A törvényjavaslat a következő tíz évben várhatóan 3100 milliárd dollárral növeli majd az Egyesült Államok államadósságát.

Egyre több nyersanyag esetében szembesül a világ a problémával, hogy sokkal többet fogyasztunk, mint amennyi rendelkezésre áll. Az utóbbi években gyakran tapasztalt jelenség várhatóan csak fokozódni fog, fontos nyersanyagok esetében látszik, hogy sokáig már nem fedezhető a jelenlegi fogyasztás. Így joggal merülhet fel a befektetőkben a kérdés, ha tényleg kinőttük a Földet, akkor hogyan lehet majd a globális hiánygazdaságban pénzt keresni.
Miközben a világ népessége a múlt század második felében kétszeresére nőtt , a gabonafogyasztás több mint háromszorosára, az energiafogyasztás négyszeresére, a globális GDP pedig ötszörösére nőtt. Vagyis arányaiban egyre többet fogyaszt az emberiség - részben kényelmi funkciók miatt - összegezte korunkegyik leghangsúlyosabb kihívását a Pénzcentrumnak az Aegon Alapkezelő.
Mint írják, ez egyben azt is jelenti, hogy a Föld ökológiai lábnyoma ma már sokszorosa a kapacitásának. Az USA-ban ez az arány ötszörös, de Magyarországon is két és félszeres. A világ legnagyobb nyersanyagfogyasztója jelenleg Ázsiai és az óceániai térség.
A feltörekvő piacok folyamatos fogyasztásnövekedése persze egyrészt jelentős áremelkedést hozott: az utóbbi három évben a Bloomberg Commodity Index több mint másfélszeresére emelkedett. Az emelkedő árak és növekvő kereslet miatt pedig előtérbe került az erőforrások birtoklása és az ellátásbiztonság kérdése
- teszik hozzá a befektetési szakemberek.
Hogy lehet a hiánnyal pénzt keresni?
A strukturális, hosszútávú keresletnövekedésből befektetőként is lehet profitálni, hiszen vannak olyan vállalatok, melyek ennek a trendnek a nyertesei. "Az egyértelműen látszik a fentiekből, hogy a kínálat nem tud lépést tartani a kereslettel, térben és időben is strukturális hiány van. És ez nem fog egyhamar megoldódni, sőt várhatóan csak súlyosbodik majd" - jósolja az Aegon Alapkezelő.
A hiány jelentős átrendeződést indíthat el iparágak között, vagy egyes iparágakon belül. A strukturális keresletnövekedés és a deglobalizáció leginkább talán a globális chip- és félvezető szektorban jelent meg az utóbbi években, folyamatosan hallani hiányról
- mondják a befektetési szakemberek.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Összegzésük szerint a félvezetők iránti kereslet elsősorban Kínában, az USA-ban és az Európai Unióban jelentős, miközben a termelés az USA mellett kiemelkedő mértékű Dél-Koreában és Tajvanon. A megugró globális kereslet nyertesei a globális chip- és félvezető gyártók, vesztesei pedig elsősorban az autógyártók, melyeknek a legtöbb félvezetőre van szükségük.
Nem csak a félvezetők iránt nőhet meg azonban a kereslet, a szakemberek szerint az ásványi anyagok iránti igény a következő 30 évben hatszorosára ugorhat. Ennek oka elsősorban az elektromos autózás és a megújuló energia térnyerése. Ide tartozik a lítium, a kobalt és a nikkel, melyek kereslete felrobbanhat.
Ráadásul ezeknek az ásványoknak a termelése erősen koncentrált, a három legnagyobb termelő ország a kínálat több mint háromnegyedét adja. Ráadásul az összes kulcsfontosságú ásvány termelésében az élmezőnyben van Kína, ezért a nyertesek között is főként amerikai, kínai, ausztrál és kanadai bányák, feldolgozók vannak
- vázolják a szakemberek, azt viszont hozzáteszik, hogy "persze ezt nem csak a konkrét részvényekkel lehet lekereskedni, hanem például befektetési alappal is, számos alap egyik kiemelt befektetési területe éppen a hiány és a deglobalizáció."

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Többtucat termék árát csökkentette a Lidl: ezeknél a leglátványosabb a változás
Az árréstoppal érintett termékeken kívül is jelentős árcsökkentéssel találkozhatnak a vásárlóka a Lidl boltjaiban.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


