Változatlanul milliárdos nagyságrendű károkat okoznak a bankkártyás, illetve elektronikus fizetési forgalomhoz kapcsolódó visszaélések Magyarországon.
Mindig felkapjuk a fejünket, ha bankkártyás visszaélésről számol be a rendőrség. Néhány hete már hírt adtunk egy érdekes soproni esetről: most újabb részletek redültek ki - tanulságos történet, az biztos.
A Soproni Rendőrkapitányság nyomozást indított
ismeretlen tettesek ellen.
Az eset lényege, hogy július 17-én egy soproni bevásárlóközpont parkolójában elloptak egy bankkártyát, amivel több sikeres vásárlási és készpénzfelvételi tranzakciót hajtottak végre.

Az ismeretlen férfiakról most kamerafelvételt tettek közzé a rendőrök: jól látszik, hogy több ATM-nél is vettek fel készpénzt. A kameraképek sarkában látható dátumból az is feltűnik, hogy különböző időpontokban, sőt, a lopás másnapján is használták a kártyát.
Az esetnek több tanulsága is van, amelyek rávilágítanak arra, mennyire fontos időről-időre hangsúlyoznunk a bankkártya biztonságos használatának alapszabályait.
- Ha a parkolóban megszerezték a kártyát, az azt jelentheti, hogy figyelmetlenül elől hagyta azt a kártya birtokosa: persze lehet, hogy kizsebelték, de az is elképzelhető, hogy a keze ügyében volt, csak épp óvatlanul letette valahova a kocsinál.
- Ha készpénzt is vettek fel a kártyával, az azt jelenti, hogy megtudta a PIN kódot. Elképzelhető, hogy a pénztárnál kifigyelték, amikor a kártyabirtokos beütötte azt, de az is lehet, hogy a kártyájára írva tartotta, esetleg a pénztárcájában, esetleg nagyon egyszerű kódot (pl.: 1234) adott meg.
- Ha többször is használták, ráadásul másnap is, az azt jelentheti, hogy nem volt beállítva SMS-értesítő a bankkártyához, annak birtokosa nem észlelte elég gyorsan, hogy meglopták.
Nem lehet elégszer elismételni
- Figyeljünk vásárlásnál, készpénzfelvételnél, nehogy valaki közvetlenül mögöttünk álljon. Vigyázzunk a bankkártyánkra.
- Takarjuk el a terminál billentyűit, amikor megadjuk a PIN kódunkat.
- Adjunk meg sms-értesítőt, így azonnal jelzést kapunk arról, hogy használták a kártyánkat.
- Ha olyan tranzakcióról kaptunk sms-t, aminél nem mi fizettünk, nem mi vettünk fel készpénzt, azonnal hívjuk bankunkat.
- Állítsunk be limitet a bankkártyánkhoz.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Minden hasonló esetnél fontos hangsúlyozni, hogy a bankkártya még mindig az egyik legbiztonságosabb fizetési eszköznek tekinthető (például a készpénzhez képest).
A kártya kis odafigyeléssel, az alapvető szabályok betartásával nagyon biztonságosan használható, a pénzünk biztonságban van rajta, a visszaélések száma a teljes kártyahasználathoz képest elenyészőnek mondható.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


