A részvénypiac forgalma 19,5 milliárd forint volt, a vezető részvények vegyesen teljesítettek az előző napi záráshoz képest.
A Németországban dolgozó bevándorlók tavaly összesen 14 milliárd dollárt, ebből közel egymilliárdot Magyarországra küldtek haza a családjaiknak egy jelentés szerint, amelyet a Nemzetközi Alap a Mezőgazdasági Fejlődésért (IFAD) publikált hétfőn, írja a The Local német kiadása.
Ezzel Németország Európa élvonalába került a hazautalt pénzeket tekintve. A jelentés szerint ezek az összegek többnyire alapvető szükségleteket (ételt, ruhát, lakhatást, gyógyszereket, oktatást) fedeznek az otthon maradt családtagok számára, és gyakran a családok jövedelmének akár a felét is kiteszik.
A hazautalt pénzek alapján kialakult rangsorban Németországot csak Oroszország és az Egyesült Királyság előzi meg, előbbi 20,6 milliárddal, utóbbi 17,1 milliárddal. A top három után következik Franciaország (10,5 milliárd) és Olaszország (10,4 milliárd).
Németország esetében különlegesség, hogy innen küldték a legtöbb pénzt más európai országokba, a legtöbbet Lengyelországba (2328 millió dollárt), utána Magyarországra (969 milliót, azaz majdnem 270 milliárd forintot), és Csehországba (720 milliót). Furcsa módon Törökországba csak 544 millió eurót küldtek haza, bár ez kitette a Törökországba küldött összes pénz 48 százalékát. Az összegek egyébként folyamatosan növekednek, a török példánál maradva egy évtizeddel ezelőtt még csak 7 millió érkezett Németországból évente.
A jelentés ugyanakkor azt is hangsúlyozza, hogy bár ezek az összegek nagynak tűnnek, ez mégsem jelentős tőkekiáramlás: ez a 14 milliárd a német GDP-nek csak 0,38 százalékát teszi ki, és a többi ország esetében is hasonlóak az arányok. Egész Európát nézve összesen majdnem 110 milliárd dollárt küldtek haza a migránsok, ami körülbelül 150 millió ember boldogulását segítette világszerte. A pénz harmada maradt Európán belül, Lengyelország, Ukrajna és Románia jártak a legjobban. Egy bevándorló egyébként átlagosan 1500 és 3200 dollár közötti összeget küld egy év alatt.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az utalások tranzakciós díjából a bankok is jócskán profitálnak (évente nagyjából 2,5 milliárd dollárt), a jelentés arra is kitért, hogy az ilyen utalásoknál szerintük csökkenteni kellene a terhelést, mivel ezeket a pénzek sok esetben a célzott családok legalapvetőbb szükségleteinek fedezéséhez kellenek.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


