Az okoseszközökkel történő fizetés során alacsonyabb az adatokkal való visszaélés kockázata.
Mindig felkapjuk a fejünket, ha bankkártyás visszaélésről számol be a rendőrség. Néhány hete már hírt adtunk egy érdekes soproni esetről: most újabb részletek redültek ki - tanulságos történet, az biztos.
A Soproni Rendőrkapitányság nyomozást indított
ismeretlen tettesek ellen.
Az eset lényege, hogy július 17-én egy soproni bevásárlóközpont parkolójában elloptak egy bankkártyát, amivel több sikeres vásárlási és készpénzfelvételi tranzakciót hajtottak végre.
Az ismeretlen férfiakról most kamerafelvételt tettek közzé a rendőrök: jól látszik, hogy több ATM-nél is vettek fel készpénzt. A kameraképek sarkában látható dátumból az is feltűnik, hogy különböző időpontokban, sőt, a lopás másnapján is használták a kártyát.
Az esetnek több tanulsága is van, amelyek rávilágítanak arra, mennyire fontos időről-időre hangsúlyoznunk a bankkártya biztonságos használatának alapszabályait.
- Ha a parkolóban megszerezték a kártyát, az azt jelentheti, hogy figyelmetlenül elől hagyta azt a kártya birtokosa: persze lehet, hogy kizsebelték, de az is elképzelhető, hogy a keze ügyében volt, csak épp óvatlanul letette valahova a kocsinál.
- Ha készpénzt is vettek fel a kártyával, az azt jelenti, hogy megtudta a PIN kódot. Elképzelhető, hogy a pénztárnál kifigyelték, amikor a kártyabirtokos beütötte azt, de az is lehet, hogy a kártyájára írva tartotta, esetleg a pénztárcájában, esetleg nagyon egyszerű kódot (pl.: 1234) adott meg.
- Ha többször is használták, ráadásul másnap is, az azt jelentheti, hogy nem volt beállítva SMS-értesítő a bankkártyához, annak birtokosa nem észlelte elég gyorsan, hogy meglopták.
Nem lehet elégszer elismételni
- Figyeljünk vásárlásnál, készpénzfelvételnél, nehogy valaki közvetlenül mögöttünk álljon. Vigyázzunk a bankkártyánkra.
- Takarjuk el a terminál billentyűit, amikor megadjuk a PIN kódunkat.
- Adjunk meg sms-értesítőt, így azonnal jelzést kapunk arról, hogy használták a kártyánkat.
- Ha olyan tranzakcióról kaptunk sms-t, aminél nem mi fizettünk, nem mi vettünk fel készpénzt, azonnal hívjuk bankunkat.
- Állítsunk be limitet a bankkártyánkhoz.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Minden hasonló esetnél fontos hangsúlyozni, hogy a bankkártya még mindig az egyik legbiztonságosabb fizetési eszköznek tekinthető (például a készpénzhez képest).
A kártya kis odafigyeléssel, az alapvető szabályok betartásával nagyon biztonságosan használható, a pénzünk biztonságban van rajta, a visszaélések száma a teljes kártyahasználathoz képest elenyészőnek mondható.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.