a vállalatok számának csökkenése ellenére a hangsúly a nagy potenciállal rendelkező vállalatok támogatásán és a szelektívebb befektetéseken van. Ez különösen igaz a kivásárlási kategóriában, ahol a befektetések összege jelentősen nőtt, a 2021-es 18 129 millió EUR-ról 63 076 millió euróra 2022-ben.
A legaggasztóbb tény a hazai magántőke és kockázati tőke számára gyűjtött új források jelentős csökkenése 2021 és 2022 között. A 2021-ben gyűjtött új források 465 888 millió eurót tettek ki, míg 2022-ben 69 874 millió euróra csökkentek.
A bevont új források ilyen mértékű csökkenése a magántőke- és kockázati tőkebefektetések lassulását és a befektetők kockázatvállalási hajlandóságának csökkenését jelzi. – tette hozzá Weiszbart Zsolt, Day One Capital partner, HVCA elnökségi tag.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Vállalkozói álmok: egyre több magyar fiatal vált alkalmazotti létből saját üzletre
OTP Junior Piacralépők: tíz fiatal vállalkozó versenyez 10 millió forintos fejlesztési támogatásért.
-
Brutális hiba, ha egy munkáltató csak a fizetéssel akarja megtartani a dolgozóit: ez ma már kevés
Berta Pétert, a WHC Csoport ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Közel 170 háztartási és higiéniai termék lesz olcsóbb ezekben az üzletekben
A PENNY Magyarország által bevezetett árcsökkentés a diszkontlánc vegyi áru választékának csaknem felét érinti.
-
A kozmetikai márkák sikere már nem csak a boltok polcain dől el (+Videó)
A Rossmann Beauty Expo-ra idén több mint 5500-an látogattak el.


