Közel 20 000 milliárd forint hever a magyaroknál lekötetlenül - derül ki az MNB statisztikáiból.
Sokan nem tudják, de a Magyar Nemzeti Bank minden évben számos emlékérmét bocsát ki. Ezekkel lehet ugyan fizetni, de nem érdemes. Inkább gyűjtőknek ajánlják, vagy akár befektetésként is jó lehet, sok esetben ugyanis felértékelődnek ezek a pénzek. Éppen a mai napon bocsátják ki a legújabb darabot.
Az emlékpénzek kibocsátása még 1948-ban kezdődött az 1848-49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére megjelent ezüst érmével, de csak később 1968-ban vált rendszeressé a megjelenésük. Az emlékpénzek törvényes fizetőeszköznek minősülnek, de nem feltételen éri meg elpocsékolni őket.
KATTINTS! Ez komoly? Ha van ilyen 200-as nálad, nyertél 20 ezret
Az emlékpénzek az évek alatt ugyanis felértékelődhetnek, akár már a kibocsátásuk pillanatában is többet érhetnek a névértéküknél a gyűjtök körében.
Ma jön a következő
A 2017. évre tervezett emlékérme-kibocsátási program szerint éppen a mai napon bocsátják ki a Bükk Nemzeti Park emlékérmét, a Magyar nemzeti parkok sorozat 4. tagját. Az érméből készül 5 ezer darab, 10 000 forintos névértékű, ezüst változat és 5 ezer darab, 2 000 forintos névértékű is, ami színesfémből készül. Az érméket a Magyar Pénzverő Zrt.-től tudjuk megvásárolni.

Azt, hogy később ezek az emlékérmék mennyit érnek, az sok dologtól függ. Egyáltalán nem mindegy például, hogy milyen az alapanyaguk, és az éppen mennyit ér a világpiacon. Ahogy az sem mindegy, a gyűjtők mennyire kapkodnak utána. Az apróhirdetős, vagy aukciós oldalakon például az eladó és a vevő egymás közötti alkujától függ az érme aktuális ára.
Például a 2003-ban összesen hatezer példányban kibocsátott Rákóczi szabadságharc 5 000 forint névértékű ezüst emlékérmét a 2003-as kibocsátáskor névértéken, azaz 5 000 forintért értékesítette a Pénzverő. Később az érme csupán 4 300 forintot ért az alapján, mennyi az ezüsttartalma. 2006-ban az utolsó, még készleten lévő selyemfényes változatokat a Pénzverő 8 000 forintos áron kínálta, a tükörfényes - már készletről kifogyott - érme utolsó eladási ára 9 000 forint volt.
Nem mindegy, hogyan tároljuk az érméket
Ha arra adjuk a fejünket, hogy egy ilyen emlékérmét ajándékozunk valakinek esetleg esküvőre, keresztelőre, vagy a ballagásra, akkor ne felejtkezzünk el megfelelő tájékoztatást adni az érmék tárolásának szabályairól sem.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Annak érdekében, hogy megelőzzük az érmék állagának a romlását, az Magyar Pénzverő Zrt. az alábbi szabályokat betartását javasolja:
- Ne érjünk kézzel az érmék felületéhez
A pénzeket mindig a pereménél fogva tartsuk a kezünkben, mert az ujjnyomok zsírfoltot hagynak az érméken, amelyek így elvesztik az eredeti fényüket
- Ne fényezzük és ne csúsztassuk az érméket
A fényezéssel vagy a csúsztatással apró karcokat ejthetünk az érmék felületén.
- Ne ejtsük le
Egy ütődés nyomait lehetetlen eltüntetni.
- Ne mossuk meg
Az érméket lehetőleg próbáljuk meg száraz környezetben tárolni, hogy a "patinásodást" (pára hatására kicsapódó zöld felületi korrózió) elkerüljük.

Negatív korrekcióval indulhat a kereskedés a magyar tőzsdén: erre minden befektetőnek figyelnie kell
Kisebb negatív korrekcióval indulhat a kereskedés hétfőn a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT), a BUX pénteken 1,43 százalékos emelkedéssel 97 065,84 pontos történelmi csúcson zárt.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
Portfolio Gen Z Fest 2025


