Sok ember bizalma megrendült a pénzügyi, gazdasági rendszerekben, és a jelenlegi bizonytalanság ezen egyáltalán nem segít - véli a volt jegybankelnök.
A forintbetétekre az alacsony kamatkörnyezet miatt már alig adnak kamatot a bankok, viszont több helyen is akciós devizabetét ajánlatokat találunk. Az euró alapú lekötések nemrég még magasabb kamattal kecsegtettek, mint a forintos társaik, mégsem ezek most a leghívogatóbb ajánlatok. A sokszor csalogató kamat ellenére sem biztos, hogy a devizabetéttel járunk a legjobban.
A forint betéti kamatok korábban nem látott mélypontra süllyedtek a jegybanki kamatcsökkentési ciklusnak köszönhetően. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb, áprilisi adatai szerint az átlagos forint betéti kamatláb is tovább esett, mostanra 0,75 százalékot kapunk csupán lekötéseink után és 0,7 százalékot az éven belüli betéteknél. Az euróbetétek átlagos kamata a legfrissebb MNB-adatok szerint egyébként 0,39 százalékos volt.
Találunk még jó euróbetétet?
Az euróbetétek kamatai a forinthoz hasonlóan jelentősen visszaestek, így már a forintbetétekhez képest is rossz befektetésnek mondhatók. Ez utóbbiból egyébként találunk 2,1 százalékos ajánlatot (a BNP Paribas-nál), míg az euró esetében a legmagasabb kamatot az FHB adja, de ez is mindössze 1 százalékos. Érdekes egyébként, hogy ez a bank az euró alapú megtakarításra többet fizet, mint a forint alapú betétekre.
Ha körbenézünk a pénzintézetek palettáján, akkor azt láthatjuk, hogy a legtöbb betét 1 százalék alatti, sőt, az euróbetéteknél a korábban említett, 1 százalékos ajánlaton kívül csupán 0,3 százalékos, vagy ez alatti betéti ajánlatokat találunk. Emiatt az euró alapú lekötések sem túl népszerűek manapság.
Több bank is akciót hirdetett viszont a dollár alapú betéteinél. Ugyan ezek sem kínálnak meglepően magas kamatokat, azonban a több helyen is a forintbetétnél is magasabb kamatokat kaphatunk. Ez persze leginkább a szolgáltatótól függ, azonban két bank is 1 százalékos kamatot kínál jelenleg. Ha az euróbetétekkel hasonlítjuk össze, akkor azt láthatjuk, hogy a legalacsonyabb dollárbetét is fizet annyit, mint a második legmagasabb kamatú euróbetét (0,3 százalék). Persze csak azoknál a bankoknál, ahol az adott konstrukció elérhető, ugyanis nem minden pénzintézet kínálatában találjuk meg az euró vagy dollár alapú lekötéseket.
Kinek jó a devizabetét?
Akinek eleve van devizaszámlája, érdemes megnéznie, hogy a folyószámlájához képest esetleg nyújt-e magasabb kamatot. Ha igen, akkor megérheti ezen lekötni a pénzt, persze arra kiemelten ügyelve, hogy ebben az esetben egy magasabb kockázatú megtakarításról van szó.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az árfolyamveszteséget viszont csak akkor kell megfizetni, amikor a devizaszámlán lévő pénzünket forintra váltjuk, így ide olyan pénzt érdemes lekötni, amire előre láthatólag nem lesz szükségünk a közeljövőben.
Nemcsak azoknak lehet jó a devizabetét, akiknek egyébként is van devizaszámlájuk, hanem annak is megérheti, aki csak most nyitna egy új számlát. Ebben az esetben viszont nemcsak a betéti kamatot kell megnézni, hanem a számlavezetési díjjal sem árt számolni, így viszont a devizabetéttel elért tiszta hozamunk már alacsonyabb lehet, mint forintbetét esetén.
Ha például az euró jelenlegi (315 forintos) szintje egy százalékot változik (318,15 forintra), akkor a hozamunk is ennyivel nőhet. Öt százalékos változásnál (315-ről 330-ra nő az árfolyam) már az átváltás is öt százalékot hoz, amire rájön még a betéti kamat is. Érdemes persze megismételni, hogy az árfolyam számunkra kedvezőtlenül alakulhat, ilyenkor viszont a fentiekhez hasonlóan bukhatunk is.

Negatív korrekcióval indulhat a kereskedés a magyar tőzsdén: erre minden befektetőnek figyelnie kell
Kisebb negatív korrekcióval indulhat a kereskedés hétfőn a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT), a BUX pénteken 1,43 százalékos emelkedéssel 97 065,84 pontos történelmi csúcson zárt.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


