Marczingós László ügyvéd szerint Devizaper: az EUB döntése nem csupán egyetlen ügyre vonatkozik, hanem általános érvényű jogértelmezés minden devizahiteles szerződésre.
Az utolsó valódi nullás számla is megszűnik Magyarországon, a K&H zéró számlacsomagot már évek óta nem értékesítette a bank, de a korábbi szerződéseket még nem mondták fel. Hamarosan viszont kivezetik a terméket, az ügyfeleket a napokban értesítik a változásokról. Ezzel megszűnik hazánkban az ingyenes bankolás, de vajon ki ezért a felelős?
A napokban kezdte kiküldeni levelét a K&H a zéró számla megszüntetéséről az ügyfeleknek. Ezzel már az utolsó igazi nullás, tranzakciós illeték előtti számla is megszűnik. A számlacsomag értékesítése már évekkel ezelőtt megszűnt, a korábbi szerződéseket viszont nem mondták fel eddig. Ameddig az ügyfelek használhatják a számlát, addig ingyenes tranzakciót biztosít (netbankon keresztül) és havonta négy, ingyenes, ATM-es készpénzfelvételt ad (saját automatából), aminek ráadásul elméleti összeghatára sincs.
A számla megszűnéséről már korábban is lehetett hallani, viszont most a bank úgy döntött, hogy a meglévő ügyfelek szerződését is felmondja. Megkérdeztük a bankot, hogy miért szűnnek meg a számlák:
A kivezetés tehát 2016 folyamán történik, az ügyfelek fokozatosan kapják meg az értesítőt. Ugyan a válaszban kifejtik, hogy "remélik, hogy a változás nem okoz kellemetlenséget", azonban a zéró helyett a levélben kínált számlák szigorúbb feltételek mellett nyújtanak ingyenes számlavezetést, ráadásul a tranzakciók a jövőben nem lesznek ingyenesek, az illetéket a bank teljes mértékben továbbhárítja az ügyfelekre, csak az első néhány utalás, készpénzfelvétel és csoportos beszedés lesz ilyen kedvező díjazású. A háromból két, a bank által javasolt számlacsomagnál még a mobilbanknak (okostelefonos alkalmazás) is van havidíja, pedig a zérónál ez még ingyenes volt. Ezek miatt átlagos használat mellet (4-5 tranzakció) havonta közel ezer forintba is kerülhet a bankolás, pedig eddig ez ingyenes volt.
A bank által ajánlott számlacsomagok egyébként nagyjából átlagosnak mondhatóak (a bankkártyák például az első évben ingyenesek), de érdemes lehet körülnézni más pénzintézetek ajánlatai között annak, akinek most felmondják a számláját.
Ki a hibás?
Nemcsak a K&H-nál volt nullás számla, a hazai bankok többségénél volt olyan konstrukció, amellyel valóban ingyen bankolhattunk, vagy legalábbis minimális költségeket számoltak fel nekünk. A tranzakciós illeték bevezetésével és megemelésével viszont ezek a számlák jelentősen megdrágultak, a pénzintézeteknek veszteséget termeltek, ezt pedig ők két módszerrel kezelték:
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- Megemelték a díjakat vagy
- Megszüntették a számlákat.
A díjemeléseket viszont az esetek többségében a jegybank elmarasztalta, sőt emiatt több mint 1,2 milliárd forintra büntette a pénzintézeteket. Ezután a bankok inkább a régi, jól bevált számlák megszüntetését választották, az új számlacsomagokban pedig már a szabályoknak megfelelően hárítják át az ügyfelekre a tranzakciós illetéket.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


