Ilyen könnyen nyúlják le a pénzt a kártyádról: itt a legújabb trükk

2016. június 1. 16:00

Szülészetről lopott bankkártyáról emelt le pénzt egy székesfehérvári bűnöző. Az egyelőre kérdéses, honnan tudta a PIN-kódot a tolvaj, jellemzően azonban nincs nehéz dolga a csalóknak. Mutatjuk a legnépszerűbb PIN-kódokat és a leggyakoribb hibákat.

Bankkártyás csalóról készített felvételt egy ATM biztonsági kamerája Székesfehérváron. A trükk ezúttal a következő volt:

A rendelkezésre álló adatok szerint ismeretlen tettes 2016. március 2-án a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Szülészeti Osztályán egy női táskából eltulajdonított egy bankkártyát, majd azzal visszaélve készpénzt vett fel jogosulatlanul és a bűncselekményt követően a kártyát visszahelyezte a helyére

- olvasható a rendőrség tájékoztatójában.

Simán kitalálják a PIN-kódodat

Habár arról egyelőre nincs információ, hogy a fehérvári tettes hogyan találta ki a szülészetről ellopott kártya PIN-kódját (az is lehet, hogy ismerte az áldozatot), azonban a legtöbb esetben a csalóknak nincs kifejezetten nehéz dolga. Egy korábbi felmérés szerint például az emberek közel 11 százaléka a leginkább kézenfekvő 1234 számsort választja a 10 ezer számkombináció közül, tehát a legbénább csalónak is egy a tízhez az esélye a sikerre.

A második és harmadik helyen szintén villámgyorsan kitalálható kódok, az 1111 és a 0000 szerepelnek, de a toplista telis-tele van egyszerű kódokkal, mint például a negyedik helyen szereplő 1212, vagy az illusztris rangsorban 10. - vélhetően szexualitásra utaló másodlagos tartalma miatt könnyen megjegyezhető - 6969.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Na persze rendőrségi közlésekben gyakorta találkozhatunk olyan esetekkel is, amikor bűnözők azért tudnak könnyedén pénzt felvenni egy-egy ellopott bankkártyával, mert tulajdonosa annak közvetlen közelében (pénztárcában, mobiltelefonban, esetleg a kártyára ráírva) hagyta PIN-kódját. És szintén gyakoriak a személyes dátumokból generált (például a születésnap) jelszavak is.

A biztonságos PIN-kód 5 pontban

  • #1 Kerüljük az ismétlődő elemeket a PIN-kódunk kiválasztásánál, vagy hagyjuk meg a pénzintézet által küldött - véletlenszerűen generált - kódot!
  • #2 A PIN-kódunkat soha ne tároljuk a kártyával egy helyen és ne adjuk ki másnak!
  • #3 Ne használjuk ugyanazt a biztonsági kódot több bankkártyához!
  • #4 Amennyiben születési adataink közül választunk PIN-kódot, ne tároljuk egy helyen azokat egyéb okmányainkkal!
  • #5 A bankok túlnyomó többsége lehetőséget biztosít arra, hogy megváltoztassuk PIN-kódunkat, például a bank saját ATM-jeinél. Bizonyos időközönként éljünk ezzel a lehetőséggel.
A fentieken túl pedig mindenképp érdemes még kártyalimitet is beállítani. Ezzel minimalizálhatjuk a veszteségeinket.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. május 21. 17:31
Szerintük a jogszabály a jelen formájában önkényes jogalkalmazáshoz vezet.
Bankmonitor  |  2025. május 21. 16:09
Közeleg a jó idő, egyre többen kezdik tervezni a nyaralást. A K&H felmérése alapján már az is ki...
MNB Intézet  |  2025. május 21. 10:23
Blogunkon hét és fél éve jelentetünk meg rendszeresen gazdasági, pénzügyi témájú posztokat. Jubileum...
Kiszámoló  |  2025. május 21. 09:57
Pár hete írtam egy cikket arról, hogy nem feltétlen van jó helyen a pénzed a mobilodról elérhető ban...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. május 22. csütörtök
Júlia, Rita
21. hét
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2025. május 21. 21:00