A részvénypiac forgalma 19,5 milliárd forint volt, a vezető részvények vegyesen teljesítettek az előző napi záráshoz képest.
2013 óta közel 10 százalékkal többet tesznek félre a magyarok, ami jelentős előrelépés, ennek ellenére még mindig elégedetlenek vagyunk a megtakarítási képességeinkkel. Nem meglepő módon a bankbetét a legnépszerűbb termék, de a legnagyobb mértékben az ingatlanbefektetések növekedtek. A Corvinus egyetem tanára elmondta, hogy miért nem teszünk félre elég pénzt havonta.
Ötből négy magyar fontosnak tartja a megtakarítást, azonban a magyarok fele szerint nem tud annyit félre tenni, mint amennyit kellene. A legnépszerűbb cél a váratlan helyzetekre takarékoskodás és a nyugdíjra való felkészülés.
- mondta Harmati László, az Erste lakossági vezérigazgató helyettese. Ötből négyen emiatt takarékoskodnak. A legtöbben a nagy kiadásokra tesznek félre, ami érthető, viszont a magyarok több mint harmada nem gondol arra, hogy az alapvető termékek vásárlásakor nem kell gondolnia a pénzre. Ezzel egyébként a régióban a legalacsonyabb az arány, a környező országokban szinte kivétel nélkül 50 százalék felett ez az arány.
ez 9,3 százalékos növekedést jelent, lényeges, hogy ez idő alatt az pénzromlás nulla közeli volt, így ennek többsége reálnövekedés. A havonta félretett pénz szempontjából egyébként a régióban aránylag hátul helyezkedünk el.
Mibe tesszük a pénzünket?
Érdekes, hogy míg Csehországban a hosszútávú megtakarítási formákat részesítik előnybe, addig hazánkban inkább a rövidtávú, könnyen hozzáférhető megtakarítások a népszerűek:
- Bankbetétbe a magyarok negyede,
- Életbiztosításba 24 százaléka,
- Lakástakarék pénztárba pedig 12 százalék tesz pénzt.
Emellett az ingatlan befektetés is két és félszeresére nőtt, így jelenleg 5 százalékon áll. Érdekes egyébként, hogy a készpénzbe már kevésbé tesznek pénzt, de még így is az egyik legnépszerűbb így takarékoskodni. A magyarok még mindig a biztonságra törekszenek, 82 százalék nem akar kockázatot vállalni. Ez egyébként összefügg a pénzügyi ismeretek mértékével is.
Az alacsony hozamkörnyezet is hatással volt a megtakarításokra, a biztosításokba keveset tettünk, viszont sokan az értékpapírokat, elsősorban az állampapírokat és a befektetési alapokat választották a korábbi takarékossági termékük helyett.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Miért nem tudunk eleget félretenni?
Ahogy arra korábban kitértünk, a magyarok fele nem elégedett azzal, hogy mennyit tud félretenni havonta. Ennek oka elsősorban a tanult tehetetlenség, aminek lényege, hogy az öngondoskodás, illetve annak hiánya a neveltetésünktől függ.
Ez jól látható a befektetési alapok népszerűségében is:
- 2013 végén a kötvény alapok,
- 2014 elején az abszolút hozamú alapok,
- 2014 végén a vegyes alapok,
- 2015-ben pedig az ingatlanalapok voltak a legnépszerűbbek.
A magánnyugdíjpénztárak államosítása megrendítette a bizalmat, így sokan emiatt nem tesznek félre.
- mondta Síklaki István, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára. Persze ehhez saját elhatározás is kell, amit az agyban található

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


