Az idei első negyedévben is folytatódott az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztárak taglétszám-növekedése, az öngondoskodók és a munkáltatók pedig szintén tovább növelték befizetéseiket.
A szülők közel fele elismeri, hogy időnként belenyúl gyermeke malacperselyébe, amiből a kisebb kiadásokat, mint például a parkolást, a taxit, illetve az egyéb apróságokat fizeti. Sokan a gyerek tudta nélkül "kérnek kölcsön", de olyanok is vannak, akik kamatostul fizetik vissza az elkunyerált összeget. Ennek apropóján megnéztük, ajánlott-e zsebpénzt adni a kicsiknek, és hogyan lehet őket tudatosan nevelni arra, hogy hatékonyan osszák be a pénzt.
A brit takarékpénztár felmérésében a szülők közel fele beismerte, hogy időnként rájár a gyermeke malacperselyére, és abból fedezi az apróbb kiadásokat, mint például a taxit, az iskolai kirándulásokat, vagy a parkolást. A vizsgált 12 hónapban átlagban 21,41 fontot (körülbelül 8538 forintot) vettek el a perselyből a szülők, de volt olyan is, aki több, mint 50 fontot (körülbelül 19 950 forintot) "vett kölcsön". A felmérésből az is kiderült, hogy az anyukák nagyobb valószínűséggel nyúlnak bele a perselybe, az apukák viszont több pénzt vesznek ki. Jellemzően karácsony után, januárban kérnek kölcsön a legtöbben a gyerektől, amikor egyébként is jobban visszafogják a költekezést a családok.
A szülők 15 százaléka az iskolai ebéd fizetésére használta fel a pénzt, míg ugyanennyien a számlákat állták belőle. 11 százalék iskolai kirándulást, újabb 11 százalék pedig parkolójegyet finanszírozott az összegből. 8 százalék vésztartaléknak használta, amikor már nagyon le voltak égve, míg a maradékuk egyéb költségekre használta az összeget. A gyerekek közül nagyon kevesen vették észre, hogy hiányzik valamennyi a perselyből, a szülők nagy többsége azonban később visszaadta a pénzt, a legtöbben kamatostul.
A zsebpénz jó eszköz lehet
A zsebpénz a tudatos pénzügyi nevelés eszköze lehet, ugyanis így már kiskortól kezdve megtanulhatják, hogy hogyan kell helyesen beosztani a pénzt. Akkor érdemes nekik zsebpénzt adni, amikor már kialakult a számfogalmuk, illetve rendelkeznek már késleltetési készséggel. Fontos felhívni a figyelmüket arra, hogy a nagyobb vágyaik elérésének érdekében pénzük egy részét tegyék félre, és legyen megtakarításuk.
- mondta el korábban a Pénzcentrumnak Alkér Orsolya gyermek- és családi pénzügyi tanácsadó.
Hogyan neveljük a gyereket a pénzügyekre?
A gyerekek pénzügyi nevelése nagyobbrészt a szülők személyes példáján múlik. Alapfontosságú kérdésről van szó, ugyanis ha nem tanulnak meg gyerekkorban megfelelően bánni a pénzzel, felnőttként is problémáik lehetnek vele.
Pedagógusok egyetértenek abban, hogy minél korábban kezdik el a szülők a tudatos pénzügyi oktatást, annál hatékonyabb. Ahhoz, hogy a későbbiekben jó pénzügyi döntést tudjon hozni a gyerek, már kiskorban érdemes elkezdeni akár játékos formában a tudatos pénzügyekre nevelést.
A kisiskolásoknak sokféle pénzzel kapcsolatos játékot ki lehet találni, legyen az közös pénzszámolás, vagy társasjátékozás jó ötlet a Monopoly, vagy akár a Gazdálkodj okosan! is.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Érdemes bevonni őket a mindennapi családi pénzügyekbe, és elmagyarázni nekik, hogy mire mennyit szán a család, és miért. Nagyon fontos a megfelelő pénzügyi felvilágosítás, el kell nekik magyarázni, hogy mi a bankkártya és mi a bankautomata.
Fiatalkorban a legalapvetőbb pénzügyi fogalmakra (havi kiadásokra és bevételekre) kellene helyezni a hangsúlyt, hogy maga egy háztartás miből áll: honnan van a bevétel, melyekből a számlákat fizetik, miért kell kifizetni, és mindezt hogyan kell elvégezni.
A bankba is érdemes elvinni őket, ahol a gyakorlatban is láthatják a banki ügyintézés menetét. Javasolt az alapvető bankkártyás funkciókat elsajátítani: folyószámla egyenleget e-bankon, vagy mobilbankon keresztül lekérdezni, vagy egy-egy "kiadást" internetbankon keresztül lebonyolítani.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


