A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Tömegével váltják vissza a szuperállampapírt a magyar befektetők: mégis mitől ijedtek meg?
Minden ötödik tulajdonos visszaváltotta az értékpapírját az elmúlt negyedévben, és a tendencia folytatódhat, hiszen gyakorlatilag bármelyik másik állampapírral jobban jár egy kisbefektető mint az egykor "szuper" jelzővel illetett kötvénnyel. A magas infláció mellett nem éri meg tovább tartogatni a máp+-t - írja a Napi.hu.
Hároméves múlt a szuperállampapír, amely amilyen fényesen indult, olyan gyengén teljesít az elmúlt hónapokban. Az első héten azonnal 529 milliárd forintnyit vásároltak az évente növekvő kamatozású lakossági papírból a kisbefektetők, és bő két éven át ez a kötvény maradt a lakosság kedvenc befektetése. Mostanra azonban az emelkedő inflációs környezetben teljes bukássá vált a Magyar Állampapír Plusz (máp+), hetente alig 4 milliárd forintnyit ad el belőle az állam, kevesebbet, mint bármelyik másik lakossági papírból - írja a lap.
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) sem erőlteti az eladást, az Egyéves Magyar Állampapír (1 MÁP) és a postán kapható Kincstári Takarékjegyek kamatai is magasabban a máp+ kezdő kamatánál. Az egyéves lakossági papírok 4,25, a kétéves 4,5 százalékot fizet, miközben a máp+ még mindig 3,5 százalékon indul. Az intézményi papírokhoz képest pedig totális ráfizetés lakosságit vásárolni, hiszen az egyéves hozam lassan eléri a 8 százalékot, az ötéves pedig egyre közelebb van a 10 százalékhoz.
Így tűnt el 1300 milliárd forint
A máp+ állománya ez év január közepéig lassuló ütemben, de még emelkedett, a csúcson megközelítette a 6 ezer milliárd forintot, az elmúlt fél évben azonban 1288 milliárd forinttal csökkent, most már nem éri el az 5 ezer milliárdot sem az ÁKK honlapja szerint. Az emelkedő infláció láttán tömegek kezdték átváltani az egykor szupernek mondott állampapírt inflációt követő Prémium Magyar Állampapírra. A tendenciát az sem lassította le, hogy a Magyar Államkincstár a korábbinál alacsonyabb árfolyamon kezdte visszavásárolni a kötvényeket.
A lakossági tulajdonban lévő lakossági állampapírok becsült állománya június végén 9 849 milliárd forint, ez 64 milliárd forinttal alacsonyabb, mint 2021. év végén. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a háztartásoknál május végén 10 298,2 milliárd forintnyi állampapír volt, ez ugyan történelmi rekord, de ebből ekkor már 371 milliárd forintot a devizás kötvények tettek ki. A háztartások öt hónap alatt nettó 186,6 milliárd forintért vásároltak állampapír, ebből 78 milliárdnyi devizás volt, és az idei állománynövekedésben is volt szerepe annak, hogy az eurós lakossági kötvények árfolyama a vásárlások mellett a forint gyengülése miatt emelkedett.
A becsült lakossági kézben lévő állomány 143 milliárd forinttal, azaz a tervnek megfelelően nőtt január- februárban, majd az orosz-ukrán háború, a globális és magyar tőkepiaci turbulencia, valamint a bankközi kamatok emelkedése hatására júniusra 208 milliárd forinttal csökkent, elsősorban a máp+ visszaváltásoknak köszönhetően. Az ÁKK szerint a második felévben a lakossági értékesítés erősödése várható, ugyanakkor az év egészében kisebb lehet a nettó lakossági értékesítés az év egészére tervezett 1 000 milliárd forinthoz képest.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Ezt veszik helyette
Bár a máp+ tulajdonosok körében a visszaváltási arány a kint lévő állomány 20,3 százalékára emelkedett második negyedév végére, a legtöbben nem hagyják el az állampapírpiacot, hanem az inflációkövető Prémium Magyar Állampapírba forgatják át a pénzüket. A máp+ állomány ugyan csaknem 1300 milliárd forinttal csökkent, de a Prémium Magyar Állampapír állománya 1 218 milliárd forinttal emelkedett. A Prémium Magyar Állampapír sorozatok közül a 2028-ban lejáró a legnépszerűbb, amelynek a kamata 1,5 százalékponttal haladja meg az előző évi átlagos inflációt, jelenleg 6,6 százalékos. Az MNB által közzétett friss előrejelzések viszont 2022-re már 11-12,6 százalékos áremelkedést jósolnak, vagyis jövőre 13-14 százalékot is kamatozhat ez a papír, de még lehet, hogy 2024-ben is két számjegyű kamattal számolhatnak a befektetői.
A többi, intézmények számára elérhető állampapír is sokkal jobban fizet már, mint a lakossági sorozatok. A három- és ötéves fix kamatozású kötvények kamata lassan megközelíti a 10 százalékot, az egyéves diszkontkincstárjegyé is egyre közelebb van a 8 százalékhoz. Ha pedig az MNB tovább emeli a kamatokat, ezek az állampapírok még magasabb hozamot fizethetnek majd a befektetőknek a lejáratuk idején - írta a lap.
Címlapkép: Magyar Állampapír Facebook
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.