2 °C Budapest

Csomóan nem is hallottak róla: ez most az egyik legjobb befektetés

2015. december 2. 05:47

Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mi is az a Tartós Befektetési Számla vagy Tartós Befektetési Értékpapírszámla (TBSZ, TBÉSZ). Pedig rengeteg pénzt megspórolhatnak azok, akik így fektetik be pénzüket. Mutatjuk a részleteket.

A kutatások szerint még mindig sokan vannak, akik sosem hallottak a Tartós Befektetési Számláról (TBSZ), bár 2012-hez képest sokat javult a helyzet. Idén a megkérdezettek 11 százaléka válaszolta azt, hogy nem ismeri a terméket, 42 százalék pedig azt, hogy ugyan már hallott róla, de nem igazán tudja, hogy mi is ez. Pedig a TBSZ egyik nagy előnye a segítségével adókedvezmény érhető el.

Mi is az a TBSZ?

A TBSZ egyfajta speciális számla, amivel bizonyos feltételek mellett adómegtakarítás, vagy akár teljes adó- és járulékmentesség érhető el. Két fajtája van:

  • Tartós Befektetési Betétszámla
  • Tartós Befektetési Értékpapírszámla

A betétek kezelésére a Tartós Befektetési Betétszámla, az értékpapírok kezelésére a Tartós Befektetési Értékpapírszámla szolgál. A számlák között nem, de az egyes számlákon, szabadon forgathatjuk megtakarításainkat. Ez azt jelenti, hogy például leköthetjük, feltörhetjük, és újakat köthetünk. Értékpapírjaink esetében pedig szabadon vásárolhatunk, eladhatunk és újakat vehetünk, azaz a portfoliónkat szabadon átrendezhetjük.

A TBSZ legnagyobb előnye, hogy a három éves, első időszak után felvett pénz után nem kell megfizetnünk az EHO-t (6 százalék) és a kamatadó is 16 százalékról (jövőre 15 százalékról) 10 százalékra csökken, ha pedig további két évet várunk, akkor teljes kamatadó-mentességet is élvezünk.

Nincs mit veszíteni

A TBSZ rendkívül rugalmas, hiszen bármikor hozzáférhetünk a pénzünkhöz. Ha a 3 év lejárta előtt vesszük ki a pénzünket, akkor annyi a "veszteségünk", hogy ugyanúgy kell adóznunk, mintha sima értékpapírszámlánk lett volna. Ha megvárjuk a 3. évet akkor ráadásul lehetőségünk van rész, de akár a teljes pénz kivételére is, ekkor nyilván a három év után járó kedvezményekben részesülhetünk. Az OTP Banknál például közel 30 ezer olyan értékpapírszámla van, amihez 2010 óta nem nyúltak hozzá.

 Ezek az ügyfelek összesen 2,5 milliárd kamatadót fizettek be (tehát fejenként körülbelül 83 ezer forintot). Azok az ügyfelek azonban, akik TBSZ-t nyitottak átlagosan 200 ezer forintot takarítottak meg.

A sok előny ellenére a GfK 2015-ben készített kutatásából az derült ki, hogy a bár a megkérdezettek 20 százaléka biztosan hajlandó lenne azért 5 évig megtakarítani, hogy ne kelljen adót fizetnie, ennek ellenére csak 10 százalékuk rendelkezik TBSZ-szel. Vagyis az adóelőnyök ellenére is csak kevés ügyfél hajlandó 5 éves megtakarítási formát választani.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Hogyan vágjunk bele?

TBSZ-t nyithatunk befektetési alapkezelőnél, de akár saját bankunknál is. A minimálisan betehető összeg 25 ezer forint. A számlanyitáshoz szükség van személyi okmányainkra, ami alapján azonosítani tudnak minket és az adókártyánkra (adóazonosító jelünkre) is.

A TBSZ rendkívül rugalmas, ezért bármikor hozzáférhetünk a pénzünkhöz és a minimálisan betehető pénzösszeg is alacsony, ezért jó választás lehet a fiataloknak is, akik feltehetően ingatlanra vagy autóra gyűjtenek, esetleg a családalapítással kapcsolatos költségekre takarékoskodnak.

Ezen a héten olvasóink kérdéseit is várjuk szerda estig a TBSZ-szel kapcsolatosan: a kérdéseket az OTP Bank szakértői válaszolják majd meg.

Címünk: penzcentrum@penzcentrum.hu

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. november 21. 19:23
Bár a jelek arra utaltak, hogy Ördög Nóráék lesznek a műsorvezetői, valójában Kasza Tibor kapta a fe...
Kiszámoló  |  2024. november 21. 18:39
Írtam a Curve-ről egy update cikket nemrég. Akkor vettem észre, hogy a Curve lehetőséget ad a bankká...
Holdblog  |  2024. november 21. 07:52
Kezdetben a közösségi média csupán izgalmas újdonságnak tűnt, amiről senki sem gondolta volna, hogy...
Kasza Elliott-tal  |  2024. november 15. 18:35
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a he...
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 21. csütörtök
Olivér
47. hét
November 21.
"Helló!" Világnap
November 21.
Halászati világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?