A készpénzhez és a pénzügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés az ország teljes területén, lakóhelytől függetlenül, minden magyar ember számára egyenlő feltételek mellett biztosított lesz.
Gyakran nem a keresettől függ, hogy valaki kijön-e a fizetéséből. Elsőre furcsának tűnik ez a az állítás, de könnyű belátni, hogy bármennyi pénzt el lehet verni. A pénzügyi tudatosság egyik legfontosabb eszköze a családi költségvetés készítése, amit itthon sokan megspórolnak. Mutatjuk, mik lehetnek az indokok.
2015-ben készített felmérést a magyar lakosság pénzügyi tudatosságáról a Pénziránytű Alapítvány és a Gfk Hungária. Ennek a kutatásnak az egyik megállapítása az volt, hogy
Könnyen be lehet látni, hogy ahol nincs családi vagy személyes költségvetés, ott könnyebben folyik ki a pénz a kezekből, mint ahol a bevételnek pontos, előre meghatározott helye van. Ugyanez fordítva azt jelenti, hogy a családi büdzsé kiszámíthatóságot eredményez, ami véd a túlköltekezéstől, továbbá csökkenti a bizonytalanság okozta stresszt is.
Annak jártunk utána, hogy az egyértelmű előnyök ellenére, miért nem készítenek az emberek családi költségvetést, és milyen kifogások miatt nem könnyítik meg saját életüket.
1. Túl félelmetes költségvetést készíteni
Úgy tartja a mondás, hogy minden kezdet nehéz, de azért nem kéne ettől annyira megijedni. Vegyél elő egy lapot és az egyik oszlopba írd fel a bevételeidet, egy másikba meg a kiadásaidat. Nincs ebben semmi ijesztő.
2. Nem vagyok jó a számokkal
Ez nem gond. Ha jártál általános iskolába, akkor tudsz összeadni és kivonni. Pont ennyi matek kell egy személyes költségvetéshez.
3. Ha elkezdek büdzsé alapján élni, majd nem költhetek semmire
Ez az egyik lényege a költségvetésnek. Ahhoz, hogy ne szorulj időről időre külső segítségre (állam, család, barátok, stb.), nincs mese, tervezned kell a kiadásokat. Nem lehet mindig, mindent megvenni, pont amikor megkívánod.
4. Nincs időm büdzsét készíteni
De van. Első alkalommal eltarthat két-három órát is, mire átnézed a bankszámla és hitelkártya kivonataidat, hogy hova ment a pénz, de a második hónapban már jóval gyorsabban fog menni, a harmadik hónapban meg már rutin lesz. Sokkal strukturáltabb leszel és könnyebben visszafogod majd a fölösleges kiadásokat is.
5. A családom és a barátaim azt fogják hinni, hogy megkattantam
Jegyezd meg, hogy ki az aki azért ugrat, mert pénzügyileg tudatosan élsz. Hamarosan hozzád fognak fordulni segítségért.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
6. Majd elkezdek költségvetést készíteni, amikor....
Ha vágysz a pénzügyi függetlenségre, akkor ne várj az örökkévalóságig. Kezdd el most. Ha nem tökéletes, majd csiszolgatsz rajta. A lényeg, hogy ne húzd az időt.
7. Fejből vágom a személyes büdzsémet, csak nem írom le
Nem vágod fejből. Senki sem tudja, hogy mennyit költ egy hónap alatt csak azért, mert néha megjegyzel egy-egy költést. Másfelől pedig ha már megvan fejben, akkor leírni is könnyű lesz.
8. Unalmas büdzsét készíteni
Gondolj bele, sokkal kevésbé unalmas, mint amikor nyugdíjas leszel minden féle megtakarítás nélkül, és egész nap csak a közszolgálati tévéadókat nézheted majd, mert kábel előfizetésre sem futja majd a kevéske nyugdíjadból.
9. Nem marad pénzem a költségeim után, hogy abból büdzsét csináljak, ezért fölösleges
Nem, azért nem marad pénzed, mert nincs büdzséd. Ha lesz büdzséd, majd azt is látod, hogy miben kéne visszafognod magadat.
10. Nincs rendszeres jövedelmem, akkor meg minek büdzsét készíteni?
Ilyenkor egy kicsit nagyobb gondban vagy, de még fontosabb, hogy tudd, mennyi pénzt kell havonta ahhoz összeszedjél, hogy fedezd a költségeidet és még megtakarítani is tudjál.
A cikk a Money Peach blog egy bejegyzése alapján készült.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


