13 °C Budapest
Veszélyben van a fiatalok pénze: így folyik ki a kezükből pillanatok alatt

Veszélyben van a fiatalok pénze: így folyik ki a kezükből pillanatok alatt

2023. május 11. 14:08

A ballagási szezonban a szülők, rokonok pénzzel jutalmazhatják a diákokat. Ez az ajándék azonban akár haszontalan is lehet, ha a gyerekek azonnal elköltik a pénzt. Érdemes inkább a szülőkkel közösen kitűzni egy megtakarítási célt, és arra félretenni - hívjá fel a figyelmet a szakértők.

A ballagás is apropót adhat arra, hogy a szülők megismertessék a gyerekekkel a pénzügyi tudatosságot, ezen belül a megtakarítások jelentőségét. A búcsúzó diákok ugyanis a ballagás alkalmával akár pénzt is kaphatnak ajándékba a szülőktől, rokonoktól.
 
A gyerekek számára különbséget kell tenni a legalapvetőbb dolgok és a nem feltétlenül szükséges termékek, szolgáltatások között. Az előbbi körbe sorolhatóak például az élelmiszerek, ruhák, az utóbbiba pedig egyebek mellett a legújabb, legmodernebb elektronikai eszközök, amelyeknek korábbi típusai már megtalálhatóak otthon. Megoldás lehet, ha a szülő a lakásban megmutat különböző tárgyakat és utána kvíz-szerűen megkérdezi a gyerektől, melyiket tartja alapvetőnek és kevésbé szükségesnek. Érdemes továbbá arra ösztönözni a gyerekeket, hogy rendszeresen kövessék mire költenek. Fontos, hogy tisztában legyenek vele mik a rendszeres kiadások és melyek az egyszeri vásárlások, valamint ezekre mekkora összeget fordítottak.
 
Ha a fiatalok ajándékba pénz kapnak, akkor érdemes a szülőknek egyeztetniük velük, hogy ne költsék el egyből a pénzt. Tanuljanak meg inkább megtakarítani, ennek első lépése lehet például, ha együtt tűznek ki egy célt, legyen az egy elektromos roller vagy elektromos bicikli, fesztiválbelépő, bármilyen elektronikus eszköz vagy éppen akár egy utazás - olvasható a K&H közleményében.

Ha belefér a családi büdzsébe, akkor a szülő azzal is segíthet a gyermekének, hogy kölcsönt ad. Akár úgy, hogy a gyerek a spórolt pénzével egyfajta önrésszel száll be a kinézett termék árába, a fennmaradó rész pedig a szülőktől érkezik. A későbbiekben pedig a kölcsönt a fiatal akár jelképes kamattal visszafizeti, például a beérkező ajándékpénzekből vagy diákmunkából szerzett jövedelemből. Itt nyilván nem kell piaci kamatokra gondolni, a lényeg az, hogy a fiatalok tisztában legyenek azzal, hogy a kölcsönnek van díja, így felnőttként tudatos hiteligénylők lehetnek.

Címlapkép: MTI/Rosta Tibor

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. május 26. 01:05
A Media1 megtudta, hogy Kéry Ferenc, a Magyar Kommunikációs Szövetség (MKSZ) elnöke úgy döntött, töb...
Holdblog  |  2025. május 25. 09:00
A legtöbben azt hitték - jogosan -, hogy Trump visszatérése új aranykort jelent majd az amúgy is fel...
Kiszámoló  |  2025. május 24. 18:50
Folytatva a szombati sorozatot, most egy tízéves cikket teszek ki. Mostanra már minden végzős diák t...
ChikansPlanet  |  2025. május 23. 16:59
Afrika szívében, Kenya, Uganda és Tanzánia határain húzódik meg a kontinens legnagyobb édesvízi tava...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. május 26. hétfő
Fülöp, Evelin
22. hét
EZT OLVASTAD MÁR?