Emelkedéssel nyithat pénteken a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. elemzője szerint.
A közelmúlt bróker-és bankbotrányai után valószínűleg sokakban merül fel a kérdés: még mindig biztonságos bankban tartani a pénzünket? Vannak azonban olyan rövid és középtávú megtakarítási formák, aminek a kifizetését az állam garantálja, vagy erős központi felügyelet alatt áll. Hova vigyük most a pénzünket?
Az elmúlt hetek pénzügyi botrányai (Buda-Cash, DRB bankcsoport, Quaestor) miatt sokan elbizonytalanodtak. Nem tudják, mibe fektethetik a pénzüket, melyek azok a pénzügyi termékek, amelyek biztonságosak, mégis könnyen, mindenki számára elérhetőek.
Ilyen helyzetekben megnő azok száma, akik kerülik a bankokkal való kapcsolatot: vannak olyanok, akik ingatlanba, műkincsbe, nemesfémbe fektetnek. Ezek azonban általában nehezen érhetőek el a magyar kisbefektetők számára, ezért a Pénzcentrum összegyűjtött néhány olyan lehetőséget, amelynél garantáltan biztonságban tudhatjuk a pénzünket - és az átlagos magyar családok is hozzáférhetnek.
Biztonságos megtakarítás az állampapír
A kötvényekkel szemben az állampapírok visszafizetését a magyar állam garantálja, ugyanis ezek megvásárlásával tulajdonképpen az államnak adunk kölcsön pénzt.
Az állampapíroknak számos formája van, így például a Kamatozó Kincstárjegyeket akár a postán is megvásárolhatjuk, míg a kifejezetten lakosságnak szóló államkötvények (a Prémium és Bónusz Magyar Államkötvények) pedig futamidejükkel jól illeszkednek a hosszú távú megtakarítási tervekhez. Az állampapírokat lehetőségünk van közvetlenül a Magyar Államkincstáron (MÁK) keresztül megvásárolni.
A bankok garantálják a betéteket
Többek között az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) nyújtotta 100 ezer eurós (kb. 30 millió forint) garancia miatt keresettek még mindig a bankbetétek.
A betétek egyébként olyan, fix kamatozású, biztonságos megtakarítási formák, amelyek tradicionálisan népszerűek a magyar lakosság körében - még a jelenlegi alacsony kamatok mellett is.
Persze bankok is mehetnek csődbe, azonban szakértők szerint, ha kellően tőkeerős szolgáltatót választunk magunknak, akkor a pénzünk nagyobb biztonságban lehet.
Akár adómentesen is
Akár állampapírba fektetjük a pénzünket, akár a bankbetét mellett tesszük le a voksunkat érdemes elgondolkodni azon, hogy több évre kötelezzük el magunkat, amiért cserébe mentesülhetünk a kamatadó és az egészségügyi hozzájárulás (EHO) megfizetésétől. Ehhez csak annyi a teendőnk, hogy értékpapír számla (vagy folyószámla) helyett Tartós Befektetési Szerződést (TBSZ) nyitunk. Ennek két fajtája is van:
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- a befektetési számla és
- a betéti számla
A befektetési számlára értékpapírokat (pl: állampapírokat) vásárolhatunk, míg a betéti számlán hosszú távú (akár öt éves) bankbetéteket köthetünk le.
A TBSZ legnagyobb előnye, hogy a három éves első lekötési időszak után felvett pénz után nem kell megfizetnünk az EHO-t (6 százalék) és a kamatadó is 16-ról 10 százalékra csökken, ha pedig további két évet várunk, akkor teljes kamatadó-mentességet is élvezünk.
Mire teszünk félre most?
A magyar családok több mint fele a váratlan kiadásokra (55 százalék) készül fel a megtakarításaikkal, és nem sokkal vannak tőlük lemaradva azok, akik nyugdíjra tesznek félre (49 százalék). Népszerű cél még a gyermekek jövőjére takarékoskodni, erre a magyarok 39 százaléka gondol előre.
Jelenleg a forintbetétek a legnépszerűbb megtakarítási formák, de nem sokkal lemaradva tőlük az életbiztosítással takarékoskodók következnek, az önkéntes nyugdíjpénztárakat pedig a magyarok egyharmada választja. Meglepő, hogy minden ötödik magyar készpénzben tesz félre, ami azt jelzi, hogy sokan még mindig nem bíznak meg semmilyen pénzintézetben.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.